PUN KOFER USPOMENA
NA ODMORU SA MALIM DETETOM
Deca se leti najčešće razbole od toplotnog udara, opekotina od sunca i trovanja hranom, pa ne treba rizikovati da zbog preplanulog tena, sladoleda ili krofne na plaži, letovanje provedete u bolnici.
Savet naših baka da se „s malom decom ne ide ni u goste, a kamoli na put”, odavno je izgubio bitku sa savremenim načinom života. Praznicima i godišnjem odmoru se raduju podjednako i deca i zaposleni roditelji, jer je to prilika za opuštanje i uživanje u čistom vazduhu, suncu, zdravoj hrani i zajednički provedenom vremenu koje nam tako nedostaje, beg od užurbane svakodnevice kancelarije i vrtića. Međutim, planiranje letovanja u porodici sa malom decom zahteva više vremena i pažnje. Samo tako ćete se svi vratiti odmorni, raspoloženi i sa punim koferom uspomena za porodičnu istoriju.
MORE ILI PLANINA
Što je dete u porodici mlađe, a posebno ako na letovanje putujete sa bebom mlađom od godinu dana, pažljivije razmišljajte o dužini puta i uslovima smeštaja koji vam se nudi. Prednost dajte letovanju u sopstvenoj kući na moru, planini, ili na selu. Udobnost sopstvenog, poznatog prostora, dostupnost medicinske službe, apoteke i prodavnice, mnogo su važniji od ludog noćnog provoda koji nude egzotične destinacije. Ukoliko planirate put preko turističke agencije, obavezno proverite sve podatke o smeštaju, blizini plaže, dostupnosti lekara i obaveznom zdravstvenom osiguranju tokom letovanja. Birajte letovanje početkom ili krajem leta, jer su temperature manje, a i gužva na plaži ili šetalištu. Odaberite aranžman koji obezbeđuje uslove koji neće remetiti ustaljeni ritam obroka i spavanja vaše dece, samo tako ćete i vi moći da uživate u godišnjem odmoru.
Zdrava hrana, dovoljno čiste pijaće vode, sunce i čist vazduh mogu se naći na moru, planini ili kod rođaka na selu – biće vremena da obilazite turistički atraktivne destinacije kad deca porastu. Uz bebu u naručju uvek prednost dajte njenim potrebama. Bebi je svejedno da li se kroz prozor hotelske sobe vide piramide ili obronci Zlatibora, ali će i vama i njoj letovanje pokvariti preglasna muzika, nestašica vode ili gužva na plaži.
AVANTURA ILI NOĆNA MORA
Način putovanja zavisiće od odabrane destinacije, ličnog iskustva i starosti dece. Ukoliko vam ne smeta noćna vožnja, a dete i inače brzo zaspi uz ravnomerno brujanje motora, najbolje je da putujete noću – gužve na putevima su manje, a temperatura je prijatnija.
Mučnina izazvana vožnjom je retka u prvoj godini života. Razgovarajte sa pedijatrom u vezi sa upotrebom lekova za sprečavanje mučnine i povraćanja tokom vožnje. Kod starije dece pomaže grickanje suvih krekera, manje tečnosti i česte pauze u hladovini. Iskusne mame se naoružaju raznim društvenim igrama, zagonetkama, pesmicama, bojankama.
U savladavanju vremena pomaže i brojanje automobila iste boje ili registarskih oznaka. Krajolik kome se odrasli dive deci brzo postane neizmerno dosadan, unervoze se i eto razloga za loše raspoloženje, a da letovanje nije ni počelo.
Izbegavajte dugotrajna putovanja autobusom ili vozom, jer nikakav „all inclusive hotel” neće da vam nadoknadi nedostatak prostora ili čistog toaleta tokom dugog puta. Putovanje avionom nije zabranjeno za malu decu. Izaberite kratkotrajne letove bez presedanja i raspitajte se za mogućnost unošenja kolica ili korpi u kojima će vaša beba prespavati putovanje.
OPUŠTENO I BEZBEDNO
Potrudite se da obezbedite sve uslove za bezbedan boravak na letovanju. Koristite proverenu (najbolje flaširanu) pijaću vodu i hranu prilagođenu uzrastu i zdravstvenom stanju članova porodice. Ne menjajte navike i ne uvodite tokom letovanja novu vrstu hrane u jelovnik.
Često im nudite vodu ili voćni sok, a nošenje hrane izbegavajte zbog rizika od kvarenja na visokim temperaturama. Bezbednost u vodi se podrazumeva. Dete koje pliva treba da je pod budnim okom, bez obzira na uzrast i plivačko umeće.
Odmor u najtoplijem delu dana, poštovanje ustaljenog ritma hranjenja i spavanja daće deci energiju da lepše iskoriste svaki trenutak boravka na letovanju. Deca se leti najčešće razbole od toplotnog udara, opekotina od sunca i trovanja hranom. Ne dozvolite da zbog preplanulog tena, sladoleda ili krofne na plaži, letovanje provedete u bolnici.
Ne plašite se unapred, jer se rizik da se dete razboli ili povredi ne povećava na letovanju. Treba samo da budete spremni da detetu pružite odgovarajuću pomoć i negu ukoliko se to ipak dogodi. Svake sledeće godine ćete biti iskusniji za izazov letovanja sa malim detetom i više ćete mu se radovati... dok ne dođe vreme da ono više ne želi da letuje sa vama.
PUTNA APOTEKA
Razgovarajte sa pedijatrom o lekovima koji vam mogu zatrebati na letovanju. To su uglavnom isti lekovi koje i inače imate u kućnoj apoteci: sirup za snižavanje povišene temperature i bolova (proverite koju dozu sada pije vaše dete), probiotik i kesica rastvora za pojenje u slučaju proliva i povraćanja, flaster, nekoliko pakovanja sterilne gaze, zavoj, bočica alkohola (lakše povrede možete da zbrinete i sami kao i kod kuće), neki od preparata za alergijske reakcije u slučaju ujeda insekta ili meduze. Ukoliko dete ima neku hroničnu bolest, obavezno ponesite terapiju ili aparat (na primer, inhalator) koji koristi.
Sve ove preparate smete da date i pre nego što dete pregleda lekar. Pre puta se raspitajte o blizini i dostupnosti lekarske pomoći i obavezno uplatite zdravstveno osiguranje ukoliko letujete u inostranstvu, jer vam se može dogoditi da budete neprijatno iznenađeni cenom pedijatrijskog pregleda i lekova.