DIJABETES – DIJAGNOZA, ISHRANA I OČUVANJE ZDRAVLJA

DIJABETES – DIJAGNOZA, ISHRANA I OČUVANJE ZDRAVLJA

Dijabetes je jedno od najčešćih endokrinoloških oboljenja, a broj obolelih od dijabetesa je u stalnom porastu, naročito u razvijenim zemljama sveta. To je posledica modernog stila života i sve većeg broja gojaznih osoba. Šećerna bolest se najčešće javlja u starijem životnom dobu kao posledica starenja i loših životnih navika, a kod mladih nastaje usled genetskih poremećaja, gojaznosti ili oštećenja pankreasa.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Dijabetes
  • Zdravlje

Ključni uzroci nastanka dijabetesa

Šećerna bolest ili dijabetes predstavlja hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše povišenom koncentracijom glukoze u krvi.

U nastanku dijabetesa ključnu ulogu ima nasledni faktor, a razvoj bolesti je direktna posledica smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina. Nedostatak insulina ne utiče samo na metabolizam ugljenih hidrata, već i masti i belančevina, što prouzrokuje pojavu specifičnih tegoba.

Sa vremenom, kod obolelih od dijabetesa može doći do promene strukture i funkcije krvnih sudova, nerava i drugih vitalnih organa, pogotovu ako se dijabetes ne leči na vreme ili se lečenje ne sprovodi pravilno.

Tri tipa dijabetesa

Dijabetes tip 1 (insulin-zavisni) predstavlja najteži oblik šećerne bolesti koji se javlja usled smanjene produkcije ili prekida produkcije insulina u beta-ćelijama pankreasa. Najčešće se sreće kod dece i omladine (5–10 odsto dijabetičara), ali se može javiti i kod starijih. Terapija podrazumeva davanje insulina od prvog dana, a danas postoje farmaceutski oblici – insulinska penkala, koja donekle olakšavaju njegovo doziranje i primenu. Pored toga, ovaj tip dijabetesa zahteva specifičnu dijetu i fizičku aktivnost.

Dijabetes tip 2 (insulin-nezavisni) predstavlja najčešći oblik šećerne bolesti, pa prema procenama 85 do 90 odsto dijabetičara ima ovaj tip dijabetesa. Najčešće se javlja kod gojaznih osoba starijih od 40 godina, ali na žalost ta granica se sve više pomera ka mlađem starosnom dobu. Kod ovih osoba stvara se premalo insulina ili organizam stvara rezistenciju na insulin. Savremeni način života bez fizičke aktivnosti, konzumiranje nezdrave, kalorične hrane, gojaznost i svakodnevni stres predstavljaju faktore rizika za pojavu dijabetesa tipa 2. Terapija kod ovog tipa dijabetesa je kombinovana: samo dijeta, ili dijeta i oralni antidijabetici. Kao dopuna terapiji dijabetesa preporučuju se i čajevi, ili dijetetski suplementi na bazi cimeta ili hroma, uz obaveznu umerenu fizičku aktivnost. Ukoliko ova terapija ne pokaže dobre rezultate, primenjuje se insulinska terapija, samostalno ili u kombinaciji sa oralnim antidijabeticima.

Gestacioni dijabetes (dijabetes u trudnoći) nastaje u oko 2 do 5 odsto trudnoća, kao posledica hormonskih promena, što može dovesti do poremećaja u izlučivanju insulina. Takođe, hormoni posteljice mogu da blokiraju dejstvo insulina, pa sve to zajedno dovodi do uvećanih vrednosti glukoze u krvi trudnice. Rizična grupa za ovu vrstu dijabetesa su žene starije od 25 godina, često gojazne i pre trudnoće, naročito one sa genetskim predispozicijama. Vrednosti šećera stabilizuju se u narednih šest nedelja po porođaju, ali žene koje su imale gestacioni dijabetes imaju povećan rizik od dijabetesa tipa 2.

test-glukoze

Regulisanje ishrane pomaže

U ishrani dijabetičara zastupljene su sve grupe namirnica, ali je potrebno da se koriguju količine. Najbolje je da ishrana bude bazirana na 5 obroka: doručak, ručak, večera i dve užine, a između obroka treba da prođe 3 do 4 sata. Time se postiže optimalna koncentracija nivoa glukoze u krvi, mada se radi sigurnosti to može potvrditi merenjem šećera u krvi nekoliko puta dnevno.

Ishrana dijabetičara treba da bude bazirana na svežem voću i povrću, posnom mesu (piletina, teletina, riba), biljnim uljima (maslinovo i suncokretovo ulje), integralni hleb i pirinač su dozvoljeni, ali u ograničenim količinama, kao i krompir (npr. jedno parče crnog hleba po obroku).

Što se tiče pripreme obroka, preporučuje se: dinstanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni na papiru za pečenje ili aluminijumskoj foliji. Treba izbegavati konzervirano voće i povrće, polugotova i gotova jela. Što se tiče začina dozvoljeni su: so, aleva paprika (slatka i ljuta), biber, korijander, mirođija, peršunov i celerov list, origano, karanfilić, kim, kari, ren, ruzmarin, bosiljak, sirće...

Treba ograničiti upotrebu senfa, majoneza, tartar sosa, kisele pavlake, pirea od paradajza, koji mogu da sadrže šećer ili glukozni sirup. Jedino što se nikako ne preporučuje je pohovanje i prženje namirnica, svinjsko meso i mast.

diabetes-food

Dijabetes i suplementi

Prirodni glikoregulatori poznati od davnina su cimet, borovnice i jabukovo sirće, pa se preporučuje da se uvrste u ishranu dijabetičara, mada se mogu naći i u vidu tableta ili kapsula kao što su Cimet protect ili Vitalon Cimet+Jabukovo sirće.

Kod dijabetesa tipa 2 preporučuje se suplementacija hromom, (Solgar Hrom pikolinat ili Oligogal hrom) mikroelementom koji se u organzimu čoveka nalazi u sastavu faktora tolerancije na glukozu. Upotrebom hroma povećava se broj i osetljivost insulinskih receptora.

Omega-3 masne kiseline su prirodno prisutne u ribljem ulju i nekim biljnim uljima (maslinovo, laneno ulje…). Mogu se unositi putem hrane, kao čisto riblje ulje, ili u obliku kapsula sa ribljim uljem Natural Wealth Omega 3 ili uljani ekstrat račića Save oil.

Čajevi protiv dijabetesa se koriste kao pomoćno sredstvo, a u sastavu ovih čajeva najčešće se nalaze: listovi borovnice, breze i koprive.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Solgar Hrom pikolinat 90 tableta

1 195,00 RSD

Oligogal Hrom 30 kapsula

Nedostupno

413,00 RSD

Natural Wealth Natural Omega-3 1000 mg 100 kapsula

2 095,00 RSD

Save Oil, 30 kapsula

Nedostupno

1 394,00 RSD

Terranova Hrom pikolinat 200 µg kompleks 50 kapsula

  • Akcija
  • Popust 25 %

1 683,00 RSD 1 262,25 RSD

Glucokontrol, 60 kapsula

1 896,00 RSD

Hrom Selen 100 tableta

515,00 RSD

Natural Wealth Hrom pikolinat 200 µg 100 tableta

1 854,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • dijabetes
    30. 08. 2024

    Dijabetes -razlika između tipa 1 i tipa 2

    Poštovani, od jula prošle godine sam na kombinovanoj terapiji insulin mixtard 30 flexpen(ujutru i uveče)+glukofaž xr 1000 (2g uveče)
    Do sinoć sam mislila da mi je dijagnoza DM tip2, dok na izveštaju nisam pročitala, dijagnoza DM insulin-zavisni bez komplikacija.
    Kako ja znam DM tip 1 nazivaju insulin-zavisni.
    Po toj dijagnozi ja sam tip1 gde se terapija bazira isključivo na insulinu.Da li nešto ne tumačim dobro? imam 56 godina.
    Hvala

    Poštovana, 
     

    Dijabetes melitus tip 1

     

    Tip1 dijabetesa se naziva insulin zavisni. Kod ovog tipa dijabetesa insulin se ne stvara zbog uništenja ćelija pankraesa. Pacijentima se dijagnoza postavlja u detinjstvu ili u mlađoj dobi. Kod ovog tipa dijabetesa simptomi se brže javljaju, ozbiljniji su i jači. Simptomi hiperglikemije su baš jaki. Pacijenti su takođe mršavi i dolazi do gubitka telesne težine. Po postavljanju dijagnoze pacijentima se u terapiji odmah uvodi insulin. Kod pacijenata koji imaju Tip 1 dijabetesa preporučuje se intenzivirana insulinska terapija zbog bolje regulacije glikemije u toku dana. Ovo znači da pacijenti imaju višekratnu primenu kratkodelujućeg insulina koji će regulistai porast glikemije u toku i nakon obroka i jednu dozu dugodelujućeg insulina ujutru ili uveče zbog održavanja bazalne doze insulina. 

    Dijabetes melitus tip 2

    Tip 2 dijabetesa se naziva i insulin nezavisni. Kod ovog tipa dijabetesa lučenje insulina je smanjeno ili nedovoljno a može biti prisutna i insulinska rezistencija. Za razliku od Dijabetesa tip 1 pacijentima se dijagnoza postavlja kasnije u životnoj dobi i pacijenti su uglavnom povišene telesne mase. Kod tipa 2 dijabetesa hiperglikemija uglavnom prolazi bez simptoma što omogućava pacijentima da se naviknu na simptome. Kod ovog tipa dijabetesa pacijentima se prvo uvodi u terapiju oralni hipoglikemik, ako se ne postigne odgovarajuća regulacija glikemije uvodi se kombinacija hipoglikemika. Kod napredovanja bolesti i kod loše regulacije glikemije u terapiju se uvodi i insulin.

    Insulin može biti uveden i na početku lečenja ukoliko oralni hipoglikemici nisu imali dejstvo, što može da ukazuje na Dijabetes tip 1. 

    Moja preporuka je da se posavetujete sa svojim endokrinologom o tipu dijabetesa. Najbitnije je da je glikemija dobro regulisana, da dostižete ciljne vrednosti glikemije ovom terapijom ( ispod 7 mmol našte i ispod 9mmol 2h posle obroka) i da nema akutnih komplikacija kao što su hipoglikemija ili hiperglikemija. Takođe je bitno da redovno odlazite na kontrole kod svog lekara, kontrolišete krvni pritisak, telesnu težinu, nivo holesterola i triglicerida. Nefarmakološke mere kao što su redovna i izbalansirana ishrana i redovna fizička aktivnost, uz prestanak pušenja ako ste pušač su prvi korak u terapiji dijabetesa i prevenciji hroničnih komplikacija bolesti. 

    U Benu apotekama postoje savetnici za dijabetes pa se možete prošetati do najbliže i raspitati se u  kojim apotekama može dobiti uslugu savetovanja. Više informacija možete pronaći i na našem Blogu.

    Za sva ostala pitanja stojim Vam na raspolaganju. 

    Srdačan pozdrav, 

    Mag. farm. Milica Uskoković

    šipka Milica Uskoković

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Milica Uskoković , BENU 511 Niš Palilula pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare