SEDAM NAČINA ZA BORBU PROTIV SUVE KOŽE ZIMI
Intervju sa dr Martom Terzić, dermatovenerologom
Ide zima, a promena vremena donosi i promenu u nezi kože. Hladno vreme je “neprijatelj” nežnoj i svilenkastoj koži, a odvikavanje od navike vrućih tuševa, pilinga i vunenih džempera može da pomogne
Razgovor vodio: Milan Marjanović
1. Umotajte se protiv hladnoće
Hladniji, suv vazduh tokom zimskih meseci znači da voda u vašoj koži brže isparava. Naučnici su procenili da koža zimi gubi više od 25% sposobnosti da zadrži hidrantnost, pa koža postaje suva i zategnuta. Ovo može da se spreči “zaštitnom” odećom kao što su rukavice i šalovi dok se boravi na otvorenom.
2. Koristite ovlaživač vazduha
Tokom zime više vremena se provodi u zatvorenom prostoru sa uključenim grejanjem koje takođe isušuje kožu. Uključivanje ovlaživača vazduha u prostoriji u kojoj se najviše boravi (dnevna soba) može pomoći da se nadoknadi vlažnost u vazduhu koju je usisala suva unutrašnja toplota. Smatra se da je podešavanje ovlaživača na oko 60% dovoljno za obnavljanje masnih površinskih slojeva kože.
3. Izbegavajte preterano vruće tuševe
Tuširanje toplim tuševima može biti primamljivo, ali više temperature isušuju kožu uklanjanjem površinskih slojeva. Tuširanje mlakom vodom je mnogo zdravije. Pokušajte da ograničite tuširanje na najviše 10 minuta i izbegavajte korišćenje sunđera ili četki za ribanje koje mogu da oštete i iritiraju kožu. Kada se peškirom sušite, tapkajte kožu blagim pokretima, umesto da je snažno trljate.
4. Hidriranje kože
Redovno hidriranje je najefikasniji način borbe protiv suve kože, ali neki proizvodi su bolji od drugih. Potražite hidrantne kreme koje sadrže mlečnu kiselinu ili amonijum laktat jer ovi sastojci pomažu jačanju kože. Najbolji trenutak za nanošenje hidrantne kreme je tri do pet minuta nakon tuširanja, dok je koža još uvek vlažna.
5. Zamenite sapun
Jedan od najčešćih uzroka suve kože su grubi i oštri sapuni, posebno oni koji rade piling. Sapun je emulgator, što znači da uklanja „vlagu” s kože. Svakako izbegavajte mirišljave sapune ili sapune koji sadrže alkohol, umesto toga isprobajte proizvode za čišćenje koji sadrže dodatnu komponentu za hidrataciju.
6. Izbegavajte vunenu odeću
Vunena vlakna su gruba i mogu pogoršati stanje suve, osetljive kožu i mogu da izazovu svrab kože. Ako ste skloni suvoj koži, biće bolje da se koriste meke i glatke tkanine koje omogućavaju koži da diše, kao što je pamuk.
7. Ostanite hidrirani
Obično nismo toliko žedni tokom zime, u poređenju sa vrelim letnjim mesecima, ali telo zapravo gubi vodu kroz kožu tokom cele godine, posebno kada veći deo dana se provodi u toplom zatvorenom okruženju. Ovo olakšava dehidrataciju, a sami tim može doprineti suvoći kože. Pijte vodu redovno, čak i kad ne osećate žeđ i izbegavajte pića sa kofeinom, koj će izazvati dodatnu dehidrataciju.
Dr Marta Terzić, dermatovenerolog
Zima suši kožu
Kako negovati kožu i kosu tokom zimskog perioda i da li je potrebna žaštita od sunca i na planini, otkriva za nas dr Marta Terzić, specijalista dermatovenerologije
Ukoliko ste mislili da tokom zimskog odmora i skijanja nije potrebna zaštita od vetra, sunca i drugih štetnih spoljnih uticaja – grdno ste pogrešili. Dr Marta Terzić, specijalista dermatovenerologije, savetuje čitaoce našeg magazina kako da izaberu preparate za negu i zaštitu kože i kose i koji materijali su najpogodniji za nošenje u hladnim zimskim danima.
Kako treba da izgleda dnevna rutina u nezi kože tokom zimskog perioda da bi ona ostala meka i neoštećena?
- Tokom zimskog perioda koža je generalno suvlja. Usled povećane izloženosti spoljašnjim faktorima može doći do pojave ili pogoršanja crvenila, proširenih kapilara, ekcema... U zavisnosti od godina i tipa kože, dobre supstance za kožu lica mogu biti hijaluronska kiselina, vitamin C, retinol (derivat vitamina A) u formi seruma ili krema, voćne kiseline i mnoge druge.
Za telo i ruke se savetuje korišćenje emolijentnih mleka i kremova.
Dnevna rutina za lice bi trebalo da se sastoji od jutarnjeg umivanja odgovarjućim umivačem (biranim po tipu kože) i seruma/kreme (po mogućstvu sa zaštitnim faktorom).
Uveče je obavezno detaljno skidanje šminke i nanošenje odgovarajuće nege.
Osobama koje imaju osetljivu kožu i rozaceu se savetuje korišćenje medicinskih pudera kao jedan vid zaštite od spoljašnjih uticaja.
Da li vruća vodom tokom tuširanja prija ili odmaže u nezi kože? Da li su ulja za tuširanje preporuka tokom zime i za ljude koji nemaju problem sa suvom i hrapavom kožom?
- Vruća voda isušuje kožu, tako da se savetuje tuširanje mlakom vodom. Uljane kupke se najčešće savetuju osobama sa suvom kožom sklonom atopiji. Mogu ih koristiti ljudi koji nemaju atopiju, ali nisu preporuka za osobe koje imaju kožu sklonu aknama.
Nakon kupanja preporuka je da se dodatno neguje koža, pogotovu zimi. Da li izbor mleka, balzama i gelova zavisi od tipa kože i koji je ključni sastojak koji treba da imaju da bi se sačuvala koža tela tokom zimskog perioda
- Nakon tuširanja se savetuje lagano utapkavanje peškirom i u roku od nekoliko minuta treba naneti mleko za negu tela, s obzirom da se koža zimi više suši. Dobre supstance za negu kože su urea, gama linoleinska kiselina, ulje žutog noćurka, shea butter. Pojedine dermokozmetičke kuće imaju preparate koje čuvaju mikrobiom kože, te na taj način efikasno suzbijaju svrab, upalne procese i istovremeno jačaju kožnu barijeru.
Ultra ljubičasto zračenje može da bude jako i tokom zime. Kreme za sunčanje sa kolikim faktorom zaštite se preporučuju tokom zime i da li se ista jačina preporučuje za grad i planinu?
- Antisolarna zaštita se preporučuje u toku cele godine. U zimskom periodu zaštita može biti slabija, optimalno je koristiti SPF 30+, a minimum SPF 15+. Na planini je neophodna zaštita SPF 50+.
Kada je garderoba u pitanju, koja vrsta materijala se preporučuje? Koliko kape oštećuju kosu? Čime treba negovati kosu u zimskom periodu?
- Što se tiče garderobe, prednost se daje materijalima prirodnog porekla. Izbegavajte grube, sintetičke materijale. Kapa svakako predstavlja zaštitu od neželjenih spoljašnjih faktora, kako glave, tako i kose. Savetuje se redovno pranje kose ne preterano agresivnim šamponima. Ukoliko je kosa suva, mogu se koristiti ulja, npr. kokosovo ulje u vidu pakovanja jednom nedeljno.
Koji se dodaci ishrane preporučuju za jačanje kožne barijere u zimskom periodu?
- Za zdravu kožu, glavnu zaštitnu barijeru našeg organizma, vrlo je važna izbalansirana ishrana koja treba biti nutritivno i kalorijski zadovoljavajuća. Dodaci ishrane koji se preporučuju su preparati na bazi vitamina C, A, E, vitamini B kompleksa, kao i vitamin D usled manje izloženosti suncu tokom zime, a od minerala najvažniji su selen, bakar i cink.