VEŽBANJE U VODI
AKVABIK
Pokretima tela u vodi otklanja se napetost i stres, aktiviraju se sve grupe mišića, pa se ovaj trening preporučuje i trudnicama i onima koji imaju probleme s kičmom, jer je mogućnost povreda svedena na minimum, a vežbanje ne zahteva prethodnu fizičku spremnost.
Rekreativno vežbanje u moru ili bazenu je i sport i terapija, jer s jedne strane zateže i oblikuje mišiće, topi kilograme i otklanja celulit, a sa druge efikasno opušta i uklanja napetost, te smanjuje stres. Voda ne samo da utiče na oblikovanje i zatezanje mišića, nego i masira celo telo. Poznato je da hidromasaža poboljšava cirkulaciju, da je blagodetna za kardiovaskularni sistem, a i utiče i da koža postane lepša i blistavija. Takođe, trening u vodi je lakši od onog u sali, ili na tvrdoj podlozi, jer nema direktnog opterećenja, pa se stoga preporučuje za sve uzraste i nivoe kondicije, pa čak i rekonvalescentima u dogovoru sa doktorima i u skladu sa zdravstvenim tegobama.
Rezultati akvabika vidljivi su i ako tokom boravka na moru ili jezeru, najobičnijem brčkanju u plićaku dodate i neku vežbu, ali se pravi efekat postiže ako trenirate svaki dan u vodi do grudi, ili pak u dubokoj vodi, kada ne možete da dodirnete dno, najbolje u rano jutro, oko 40 minuta. Serije vežbi treba raditi kontinuirano, dok ne osetite zamor mišića. Tempo treba prilagoditi sebi, onoliko koliko vam individualno prija, pa postepeno povećavati broj ponavljanja vežbi, u skladu s rastom kondicije.
VOŽNJA BICIKLA, MAKAZICE, ISTEZANJE
Stomak i noge se vežbaju pokretanjem nogu kao da vozite bicikl. Ovu vežbu možete da radite na dva načina, tako što ležite na vodi raširenih ruku i pokrećete noge, ili tako što održavate telo uspravnim, a nogama „vozite bicikl”. Plićak je zgodan za vežbu u kojoj ležite na stomaku, održavate se rukama, a nogama radite „makazice”. Isto to možete da ponovite i ako legnete na leđa. Vežbe treba ponavljati u serijama od po 20 puta, a ako vam je to prenaporno, onda počnite sa šest vežbi, pa postepeno povećavajte broj.
Butine se zatežu ako trčite kroz vodu dvadesetak minuta, a ako nemate uslova, jer je plićak pun kupača, onda ovu vežbu možete da radite i u mestu. Ako su vam stopala osetljiva, ili se plašite da se ne povredite, na noge obujte patike za vodu.
Podrazumeva se da na vodeni trening nije dobro ići punog stomaka, pa se preporučuje da sa vežbanjem počnete 60 do 90 minuta nakon jela. Takođe, čuvajte se sunca i ne zaboravite da s vremena na vreme pokvasite glavu. Ako vežbate u dubokoj vodi, možete da koristite bove za lakše održavanje na površini, ali i sve standardne rekvizite za plažu, poput jastučeta na naduvavanje i lopte. Takođe, vežbanje treba da bude prilagođeno godinama, zdravstvenom stanju i kondiciji. Zato je dobro da se priključite nekoj fitnes grupi, koju vodi iskusan trener, a ako se spremate da vežbate sami tokom boravka na godišnjem odmoru, pre puta se posavetujete s instruktorom akvabika, fizioterapeutom ili svojim lekarom.