U SUSRET ZIMSKOJ ČAROLIJI
NEGA KOŽE
Zimski dani su uveliko u toku, sneg, kiša, hladnoća i vetar sada su deo svakodnevice. Zbog toga nam se prirodno nameće da uvedemo promene u svakodnevnoj nezi i zaštiti kože. Posebno osetljivi su najmlađi – bebe i deca, ali i najstariji usled prirodno smanjenog sadržaja lipida u zrelom dobu.
KAKO ZAŠTITITI KOŽU U ZIMSKIM MESECIMA
Kada zima zakuca na vrata i padne prvi sneg, prvo moramo da se naoružamo toplom i udobnom garderobom. Za duži boravak napolju najbolja zaštita su jakne sa kapuljačom koje ne propuštaju vetar ili skafander koji je odličan za igrarije na snegu. Rukavice i šal oko vrata (ili još bolje preko usta) obezbediće osetljive delove tela.
Međutim, sama garderoba, naravno, nije dovoljna. Koža je izložena agresivnim spoljašnjim uticajima i prve posledice toga su suva koža, zatezanje i perutanje. Kod osetljivijih se javlja i crvenilo, koje je privremeno (samo dok su napolju ili u klimatizovanom, suvom prostoru), a neretko se može javiti trajniji oblik crvenila (koža je crvena konstantno usled pogoršanja hroničnih problema kože – rozacee ili atopijskog dermatitisa).
PRAKTIČNI SAVETI ZA ZDRAVU KOŽU U ZIMSKOM PERIODU
1. Zamenite proizvode koje inače koristite njihovom bogatijom varijantom
Ako ste leti koristili losion za telo koji sadrži visok procenat vode, sada isti taj proizvod zamenite onim koji je formulisan kao mleko ili balzam za telo. Tačnije, najbolje je da umesto kreme ulje u vodi – U/V krema, pređete na kremu voda u ulju – V/U krem ili losion za telo. Zimski proizvodi treba da sadrže veći procenat masnih sastojaka koji na koži prave nevidljivi film čija je uloga da smanjuje isparavanje vode sa površine kože, što je čini mekom i glatkom.
2. Zaštitite ruke kvalitetnom kremom
Ruke su u zimskom periodu više nego ikad na udaru vetra i hladnoće, zato im je potrebna posebna nega i zaštita. Čak i oni koji tokom godine ne koriste kremu za ruke, zimi obično imaju potrebu da namažu ruke. Potražite od vašeg apotekara savet o izboru kreme, iznenadićete se koliko vrsta ima u ponudi! Probajte kremu za ruke sa dodatkom uree (5 ili 10%), supstance koja povećava kapacitet kože da vezuje vodu, ili onu na bazi ulja noćurka, maline ili borovnice (sadrže antiinflamatorne omega nezasićene masne kiseline), jer ta ulja smanjuju pojavu ekcema na rukama koje uzrokuje vetar ili agresivno dejstvo deterdženata.
3. Ne zaboravite na zaštitu od sunca
Čari skijanja i dugih romantičnih šetnji po planini mogu da pokvare opekotine od sunca i iritacije od vetra. Zato obavezno pred izlazak namažite kremu sa zaštitnim faktorom (minimum SPF 20). Odskora su dostupni i SPF stik ili roll-on proizvodi – džepna praktična pakovanja koja se mažu na lice. SPF proizvodi, osim što štite od sunca, neguju kožu jer su najčešće obogaćeni pantenolom i vitaminom E. Ne zaboravite da zaštitite usne, što nije teško uz praktične SPF stikove ili balzame za usne sa pčelinjim voskom, koji se mogu naći i u obojenoj varijanti. Eto načina da budete istovremeno lepe i zaštićene!
4. Prilagodite šminku
Dehidrirana koža lako se prepoznaje čak i ako ste stavili tečni puder. Na ispucale usne je takođe nezgodno namazati karmin, pa je zbog toga najbolje da koža prvo bude dobro hidrirana. Dakle, preporučuje se piling lica jednom nedeljno, samo treba izbegavati sastojke koji isušuju. Jednostavan predlog je da mlakim mokrim peškirom pređete preko lica nakon umivanja, a onda pred spavanje utrljajte par kapi uljanog seruma. Uljani serumi su najčešće mešavina biljnih ulja – bademovog ulja, ulja koštica grožđa ili kokosovog ulja, sa dodatkom liposolubilnih vitamina A i E i antioksidanasa, kao što je, na primer, koenzim Q10. Često su dodata i etarska ulja u formulaciju uljanih seruma, tako da ova večernja nega može biti pravi spa ritual.
Za dnevnu negu odličan izbor su tonirane kreme sa SPF faktorom, koje su korisne i zimi. One su zamena za tečni puder, a s obzirom na to da imaju veći sadržaj hidratantnih sastojaka od klasičnog pudera, a često sadrže i čestice mineralnih pigmenata, vaša koža će biti blistava i osvežena i, što je najvažnije, zaštićena od isušivanja.
5. Ne zaboravite na najmlađe!
Istraživanja pokazuju da roditelji ne mažu redovno bebe i decu, sem ako mališani nemaju neki kožni problem kao na primer pelenski osip, temenjaču ili ekcem. Dakle, ne treba zaboraviti na preventivu, tj. na održavanje dečje kože zdravom preko cele godine i kada ne postoji problem.
Tradicionalni zimski proizvod za negu kože beba i dece je COLD KREM (u čijem sastavu je pčelinji vosak) ili masnije varijante WIND & WEATHER BALZAMI. Oni su najčešće na bazi bademovog ulja i ekstakta nevena, koji odlično regenerišu nežnu dečju kožu. Ne zaboravite da kupanje agresivnim sredstvima i klasičnim sapunom takođe isušuje kožu. Zato izaberite sapune ili kupke sa dodatkom cold krema ili uljane kupke.
Sve što koriste najmlađi čija je koža jako osetljiva mogu da koriste i najstariji, jer u zrelom dobu koža takođe postaje tanka, osetljiva i sklona iritaciji.
KOJI SE SASTOJCI PREPORUČUJU
BILJNA ULJA sa antiinflamatornim i regenerišućim efektom, među kojima su najčešće u upotrebi ulje slatkog badema (hipoalergijsko ulje, za sve tipove kože) i ulja sa polinezasićenim masnim kiselinama, koja su odlična prevencija ekcema kod dece i odraslih (ulje žutog noćurka, ulje koštica grožđa, maline ili borovnice).
PČELINJI VOSAK se od davnina koristi za izradu kremova za negu tela, balzama za usne, ruževa i šminke. Na koži ostavlja fini film koji je štiti od isušivanja. Receptura cold krema datira još iz doba Galena (prvi spravljao melem od pčelinjeg voska, maslinovog ulja i ružine vode). Isparavanje vode iz cold krema daje efekat hlađenja, pa otuda i sam naziv cold cream (u prevodu – hladni krem). Ipak, većinu ljudi ovaj naziv asocira na hladno vreme, budući da se cold krem preporučuje za negu suve i iritirane kože u zimskom periodu. Dakle, razne varijacije cold krema u upotrebi su preko 2.000 godina, što ga čini možda i najstarijom vrstom krema za negu kože.
EKSTRAKT CVETA NEVENA je takođe čest sastojak raznih uljanih melema ili masti za zaštitu od vetra i hladnoće zahvaljujući umirujućem i regenerativnom svojstvu. Ovi proizvodi su uvek žute boje jer ta boja upravo potiče od jarkožutih cvetova nevena. Inače, neven se može koristiti za negu dece od rođenja, a od njega se prave sapuni, šamponi, kupke i mleko za telo, te je koža vaše bebe bezbedna od glave do pete.
VAZELIN I PARAFINSKO ULJE možda nisu prirodni sastojci, ali su često nezamenljivi za zaštitu kože ruku, stopala, laktova i peta, pogotovu u zimskom periodu. Zato priuštite sebi parafinsko pakovanje ruku ili stopala s vremena na vreme, sigurno se nećete pokajati.
D-PANTENOL, provitamin B5 hidrira kožu i umiruje je i obavezan je sastojak proizvoda za regeneraciju oštećene kože (posle depilacije, sunčanja, brijanja, osipa kod dece, opekotina itd). U proizvodima za zimsku negu zastupljen je u visokom procentu, npr. 5 ili 10 % kao krem ili mast.
VITAMIN E, odnosno njegov sintetski oblik – estar vitamin E acetat, jedan je od najčešćih sastojaka kozmetičkih proizvoda. On ima višestruku ulogu – kao antioksidans štiti masne sastojke od oksidacije i kvarenja, a sa druge strane deluje na koži na nivou membrane ćelija, oporavljajući ih od štetnog dejstva slobodnih radikala, koji nastaju pod uticajem spoljašnjih ili unutrašnjih stresogenih agenasa.