ĐUMBIR
Začin Orijenta
Od pre desetak godina đumbir je postao deo naše svakodnevnice. Svi kafići su ga imali u ponudi uz razne napitke, a domaćice su tokom zime pravile čajeve i mešavine za imunitet. Kako je đumbir napravio krug od široke upotrebe do zaborava i natrag otkrivamo za naše čitaoce
Đumbir (Zingiber officinale) je ljutkasti začin koji potiče iz iste porodice kao i kardamom i kurkuma. Vekovima se koristi u azijskoj hrani.
Istorija đumbira poznata je više od 5000 godina, kada su ga Indijanci i stari Kinezi smatrali tonizirajućim korenom za sve bolesti. Iako đumbir potiče iz jugoistočne Azije, ima dugu istoriju uzgajanja u drugim zemljama.
Rano je iz Indije izvezen u Stari Rim. Rimljani su ga intezivno koristili, ali je gotovo nestao sa kuhinjskih polica kada je palo Rimsko carstvo. Nakon sloma Rimskog carstva, Arapi su preuzeli kontrolu nad trgovinom začina sa Istoka. Đumbir je postao prilično skup kao i mnogi drugi začini. U srednjovekovnom dobu obično se uvozio u izvornom obliku i koristio se za izradu slatkiša.
Đumbir je roba kojom se trguje duže od većine začina. Ali na svoje je došao tokom 13. i 14. veka. Kada su Arapi putovali u Afriku i Zanzibar, posadili su rizome šireći tako uzgoj ove biljke. Danas se đumbir može naći u bilo kojoj prodavnici za ne tako velike pare, ali je još u 14. veku kilogram đumbira imao vrednost jednaku vrednosti cele žive ovce.
Takođe je postao popularan začin na Karibima gde se mogao lako uzgajati. U 15. veku đumbir se nosio po brodovima, što je verovatno način na koji je uveden na Karibe i Afriku.
Španski konkvistadori su uneli đumbir u Novi svet tako da su karipske zemlje poput Jamajke i Brazila počele da trguju đumbirom. Đumbir se čak koristio za ublažavanje nadimanja i za aromatizovanje njihove hrane. Neka plemena i šumari koristili su đumbir u svojim oblogama.
Danas se đumbir gaji u tropskim predelima.
Tek je poslednjih godina đumbir sve više cenjen kao začin nego zbog svojih lekovitih svojstava. Uprkos tome, u zapadnim zemljama se koristi za dodavanje ukusa mlaćenicama (proizvodi koji se dobija pri proizvodnji putera, karakterističnog mirisa i ukusa) još od 11. veka. Široka upotreba u hrani dogodila se otprilike 200 godina kasnije kada se đumbir koristio u kuvanju mesa i pasta od đumbira. Jedna od priča govori da je engleska kraljica Elizabeta I “izmislila” medenjake od đumbira koji su postali popularana božićna poslastica.
A šta je ono što danas znamo o đumbiru? Antioksidantne i druge hranljive materije u đumbiru mogu pomoći u prevenciji ili lečenju artritisa, upale i različitih vrsta infekcija. Istraživači su takođe proučavali njegov potencijal za smanjenje rizika od dijabetesa, raka i drugih zdravstvenih problema.
Nekoliko studija je istraživalo efekte đumbira na gasove koji se formiraju u crevnom traktu tokom varenja. Neka istraživanja pokazuju da enzimi u đumbiru mogu da pomognu telu da se razbije i izbaci ovaj gas. Ima nekih naznaka da đumbir takođe blagotvorno deluje na enzime koji su važni za varenje. Đumbir može da ubrza rad digestivno trakta, što sugeriše da može da ublaži ili spreči zatvor.
Neka istraživanja pokazuju da đumbir može da ublaži jutarnje mučnine i ublaži mučninu nakon lečenja karcinoma. Jedna mala studija iz 2010. godine ispitivala je efekat dodataka ishrane đumbira u vidu praha na mučninu kod 60 dece i mladih koji su bili podvrgnuti hemoterapiji. Analiza je pokazala da su ovi dodaci ishrane smanjili mučninu kod većine ljudi koji su ih uzimali.
Godine 2013. istraživači su proučavali učinke svežeg i suvog đumbira na jedan respiratorni virus u ljudskim ćelijama. Rezultati su pokazali da svež đumbir može pomoći u zaštiti respiratornog sistema, dok sušeni đumbir nije imao isti efekat.
Neka od istraživanja su pokazala da određene dnevene doze đumbira mogu da pomognu kod bolova u mišićima izazvanih vežbanjem, kod menstrualnih bolova ili kod upala izazvanih osteoartritisom. Zamerka ovim studijama je bila što su rađene na malom broju ispitanika, tako da su autori pozvani na dalja i proširena istraživanja.
Postoje neki dokazi da ekstrakt đumbira može pomoći kod kardiovaskularnih bolesti. Doza od 5 grama i više đumbira može imati korisno antiagregacijsko delovanje. Ali i u ovoj studiji bio je mali broj ispitanika.
U ispitivanju iz 2013. u kojem je bilo 20 učesnika, neki su dobili 2 grama đumbira ili placebo tokom 28 dana. Svi učesnici su imali visok rizik od razvoja kolorektalnog karcinoma. Biopsije su pokazale da su učesnici koji su konzumirali đumbir imali manje negativnih promena u zdravom tkivu debelog creva. Nalazi ukazuju da bi đumbir mogao da odigra ulogu u prevenciji raka debelog creva.
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) smatra đumbir sigurnim za upotrebu u ishrani, ali ne garantuje niti reguliše njegovu upotrebu kao leka ili dodatka ishrane. Pre nego što dodate više đumbira u ishranu ili uzmete neki dodatak ishrane na bazi đumbira, obratite se vašem farmaceutu ili lekaru.