PLANINSKI RAJ NA ZEMLJI

PLANINSKI RAJ NA ZEMLJI

RAJAC

Pitomi pejzaži s jasno obeleženim stazama za hodanje i vožnju bicikla, prirodna lepota šuma i proplanaka, rečica i potočića, jama i pećina, kao i kulturno-istorijski spomenici i atraktivne manifestacije, učinili su da na ovaj dragulj Valjevskih planina preko cele godine dolaze sportisti, turisti, đaci i ljubitelji seoskog turizma.

  • BLOG Brinemo o vama

Zbog bistrog vazduha i autentične lepote nedirnute prirode, protkane šumarcima i livadama prepunim poljskog cveća i lekovitog bilja, stari putopisci su Rajac, najatraktivniju planinu na zapadu Srbije, nazivali rajem na zemlji.

Rajac je zapravo ime za vrh i visoravan na planini Suvobor na 848 metara nadmorske visine, koju karakteriše biogeografska raznovrsnost. Preovlađuju šume bukve, hrasta, breze, jasena i cera, a u najvišoj zoni se nalaze četinari, jela i bor. Od životinjskih vrsta mogu se videti fazani, srndaći, lisice, divlje svinje i zečevi.

Šetnja po pitomim, predivnim proplancima ispresecanim potocima i rečicama, te livade sa planinskom travom nezaboravan su doživljaj. Zbog dobro pozicioniranih putokaza i info tabli boravak planinara, biciklista, letača i ljubitelja seoskog turizma zaista je udoban i bezbedan. Skoro svakog petka, subote i nedelje organizuju se planinarske akcije, pa se može reći da od 52 vikenda, na Rajcu se planinari bar 40 puta u toku godine.

Na ovu prirodnu lepoticu dolaze i speleolozi i ljubitelji jama i pećina, jer ih na teritoriji Rajca ima dosta, a najpoznatija je Rajačka pećina, ukupne dužine kanala 286 metara. Avanturistički obilazak bajkovitih pećina s podzemnim vodama koje protiču kroz pećinske dvorane i formiraju podzemne vodopade i jezerca je impresivan, jer je najveća dvorana visoka 15 metara, široka sedam do 10 metara i duga impozantnih 30 metara.

Jedna od sedam strofa himne Planinarskog društva Pobeda glasi:

I dok brdima ti lutaš smelo

cvetna polja i Rajac dobro znaš

zaboravićeš ti rodno selo

planina drugi dom je sad naš!

Pesmu je napisao Dušan Jovanović (1903  ̶ 1981), bankar, planinarski entuzijasta, sportista i član Srpskog planinarskog društva od 1923. Legendarni čika Duško, kako su ga svi zvali, jedan je od prvih organizatora masovnih fiskulturnih društava i planinarskih sekcija posle Drugog svetskog rata, te pokretač i predsednik PD Pobeda, na čijem je čelu bio tri decenije.

Za to vreme čika Duško nije sedeo skrštenihruku, nego je bio inicijator i organizatorpošumljavanja Rajca i Suvobora, izgradnje planinarskog doma na suvoborskom Rajcu,prihvatne kuće na Dobroj vodi, sportsko-turističkih manifestacija Kosidba na Rajcu i Suvoborski sabor vresa. Ništa čudno da je planinarski dom na Rajcu nazvan iz zahvalnosti „Čika Duškov dom”.

Anegdote o ovom divnom čoveku prepričavaju se i danas, kada ga više nema. Najviše za vreme vedrih, zvezdanih noći, kada se planinari, šetači, berači bilja, paraglajderisti, izviđači, biciklisti i ljubitelji prirode iz cele Srbije, svi zajedno okupe za drvenim stolovima ispred doma, uz đakonije kuvarice Zorice, koju bije dobar glas da sprema najbolji pasulj i svadbarski kupus na svetu. Slični specijaliteti mogu jedino da se probaju za vreme vašara na Rajcu, kada se pasulj i kupus kuvaju napolju u glinenim ćupovima metar visokim, ispod strehe, da slučajno kap kiše ne padne na vrelu keramiku i ceo lonac se ne rasprsne.

PARAGLAJDING – NEZABORAVNO ADRENALINSKO ISKUSTVO

Zbog velikog broja ugodno vetrovitih dana tokom godine Rajac se smatra i vrlo privlačnim mestom za poletanje paraglajdera. Ko ne ume sam, a voleo bi da se vine u nebo, može uvek da leti u tandemu. „Za ovu vrstu letenja potreban je tandemski glajder i obučeni, iskusan pilot”, objašnjava instructor Branislav Miljković, predsednik Paraglajding kluba Orao. Kaciga i kratka obuka o vezivanju, uzletanju i poletanju se podrazumevaju i dobijaju se na licu mesta.

Nagrada za hrabrost letenja u tandemu je čudesan pogled odozgo na drveće i šume koje se smanjuju na veličinu bonsaija, crvene krovove seoskih kuća i sićušne traktoriste. Sve u svemu, jedno fascinantno iskustvo tišine u oblacima, dodira vetra i ljuljuškanja na vazdušnim strujama. Po lepom vremenu poletalište na Rajcu se šareni od raznobojnih paraglajdera pristiglih iz cele Srbije. Poletalište ima i meteorološku stanicu koja preko interneta daje informacije o dobrim vetrovima za let.

SLAVKOVICA I STRUGANIK

Uvučeno duboko u Rajac, na obalama Slavkovačke reke nastale od potoka koji dolaze iz Ržanice i Ikonića vrela, koja izvire pod Rajcem, nalazi se selo Slavkovica, gde se mogu videti ikone na drvetu u Crkvi Svetog Preobraženja, koja potiče iz 1875. godine i delo su dokmirske škole iz 1820. Na sat hoda od turističkog naselja na Rajcu, u zaseoku Ikonić, dva kilometra udaljenom od centra Slavkovice, nalazi se zadužbina kralja Milutina, manastir posvećen Vavedenju Presvete Bogorodice, gde su pronađeni sarkofazi Đurađa Brankovića i njegove žene Jerine. Kroz raskošnu prirodu, uzanim makadamskim putem lako se stiže i do sela Struganik, u kome se nalazi kuća u kojoj je rođen vojvoda Živojin Mišić. Danas je to memorijalni kompleks najtalentovanijeg vojskovođe srpske vojske s etnografskim i istorijskim karakterom, sa posebnim osvrtom na Prvi svetski rat i Kolubarsku bitku, u kojoj je gotovo poražena srpska vojska preokrenula tok bitke i potpuno potukla carsku austrougarsku vojsku.

DANI ČISTIH PLANINA

Na masivu suvoborskog Rajca, ispod vrha Čardak, u ataru sela Građenik, održava se i prvenstvo u sportskom penjanju, a manifestacija Dani čistih planina svake godine privuče veliki broj ljubitelja prirode, koji se mogu videti kako s kesama za đubre čiste ovu lepoticu. Memorijal čika Duška Jovanovića obeležava se na mnogo načina, a jedan od najpoznatijih je međunarodno takmičenje u snalaženju u prirodi, tzv. orijentiringu. Na Rajac preko cele godine dolaze učenici i mladi ljudi koji pod stručnim vođstvom iskusnih sportista uče orijentiring.

Na Rajcu se uči i istorija, jer se baš tu, na teritoriji opštine Ljig, odigrala i slavna Kolubarska bitka u kojoj je učestvovalo čuvenih 1.300 kaplara, kojima je podignut spomenik. Spomen-česma podignuta je u slavu palih vojnika u Prvom svetskom ratu, a postoji i nekoliko spomenika posvećenih Drugom svetskom ratu.

Rečju, Rajac je idealna lokacija za aktivan odmor, ima toliko toga da se vidi i doživi da ko jednom dođe, uvek se ponovo vraća. Seoski turizam je razvijen, urađene su detaljne mape biciklističkih staza, jedan broj poljoprivrednih proizvođača orijentisao se na proizvodnju organske hrane, pa u šetnji kroz pitome pejzaže ove dobroćudne planine mogu da se degustiraju izvrstan kajmak, sir i med, na koje su lokalni domaćini vrlo ponosni.

Čist vazduh i hodanje po mirisnim livadama garantuju dobar san i osveženje duha i tela, pa nije ništa neobično što ljubitelji prirode ovde dolaze toliko često da će vam slučajni prolaznik na nekoj od mnogobrojnih staza zdravlja očas posla objasniti gde se nalazi najbliže polje nane ili kako najbrže da stignete do Rajačke pećine.


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare