ZAŠTO JE VAŽNO MERENJE KRVNOG PRITISKA?
HIPERTENZIJA
Hipertenzija je stanje koje predstavlja stalno povišeni krvni pritisak sa vrednostima 140/90 mmHg i iznad toga, bilo da su povišeni sistolni, dijastolni ili oba pritiska. Visok krvni pritisak vodi dijagnozi hipertenzije samo ukoliko su rezultati merenja povišeni u više navrata u odnosu na normalan krvni pritisak (120/80 mmHg).
Opšte je poznato koliko štete može naneti hipertenzija, iako mnoge osobe isprva ne osećaju njene simptome, zbog čega se hipertenzija često naziva „tihi ubica“. Ako se ne dijagnostikuje na vreme i ne leči adekvatno, dugoročna hipertenzija može dovesti do arterioskleroze, uvećanja ili slabljenja srca, otkazivanja rada bubrega, aneurizme, srčanog udara, i drugih fatalnih posledica. Što je veći krvni pritisak, to je veći rizik od kardio-vaskularnih komplikacija.
Sve je više ljudi u svetu koji boluju od hipertenzije, i ovaj trend se nastavlja zbog samog načina savremenog života. Uzroci nastanka hipertenzije su fizička neaktivnost, nepravilna ishrana i gojaznost, upotreba alkohola, pušenje i stres. Predviđa se da će broj obolelih od hipertenzije biti veći od milijardu i pet stotina hiljada do 2025. godine.
Dijagnostikovanje hipertenzije se vrši merenjima, a savremeni aparati omogućavaju da se merenja vrše i kod kuće. Potrebno je vršiti serije merenja, kako bismo stekli pravi uvid u stanje, jer je sasvim prirodno da krvni pritisak varira, i da se hipertenzija javi kao reakcija na uzbuđenje, nervozu ili fizičku aktivnost. Oni kojima je dijagnostikovana hipertenzija, merenjima mogu da prate i delotvornost propisane terapije, kao i da pravovremeno reaguju ukoliko su rezultati očitavanja loši.