ANĐEO ČUVAR NAŠEG ZDRAVLJA

ANĐEO ČUVAR NAŠEG ZDRAVLJA

IMUNITET

Fraza „pad imuniteta” podrazumeva stanje u kojem je imunski sistem oslabio u konstantnoj borbi protiv štetnih agenasa. U tom slučaju može doći do pogoršanja opšteg stanja organizma, slabosti, pada energije ili do razvoja različitih bolesti.

  • BLOG Brinemo o vama

Imunski (imunološki) sistem predstavlja glavni odbrambeni mehanizam u našem telu. Teško da može da zamisli i jedan dan našeg života bez aktivnog učešća imuniteta – aktivnog čuvara našeg zdravlja. Svugde oko nas nalaze se bakterije, virusi, paraziti, aerozagađenja, štetna zračenja i ostali skriveni uzročnici bolesti. Zbog toga imunski sistem ima važan zadatak da nas odbrani od stranih mikroorganizama (bakterija, virusa, gljivica, parazita), njihovih hemijskih produkata (toksina), ali i od pretnji koje nastaju u našem organizmu (ostarele ili tumorske ćelije).

Postoji nekoliko podela imuniteta na tipove, a možemo reći da ga čine dve glavne komponente:

1. Nespecifični imunitet – urođen je i predstavlja prvu liniju odbrane, što znači da postoji u svima nama i pre kontakta sa uzročnicima bolesti.

2. Specifični imunitet – nije urođen već se javlja u nekoliko sati, dana ili nedelja nakon kontakta sa uzročnicima bolesti.

Ove dve komponente deluju zajedno, pomažući jedna drugoj u borbi protiv bolesti, a glavni posrednici u imunskom odgovoru su ćelije koje zajednički nazivamo leukocitima (B- i T-limfociti, makrofage itd.) i specifični molekuli (npr. antitela).

KAKO NASTAJE BOLEST?

Borba između imunskog sistema i štetnih materija praćena je složenim biohemijskim procesima, a taj odgovor na pretnju nazivamo imunskim odgovorom ili popularno „imunitetom”. Samo kada imunitet privremeno ili trajno izgubi ovu bitku, dolazi zapravo do razvoja bolesti.

Činioci koji nepovoljno deluju na imunitet su: stres, psihofizička iscrpljenost, česte infekcije, hronične bolesti (šećerna bolest, kardiovaskularne bolesti...), hemoterapija itd.

Tada se postavlja pitanje kako očuvati ili poboljšati imunitet? Ono što možemo da uradimo je da povedemo računa o zdravoj ishrani i redovnoj fizičkoj aktivnosti. Međutim, kada je imunitet veoma oslabljen, često je potrebno da se deluje brzo, u čemu nam može pomoći upotreba dijetetskih suplemenata dostupnih u apotekama. Tako dolazimo do novih pitanja – koji suplementi su pravi za nas, kada i koliko dugo se upotrebljavaju?

VITAMINI I MINERALI

Prva preporuka za poboljšanje imuniteta svakako može biti kvalitetan dijetetski suplement na bazi odabranih vitamina i minerala, s obzirom da je „pad imuniteta” najčešće izazvan neredovnom ili nepravilnom ishranom, kao i intenzivnim tempom života.

VITAMIN C

Benefiti svakodnevog unosa vitamina C su višestruki, pa se može preporučiti i zdravima kao i onima koji žele da poboljšaju opšte stanje organizma i poboljšaju imunitet. Neki od dokazanih efekata vitamina C su:

• zaštita ćelija od slobodnih radikala, direktno i indirektno – putem regeneracije drugih antioksidanasa

• poboljšanje imunskog statusa (učestvuje u sintezi antitela i interferona neophodnih za odbranu od virusnih infekcija)

• poboljšanje apsorpcije gvožđa u organizmu

• stimulacija sinteze kolagena – strukturnog proteina krvnih sudova, tetiva, ligamenata i kostiju

Na tržištu postoje različiti farmaceutski oblici na bazi vitamina C – tablete, šumeće tablete, praškovi za direktnu upotrebu ili rastvaranje u vodi, multivitaminski sirupi za decu. Preporučene dnevne doze variraju u zavisnosti od uzrasta i namene. Za odrasle osobe, doze od 250–500 mg dnevno su dovoljne, a 1000 mg predstavlja maksimalnu dnevnu dozu. Vitamin C je često i u sastavu lekova koji se kupuju bez lekarskog recepta, a namenjeni su ublažavanju simptoma prehlade i gripa.

VITAMINI B KOMPLEKSA

Vitamini B grupe učestvuju u raznim vitalnim procesima u ljudskom organizmu, pa je njihov deficit često prisutan u stanjima oslabljenog imuniteta, opšte slabosti, anemije, preterane mršavosti ili nakon držanja dijeta, u slučaju povećanog stresa… Na tržistu postoji više farmaceutskih preparata – tablete, šumeće tablete, kapsule, granule, sirupi, koji u svom sastavu sadrže vitamine B kompleksa: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinamid), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin), B12 (cijanokobalamin), koji osim drugih benefita po organizam, povoljno utiču na imunitet.

CINK

Cink ima direktan efekat na stimulaciju sinteze leukocita, glavnih odbrambenih ćelija našeg organizma. Takođe, cink je kofaktor za oko 300 enzima koji učestvuju u svim vitalnim procesima u ljudskom telu. Nedostatak cinka dovodi do umora i sklonosti ka infekcijama, a dobro je znati da je bolje primenjivati niske doze cinka duže vreme, nego visoke, jer one mogu poremetiti ravnotežu bakra. Za odrasle osobe, maksimalna dnevna doza iznosi 50 mg.

SELEN

Selen poseduje antioksidantnu aktivnost, u ljudskom telu se ugrađuje u tzv. „selenoproteine”, koji brane ćelije gotovo svih organa od štetnog dejstva slobodnih radikala. Osobe koje imaju dovoljno selena u serumu imaju pojačanu aktivnost limfocita, što povećava odbrambenu funkciju organizma, odnosno imunitet. Za odrasle osobe, preporučene dnevne doze se kreću u rasponu od 30 do 200 mcg.

Osobe kod kojih su rizični činioci izraženiji (pušenje, stres, neadekvatna ishrana, slaba fizička aktivnost) trebalo bi tokom čitave godine da uzimaju kvalitetne multivitaminske preparate, a ostalima se preporučuje periodično uzimanje formula za stimulaciju imuniteta u razdoblju promene godišnjih doba.

Osim multivitaminsko-mineralnih suplemenata, postoje biljni ekstrakti i drugi prirodni proizvodi koji se tradicionalno koriste za poboljšanje imuniteta.

EHINACEA

Echinacea angustifolia je biljna vrsta poreklom iz suvih prerijskih predela SAD. Sličnog sastava i delovanja su i srodne vrste E. purpurea i E. pallida, koje se gaje u raznim krajevima sveta. Ehinacea je lekovita biljka koja sadrži raznovrsne biohemijske sastojke, koji zajedno deluju imunostimulirajuće, pa se sok ili ekstrakt primenjuju za jačanje imuniteta, kod prehlada i dugotrajnih infekcija.

Ehinacea se može primenjivati u obliku kapi, kapsula, sirupa i spreja, za decu i odrasle. Najbolje je početi sa primenom pri pojavi prvih simptoma bolesti ili preventivno, pre nastupa sezone prehlade i gripa. Pri upotrebi ehinacee mora se praviti pauza, jer neprekidno uzimanje, tj. preterana stimulacija imunskog sistema može imati suprotan efekat i dovesti do slabljenja imuniteta. Zbog toga se upotreba ograničava na mesec dana, a potom se pravi pauza od dva meseca. Ne preporučuje se tokom trudnoće i dojenja zbog nedostatka podataka. Primena je kontraindikovana kod sistemskih oboljenja (autoimuna oboljenja, multipla skleroza).

PROPOLIS

Propolis je pčelinji proizvod sačinjen od smeše voska i lepljivih materija koje pčele sakupljaju sa pupoljaka višegodišnjih biljaka. Propolis je smolasta materija, žuto-zelene do tamno-crvene boje, i ima ulogu u dezinfekciji pčelinjeg staništa. Često se naziva „prirodnim antibiotikom”, s obzirom da etarska ulja koja sadrži imaju dokazano antimikrobno delovanje. L ako isparavaju, pa od njih potiče karakterističan, aromatičan miris propolisa.

U sastavu propolisa nalazi se više od 200 komponenti, među kojima su najvažniji flavonoidi, minerali (natrijum, kalijum, magnezijum, kalcijum, cink), vitamini (B1, B2, B6, C, E), polisaharidi, polifenoli. Deluje protiv bakterija, virusa, gljivica, postoji u raznim farmaceutskim oblicima, u zavisnosti da li se primenjuje oralno (kapi za oralnu upotrebu, tablete, kapsule), za smirivanje sluznice nosa (kapi i sprejevi za nos), za ublažavanje bolne upale grla (sprejevi za grlo, tablete za sisanje). Preparati na bazi propolisa primenjuju se i na koži (u vidu gela), pogotovu u saniraju groznica izazvanih Herpes virusima (propolis gel), kao i za dezinfekciju površinskih rana (gel, krem, melem i sl.).

Iako je izuzetno efikasan, propolis može izazvati neželjena dejstva u vidu alergijskih reakcija (1–6 odsto u populaciji), pa je potrebno koristiti ga sa oprezom, pogotovu kod dece.

MATIČNI MLEČ

Pčelinji proizvod koji pčele radilice proizvode za ishranu matice naziva se matični mleč, poznat i kao „eliksir mladosti“. Sadrži vodu, visok procenat aminokiselina (oko 12 odsto), monosaharide (oko 11 odsto) i čak oko 5 odsto masnih kiselina, vitamine B-kompleksa i C vitamin, minerale (natrijum, kalcijum, magnezijum, bakar, cink, gvožđe, selen), prirodne enzime i hormone.

Matični mleč možemo nazvati svojevrsnim nutritivno-imunostimulativnim „koktelom”, pa se preporučuje u stanjima hroničnog umora, oslabljenog imuniteta, preterane mršavosti, za poboljšanje plodnosti muškaraca i žena itd.

U apoteci se može naći u obliku liofilizovanog praha, kapsula, tableta, ali je česta i kombinacija sa medom, što mnogim ljudima prija. Mleč, propolis i med sa matičnim mlečom može se kupiti i na pijaci, od sertifikovanih uzgajivača pčela.

ŽEN-ŠEN

Panax ginseng je latinski naziv za biljku žen-šen, koja se od davnina koristi u azijskoj medicini, a reč Panax je grčkog porekla i znači „onaj koji sve leči”. Žen-šen samoniklo raste na dalekom istoku, u Indiji, Kini i Koreji, ali se zbog velike potražnje uzgaja i u drugim krajevima sveta, posebno u Severnoj Americi i Rusiji.

Žen-šen je najpopularnija lekovita biljka u kineskoj medicini, a često se zove „koren života”, s obzirom da je oblika čovečijeg tela. Sadrži vitamine, minerale, aminokiseline i aktivne sastojke – ginsengozide, koji ispoljavaju „adaptogeno” delovanje, te pripremaju čovekov organizam za odbranu od stresnih situacija i bolesti. Danas se širom sveta koristi kao opšti tonik, sredstvo za poboljšanje imuniteta, otklanjanje hroničnog zamora, poboljšanje fizičkih, mentalnih i kognitivnih sposobnosti, povećanje plodnosti kod muškaraca…

Upotreba žen-šena se ne savetuje deci jer je previše snažan stimulativ. Rezultati se mogu očekivati nakon dve nedelje korišćenja. Najčešće se koristi u neprekidnom intervalu od tri meseca. Posle pauze od 1–2 meseca, može ponovo da se primeni.

Još jedna biljna sirovina veoma sličnog delovanja i primene je koren sibirskog žen-šena. Ispitivanja su pokazala da njegova upotreba značajno povećava broj limfocita (naročito T-limfocita). Preporučuje se kontinuirana primena, najduže tri meseca.

Kako god da odlučimo da očuvamo ili poboljšamo imunitet, i priroda i farmacija koja spaja savremena naučna saznanja i tradiciju nude dobra i efikasna rešenja, a vaš farmaceut je uvek tu da ponudi pravi savet, u pravom trenutku.


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare