CARSKA BARA
PTIČJE KRALJEVSTVO
Da se ne bi remetio život ptica, tih divnih stanovnika Carske bare, čovek je tu samo gost od pet ujutro do deset sati uveče, kada uz malo sreće može da vidi i pelikane, male kormorane, plavokljune patke, orla belorepana, te carsku čaplju, koja je izabrana i za zaštitni znak rezervata.
Čista i čudesno plava, Carska bara je ušuškana vrbacima, gustom trskom i ševarom u meandrima Starog Begeja, kao jedinstven ekosistem prebogat retkim pticama, divljim životinjama i insektima. Na ovaj dragulj prirode, kroz prašumu u ravnici, kao na kakav vodeni aerodrom sleću neverovatna jata ptica, preletajući selo Belo Blato, na obali Begeja i Tise, u kome se razvio seoski turizam, pa ljubitelji prirode mogu lako da nađu smeštaj, iznajme bicikle i uživaju u foto-safariju.
Specijalni rezervat prirode Carska bara, koji se proteže u obliku latiničnog slova „S”, UNESKO je uvrstio u zaštićeno Ramsarsko područje od međunarodnog značaja. Po Ramsarskoj konvenciji iz 1971, koja reguliše zaštitu i očuvanje regija na Zemlji koje su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta i njihovih zajednica, u Srbiji je, pored Carske bare, zaštićeno još osam međunarodno značajnih vlažnih staništa. To su Obedska bara, Ludaško jezero, Zasavica, Slano Kolovo, Vlasina, Gornje Podunavlje, Labudovo okno, Peštersko polje i Koviljsko-petrovaradinski rit.
PLAVA JEZERA I BELE SLATINE
Specijalni rezervat prirode Carska bara, koju zbog prirodnog obilja zovu i banatskim Amazonom, prostire se na 1.676 hektara oko Starog Begeja, Carske, Perleske bare i bare Tiganjice, nadomak Beograda, Novog Sada i Zrenjanina. Ako na 17. kilometru od Zrenjanina skrenete desno preko Begeja, doživećete čudo od lepote plavih jezera koja se smenjuju, ovenčana šipražjem, zelenim i smeđim šumama, te bledožutim i belim slatinama, koje se smatraju najbolje očuvanim kopnenim staništima živog sveta u Vojvodini. Nažalost, slatine koje su ime dobile zbog velikog procenta soli na kojima se nalaze veoma retke biljne i životinjske vrste, poput slatinske palamide, panonske jurčice, modrovrane i sive vetruške, često se tretiraju kao bezvredno zemljište, iako prema konvenciji EU, treba da budu visokozaštićene.
Na prostoru današnjeg specijalnog rezervata prirode Carska bara nekada se protezalo bezbroj većih i manjih močvara, verovatno još od vremena kada je Atila, vladar Hunskog carstva, zbog surovosti nazvan Bič Božji (Flagelum Dei), bio jedini gospodar Tise, Begeja i Tamiša. Prema legendi, sahranjen je baš tu, u zlatnom kovčegu s velikim blagom na dnu bare, pa je zato i dobila ime Carska bara. Po drugima, ime je nastalo jer su na područje Carske bare dolazili mnogi slavni lovci, među kojima je bilo i krunisanih glava, poput austrougarskog nadvojvode Franca Ferdinanda.
PTICE SA CRVENE LISTE
Svetsku slavu ovom lokalitetu donelo je prisustvo 250 vrsta ptica (140 stanarica i 110 selica), među kojima ima i veoma retkih, kao što su orao belorepan, eja močvarica, livadska eja, kobac, čaplja kašikara.
Međunarodni popis vodenih ptica na području Specijalnog rezervata prirode Carska bara (International Waterbird Census - IWC) pokrenuo je još 1967. godine Biro za istraživanje vodenih ptica (International Waterfowl Reasearch Bureau) i od tada ih redovno posmatraju i prate ornitolozi, a ljubitelji prirode iz celog sveta dolaze baš ovde da ih slikaju jer je lov, sem retkih izuzetaka, zabranjen.
Strpljivi posmatrač u regiji Carske bare može da vidi i uzletišta kormorana, koji vole da se smeste na visokim stablima sasušenih vrhova. Ove prekrasne ptice lete brzinom od 60 kilometara na čas, rone na dubini od 13 metara, a korišćenjem vazdušnih struja neprekidno mogu da lete i po 1.000 kilometara. Smatra se da su kormorani najorganizovanije ptice jer love u grupama, inteligentni su, lupaju krilima po vodi i tako nateraju ribu na površinu i prava su poslastica za fotografe ako imaju sreće da ih uhvate u oku objektiva.
BARSKI PETLIĆ I ORAO KLIKTAŠ
Carska bara je od posebnog značaja i u jesenjem periodu jer predstavlja glavno mesto odmora i ishrane za vreme ptičje seobe, kada se sreće više hiljada ptica. Pašnjaci na slatinastom zemljištu, slane bare, jezera omiljena su staništa šljuka, a kada se ispusti voda iz ribnjačkih jezera, njihova dna se pretvaraju u fantastične, prebogate trpeze za sve šljukarice na seobi, kao što su žalari, prudnici, zujavci i galebovi.
U gustim tršćacima žive i barska kokica, barski petlić, barski petlovan i brkata senica. Zato je ornitološka vrednost Specijalnog rezervata prirode Carska bara neprocenjiva jer su se tu smestile mnogobrojne globalno ugrožene vrste s evropske Crvene liste, poput orla kliktaša, prdavca, riđogrlog gnjurca, bele rode, mrke lunje, stepskog sokola, morskog zujavca, belobrade čigre, crnoglavog svrčka, te svih 10 vrsta evropskih čaplji.
U vodama starog Begeja žive i 24 vrste ribe, a u okolnim šumama ima divljih svinja, lisica, zečeva, lasica, čak i divljih mačaka. Na puteljcima se mogu susresti i zalutale kornjače, koje se sklanjaju od sunca.
Carska bara toliko je čudesna da se svakog juna baš tu, usred ravnice, skupljaju i planinari, ljubitelji visina iz zemlje i sveta. Staza zdravlja, obeležena i veoma prijatna za šetnju, dugačka je oko četiri kilometra i vodi preko drvenih mostića i trotoara, a biciklisti mogu da obiđu celu destinaciju vozeći se nasipom dugim 21 kilometar. Ali ovde je čovek samo gost, a boravak u prirodi ograničen je od pet sati ujutru do 10 sati uveče da se ne bi remetio život svih tih divnih stanovnika Carske bare.
Za to vreme posetioci mogu da uživaju u lepoj šetnji do vidikovca, do koga se dolazi i stazom zdravlja i odakle se dobro vidi očaravajuća lepota flore i faune rezervata. Preko godine postoje i organizovani celodnevni programi posmatranja i fotografisanja ptica (birdwatching) u malim grupama, kao i vožnje kanuima, čamcima na vesla i brodom, a sve informacije mogu da se dobiju u Prirodnjačkoj kući, koja se nalazi na ulazu u rezervat.