ZAGREVANJE, RAZGIBAVANJE, ZATEZANJE
VEŽBE ZA ZGLOBOVE
Lagana šetnja, rastresanje ekstremiteta i vežbe za zglobove, hodanje, plivanje i vožnja bicikla smatraju se izbalansiranom fizičkom aktivnošću i vežbanjem koje održava pokretljivost zglobova i snagu mišića.
Nekada se smatralo da je mirovanje zglobova preporučljivo za ljude koji boluju od reumatskih bolesti da bi tako sprečili deformitete, pa se bolesnicima savetovala fizička neaktivnost. Međutim, danas se zna da je umerena fizička aktivnost važna, da pomaže u smanjivanju zamora, jača mišiće i kosti i poboljšava fleksibilnost i izdržljivost zglobova. Zapravo, treba naći optimalnu kombinaciju programa vežbi, odmora i aktivnosti.
Kada je zglob otečen i bolan, odmor će smanjiti zapaljenje, ali privremeno smanjivanje aktivnosti nikako ne treba da znači prestanak vežbanja i fizičke aktivnosti. Bolesnik treba da poznaje prirodu svoje bolesti, uredno uzima lekove, savetuje se sa lekarom, bavi se izbalansiranom fizičkom aktivnošću i vežbama primerenim svom stanju.
HODANJE
Pomaže da se održi pokretljivost zglobova, poboljšava san i smanjuje depresiju. Treba hodati lagano, po svojoj meri, u udobnoj obući koja se ne kliza, ali ne preko granice zamora i bola. Za one koji koriste pomagala bitno je da dužina štapa bude pravilno određena, da se koristi rukom koja je na suprotnoj strani od bolnog kuka ili kolena. Poželjno je hodati svakog dana po jedan sat.
TRČANJE NISKOG INTENZITETA
Ko je hodao svakodnevno najmanje šest nedelja može da počne sa laganim trčanjem, koje se ne preporučuje bolesnicima sa artritisom u nogama. Trčati treba u udobnoj odeći i obući.
PLIVANJE
Vrlo je korisno za bolne zglobove, posebno kukova i kolena, jer se plivanjem relaksiraju mišići i smanjuje bol. Pre plivanja treba uraditi vežbe zagrevanja, posebno ako je voda hladna. Preporučuju se i aerobik vežbe u vodi.
VOŽNJA BICIKLA
Korisna je za jačanje mišića nogu, ali bicikl ne treba voziti s artritisom kolena. Može da se koristi i sobni bicikl. Pedale prvo treba lagano okretati da ne biste povredili skočni zglob.
STATIČNE VEŽBE
Zatezanje mišića bez pokreta u zglobu je dobro za jačanje mišića bez opterećenja zgloba. Mogu da se rade i kod zapaljenja i otoka zgloba.
DINAMIČKE VEŽBE
Izotoničke (dinamičke) vežbe za povećanje obima pokreta zgloba koje se rade bez dodatnog opterećenja težinom. Pokretanje zgloba se radi do punog obima pokreta i treba vežbati svakodnevno, najbolje iz ležećeg položaja. Najčešće se 10 puta ponavlja ista vežba.
AEROBIK VEŽBE
Savetuju se za kondiciju, jačanje mišića i bolje opšte stanje organizma. Maksimalni dozvoljeni puls je 70% x (220 – godine života). Ako osoba ima 60 godina, maksimalni dozvoljeni puls je 112/min. (70 % x (220-60) = 112).
ZABRANJENO JE:
Sportovi koji se ne preporučuju kod tegoba sa zglobovima su tenis, boks, fudbal i skijanje zbog velikog opterećenja zglobova, što može izazvati nova oštećenja.
PREPORUČUJE SE:
Svakodnevne fizičke aktivnosti kao što su šetnja, najmanje 40 minuta, plivanje ili vožnja bicikla dva puta nedeljno, kao i svakodnevne vežbe istezanja koje mogu da se rade i u krevetu. Vežbe treba prekinuti ako se disanje ili srčani rad mnogo ubrzaju, ako su bolne ili se javi mučnina i vrtoglavica.