SKORO ISTI, A DIVNO RAZLIČITI
BLIZANCI
Od prvog dana razmišljajte o tome da su vaši blizanci potpuno različite individue koje će povezivati nevidljive niti zajedničkog rođenja celog života, a da je vaš zadatak da ih osamostalite u različitosti
Postoje dve vrste blizanaca. Jednojajčani blizanci nastaju kada se jedna, već oplođena jajna ćelija podeli na dva identična dela i svaki se deo nadalje razvija samostalno. Tada se rađa dvoje dece koja su istog pola i imaju identičan genetski materijal. Dvojajčani blizanci nastaju iz dve odvojene, pojedinačno oplođene jajne ćelije. Mogu biti istog ili različitog pola, a genetski materijal im je sličan koliko i kod bilo kog para braće i sestara.
Verovatnoća rađanja blizanaca je veća u nekim porodicama, a znatno se češće rađaju dvojajčani blizanci. Savremene metode stimulacije ovulacije i vantelesne oplodnje imaju za rezultat istovremeno stvaranje više embriona, pa su i blizanačke trudnoće i porođaji mnogo češći. Trudnica koja nosi blizance pod budnim je okom lekara i takva se trudnoća uvek smatra rizičnom. Ove se trudnoće često završavaju prevremenim porođajem ili planiranim carskim rezom.
Saznanje da su blizanci na putu uvek izazove pomešana osećanja. Dvostruka radost zbog novih članova porodice pomeša se sa strahom od iscrpljujućih obaveza koje vas očekuju. Nega i odgajanje blizanaca nije samo prosto udvostručavanje obaveza i radosti, to je potpuno drugačija dužnost koja će zahtevati svu raspoloživu inteligenciju, strpljenje, snagu i izdržljivost.
Počnite sa pripremama na vreme, kupovinom „sve dva puta“, obezbedite i prihvatite pomoć ostalih članova porodice, povežite se sa majkama koje već imaju isto iskustvo dolaska dve bebe na svet. Prvih mesec dana „što vam promene svet“ brzo prođe, pred vama će biti važan zadatak da za život pripremite dva nova bića, tako slična i tako divno različita.
Nega novorođenih blizanaca se tokom prve godine ne razlikuje od nege druge dece. Retko srećemo majku koja uspešno doji dvoje dece, srećom postoje adaptirane mlečne formule koje obezbeđuju adekvatnu zamenu. Prilagodite svakodnevni ritam hranjenja, spavanja i nege ostalim članovima porodice, ali i karakteru svakog od blizanaca. Halapljivi će morati da bude prvi nahranjen, drugom dozvolite da spokojno uživa u ostatku mleka. Okupajte prvo onu bebu koja neće plačem i negodovanjem uznemiriti brata ili sestru. Nekoliko nedelja biće dovoljno da upoznate karakter svakog od njih i da im zajednički početak života uskladite sa ostatkom porodice. Uvođenje mešovite hrane obično je lakše u društvu, radoznalost tokom zajedničkog obroka olakšaće vam prve kašice.
Majke nepogrešivo razlikuju i drugima identične bebe, ne samo po spoljašnjem izgledu, nego i po ponašanju. Od prvog dana razmišljajte o tome da su one potpuno različite individue. Nevidljive niti zajedničkog rođenja će ih povezivati celog života, a vaš je zadatak da ih osamostalite u različitosti.
MISLITE O SVOJOJ DECI KAO O JEDINSTVENIM OSOBAMA: Oni su dvoje dece slučajno rođeni u isto vreme. Čak i sa identičnim genetskim materijalom oni ne treba da budu „pola blizanačkog para“. Ovo je obično lakše reći nego učiniti. Lakše je kod blizanaca različitog pola, ili kod onih koji baš nimalo ne liče. Padnete li u iskušenje da sebi olakšate život kupovinom iste odeće, razmislite da li biste voleli da je uvek pored vas vaša sestra u potpuno istoj haljini, ili da vaša najbolja drugarica baš uvek ima iste cipele. Ponudite im da izaberu i brane svoj izbor boje, oblika, zvuka. Njihova je velika sreća da uvek imaju društvo za igru, jelo, spavanje, ali i za svađu i nerazumevanje. Insistiranje da izgledaju i da se ponašaju isto zato što su blizanci neće im dugo biti zanimljivo i može kasnije da ima za rezultat izraženu potrebu za „begom iz blizanačkog para“.
RODITELJI BLIZANACA: Često imaju grižu savesti zato što imaju manje ili više razumevanja za jedno dete. Priznaćete da je mnogo lakše provesti dan sa detetom koje rado uzima zdrave obroke, prespava celu noć, zadovoljno guče igrajući se samo u krevecu, dok drugi blizanac (a očekujete da budu isti!) plače čim se približi vreme kupanja i spavanja i provodi u vašem naručju najveći deo dana.
Pripremite li se da još u trudnoći razmišljate o dvoje različite dece koje ćete roditi u isto vreme, ove će vam situacije biti prirodne. Prihvatite i svoje, potpuno različite emocije u odnosu na svako od svoje dece, jer je roditeljstvo sazdano od uzimanja i davanja raznih osećanja. Pošto su vaši blizanci jedinstvene ličnosti svaki za sebe, normalno je da će u vama buditi potpuno različite emocije. U ovom vrtlogu nastaće dva jedinstvena tinejdžera, potom i dve jedinstvene odrasle osobe. To je i cilj svakog roditeljstva, zar ne?
POKUŠAJTE DA IH NE UPOREĐUJETE! Oni su započeli svoj put u isto vreme i na istom mestu, ali ne moraju da odu u istom pravcu. Upoređivanje i podsticanje na međusobno takmičenje nije dobro ni za decu koja nisu blizanci. Zlatno pravilo da se pohvali svaki uspeh, a primeti neuspeh, važi i ovde. Posmatrajući svako svoje dete zapažamo njegova interesovanja i sklonosti, a ona se kod blizanaca razlikuju kao i kod ostalih braće i sestara. Savladavanje školskog gradiva i obaveza izgleda lakše: zajedno u klupi pomoći će jedno drugom. Problem može da nastane ukoliko je jedan „sportski tip“, a drugi „genije za matematiku“.
Niko ne voli da ga stalno porede i da mu unapred određuje put. Podržite svakog od njih da ima pravo na svoj stil u oblačenju, na vrstu muzike koju sluša, izbor prijatelja i mesta za zabavu. Deci će biti lako da prave samostalne i jedinstvene izbore ukoliko od njih ne očekujete drugačije. Stalno podsećajte sebe da ne biste ni voleli da imate dvoje dece koji isto izgledaju i isto se ponašaju.
BLIZANCI KAO IGRA PRIRODE: Blizanci su zainteresovali naučnike još krajem devetnaestog veka. Pokazalo se da na primeru jednojajčanih blizanaca koji su razdvojeni po rođenju, može da se prati važnost i snaga uticaja spoljašnje sredine na identičan genetski materijal. I obrnuto, dvojajčani blizanci su dve potpuno različite osobe koje rastu u istom okruženju. Različite naučne studije utvrdile su da je zajednička genetika nit koja obeležava živote svakog od blizanaca, određujući njihov spoljašnji izgled, inteligenciju, sposobnosti i sklonosti. Uticaj spoljašnje sredine je takođe veoma bitan – ishrana i nega, ali i vaspitanje, odnos roditelja prema blizancima, odrediće njihov razvoj bez obzira na genetiku. Da postoji „neka tajna veza“ između dece koja su od začeća zajedno nije nikakva tajna. Imati uvek posebnog druga za radost i tugu veliko je bogatstvo i dobra osnova za put u različitost.