PRIRODNI MELEMI ZA NEGU I LEPOTU

PRIRODNI MELEMI ZA NEGU I LEPOTU

PČELINJI PROIZVODI

Pčelinji proizvodi se koriste od davnina u ljudskoj ishrani, ali i za izradu prirodnih melema, kremova, šampona, maski za lice i balzama za usne. Najviše se koriste pčelinji vosak, med, propolis i matični mleč, zbog obilja korisnih aktivnih sastojaka: šećera, vitamina, minerala, enzima, aminokiselina, lipida, antioksidansa itd.

  • BLOG Brinemo o vama

Predstavlja proizvod pčela radilica koji služi kao hrana za pčele, a nastaje iz nektara biljaka koji pčele sakupljaju i kombinuju sa sopstvenim specifičnim supstancama. Pčele radilice potom odlažu med da sazri, pri čemu nastaje gusta tečnost, svetlo zlatno-žute do tamno-smeđe boje, u zavisnosti od vrste. Miris meda je karakterističan, prijatan i aromatičan, a ukus vrlo sladak zbog prisustva fruktoze.

Glavni sastojci meda su:

ugljeni hidrati: 95–99 odsto suve materije

voda: do 20 odsto

vitamini: B-kompleks, A, C, E i K

enzimi: invertaza, oksidaza, katalaza, lipaze...

lipidi: holesterol, estri holesterola, trigliceridi i slobodne masne kiseline

minerali: kalijum, kalcijum, magnezijum, aluminijum, bakar, gvožđe...

flavonoidni aglikoni: kvercetin, kemferol, apigenin i pinocembrin

belančevine, etarska ulja, pigmenti, polen...

Efekti primene meda u kozmetici baziraju se na delovanju pomenutih sastojaka. Možemo reći da med na koži ispoljava niz pozitivnih efekata: emolijentni (zahvaljujući visokom sadržaju šećera), revitalizujući (zahvaljujući prisustvu vitamina i minerala) i antimikrobni efekat (etarska ulja, pinocembrin).

Med je dosta zastupljen u kozmetičkim proizvodima sa suvu kožu i kosu, kupkama i maskama za lice, šamponima i sapunima, kao i balzamima za ispucale usne.

MATIČNI MLEČ (INCI: Royal Jelly)

Predstavlja gustu kašastu masu, mlečno bele boje, karakterističnog oštrog mirisa, a sve češće se može naći u apotekama u obliku liofilizovanog praha. Matični mleč je prava „energerska bomba” koja služi kao hrana za pčelinju maticu, a u njegovom sastavu dominiraju:

voda: do 70 odsto

proteini i slobodne aminokiseline (prolin, lizin): do 20 odsto

ugljeni hidrati: do 15 odsto (fruktoza, glukoza, saharoza, maltoza...)

lipidi (slobodne kratkolančane masne kiseline, steroli, fosfolipidi): oko 5 odsto

vitamini: B-kompleks, A, C, E, D, K

minerali: kalijum, natrijum, kalcijum, magnezijum, cink, bakar, srebro i zlato

enzimi: invertaza, katalaza, dijastaza...

Zbog navedenih sastojaka, matični mleč je čest sastojak krema za anti-age negu (deluje revitalizirajuće i emolijentno), šampona i pakovanja za suvu i oštećenu kosu, ali i proizvoda za problematičnu kožu.

PROPOLIS

Propolis je smolasta materija sačinjena od smeše voska i lepljivih materija koje pčele sakupljaju sa pupoljaka višegodišnjih biljaka i obrađuju ih svojim enzimima. Boja propolisa je od zlatno-braon ili zeleno-braon do tamno-braon. Propolis se dobro rastvara u masnim uljima (maslinovom, bademovom, ricinusovom...).

Osim već pomenutih vitamina (B-kompleks, C i E) i minerala (magnezijum, aluminijum, kalcijum, bakar, cink...), važni sastojci propolisa su: biljnje smole – kemferol, kvercetin, estri kafene i ferlinske kiseline (oko 60 odsto), pčelinji vosak (oko 30 odsto), etarska ulja (oko 10 dsto) i polen (oko 5 odsto).

Glavni efekat propolisa je antimikrobni efekat, pa ga često zovu i „prirodni antibiotik”, zbog čega je čest sastojak kremova i melema za regeneraciju oštećene kože, za tretman površinskih rana i problematične kože. Osim toga deluje antiinflamatorno, antioksidnantno (polifenoli) i blago anestezirajuće. Propolis je takođe prisutan u proizvodima za negu usta (paste za zube i vodice za ispiranje), u sapunima i kupkama, dezodoransima itd.

Međutim, ne treba zaboraviti da se kod nekih osoba koje koriste preparate na bazi propolisa, javlja alergija na propolis, a „glavni krivac” su estri kafene kiseline. 

POLEN

Predstavlja muške polne ćelije cvetnica, koje se u vidu grudvica različitih boja (beličaste, žute ili smeđe) skladište u prašničkim kesama (anterama). Pčele sakupljaju polen iz cvetnica, i skladište ga u saću, u obliku krupnijeg granulata, koji nastaje kombinacijom polenovog praha sa pčelinjim sekretom pljuvačnih žlezda.

U  sastavu polena dominiraju: belančevine (do 30 odsto), ugljeni  hidrati (do 40 odsto), lipidi –više masne kiseline, steroli (do 10 odsto), flavonoidni aglikoni – antioksidansi (kvercetin, katehini), karotenoidi (beta-karoten, likopen i ksantofil), vitamini (B-kompleks, C, D E, K), minerali (natrijum, kalijum, magnezijum, bakar, cink, selen) i enzimi.

U kozmetici na bazi pčelinjih proizvoda koristi se krupan polenov prah koji se lepo meša sa biljnim uljima (piling maske) ili ekstrakti polena. Međutim, ne treba zaboraviti da su neke osobe alergične na polen.

PČELINJI VOSAK (INCI: Cera alba)

Dobija se topljenjem saća pčela radilica – žuti pčelinji vosak (Cera flava), a njegovim beljenjem nastaje beli pčelinji vosak (Cera alba). Oba predstavljaju faramceutske i kozmetičke sirovine, pri čemu se više koristi beli pčelinji vosak, koji je u vidu beličastih ploča ili komada, mirisa na med.

U sastavu pčelinjeg voska dominiraju estri viših masnih kiselina i viših masnih alkohola, slobodne masne kiseline i alkoholi, karotenoidi, aromatične i mineralne  materije. Pčelinji vosak je od davnina korišćen kao lipofilni emolijens, tj. ulazi u sastav protektivnih kremova (cold creams), naročito pogodnih za suvu kožu i za negu u zimskom periodu. Takođe, ulazi u sastav ruževa i balzama za usne, zbog regenerativnog i emolijentnog efekta.

 SPA DOŽIVLJAJ NA BAZI MEDA

Za posebne trenutke opuštanja, uradite piling i drenažu tela posebnim pilingom na bazi meda i krupnog polenovog praha. Pilng-pasta se priprema mešanjem 200 g toplog meda sa 2 supene kašike polena, nakon čega se celo telo istrlja kružnim pokretima, a posebno delovi sa grubom i suvom kožom. Može se ostaviti da deluje na koži 10 do 15 minuta, nakon ćega se višak paste uklanja toplim mokrim peškirom.  SPA ugođaj završite „Kleopatrinom kupkom” na bazi mleka i meda, koja se priprema dodavanjem 1 L toplog mleka u kome je rastvoreno oko 200 g meda, u punu kadu vode za kupanje. Uživajte!


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare