DIJAGNOSTIKA, SIMPTOMI I TEORIJSKI PRISTUP
ANEMIJA
Umor, pospanost i apatija česta su pojava, pogotovu u hladnim, mračnim zimskim danima i predstavljaju simptome hroničnog umora, ali i zdravstvenog problema koji se zove anemija
Anemija se definiše kao apsolutno smanjenje ukupne mase eritrocita. U praksi anemijom se smatra smanjenje koncentracije hemoglobina u krvi. Krv čine tri tipa ćelija (crvena krvna zrnca – eritrociti, bela krvna zrnca – leukociti i krvne pločice – trombociti) koje cirkulišu našim krvotokom. Eritrociti sadrže crveni i gvožđem bogati protein hemoglobin (Hb), koji prenosi kiseonik iz pluća do svih mišića i organa našeg organizma, a odstranjuje ugljen-dioksid jer bi bez kiseonika normalan život i funkcionisanje bili nemogući.
UZROCI ANEMIJE
Obilno krvarenje (hemoragija) – karakteriše se polaganim i dugim periodom krvarenja koje može proći sasvim neopaženo. Uzrok krvarenja mogu biti gastrointestinalni poremećaji, korišćenje nesteroidnih antiupalnih lekova (antireumatici, acetilsalicilna kiselina i dr), obilnije menstruacije ili gubitak krvi prilikom porođaja.
Prekomerno razlaganje eritrocita (hemoliza) – hemolitička anemija nastaje zbog preuranjenog raspada crvenih krvnih zrnaca, pri čemu ih koštana srž ne uspeva nadomestiti u dovoljnoj meri. Ova vrsta anemije prisutna je kod nekih autoimunih bolesti.
Smanjena proizvodnja eritrocita i hemoglobina
Navedeni uzroci javljaju se kao posledica raznih oboljenja (bubrega, zglobova, krvotvornih organa, hemoroida, čira na želucu i dr), neželjenih dejstava lekova, neadekvatne ishrane, nedostatka gvožđa i vitamina (B12, C i folne kiseline), kao i hirurških intervencija.
NAJČEŠĆE ANEMIJE
Sideropenična anemija u većini slučajeva nastaje zbog nedostatka gvožđa u ishrani i/ili nemogućnosti apsorpcije tokom probave. Ovo je najčešći oblik anemije, najučestaliji kod ženske populacije zbog značajnog gubitka krvi menstruacijom, tokom trudnoće i dojenja.
Smanjen unos gvožđa ishranom kao uzrok sideropenije čest je samo kod odojčadi i dece. Kod starijih osoba uzrok je, osim oslabljenog unosa gvožđa ishranom, i postojanje infekcije parazitima, kao i krvarenje iz gastrointestinalnog trakta, te pojačano razaranje eritrocita (hemoliza) kao posledica drugih bolesti.
Aplastična anemija predstavlja vrlo ozbiljan oblik anemije koja u težim slučajevima može biti po život opasna, a posledica je smanjene proizvodnje ili neproizvodnje crvenih krvnih zrnaca usled oštećenja ili neaktivnosti koštane srži.
Megaloplastična anemija uzrokovana je manjkom vitamina B12 ili folne kiseline. Ponekad se javlja i u trudnoći.
Srpasta anemija se uglavnom javlja kod osoba poreklom iz Afrike. Počinje se obično razvijati već u detinjstvu. Naziv je dobila po srpastom obliku crvenih krvnih zrnaca koje su slabije fleksibilnosti.
Perniciozna anemija nastaje kao posledica nedovoljne apsorpcije vitamina B12, a javlja se kao posledica atrofije želuca.
DIJAGNOSTIKA
Kompletna krvna slika je osnovna laboratorijska analiza krvi koja se radi zbog procene opšteg zdravstvenog stanja i otkrivanja različitih poremećaja kao što su anemija, infekcije, virusna oboljenja, stanja uhranjenosti organizma i izloženosti otrovnim materijama. Ova analiza daje uvid u broj i kvalitet eritrocita, trombocita i leukocita.
Često se pitate šta predstavljaju nerazumljive skraćenice pored brojki na papiru koji ste dobili od laboranta. Predstavljamo referentne vrednosti kompletne krvne slike.
Eritrociti (Er)
Eritrociti su krvne ćelije koje sadrže hemoglobin i učestvuju u prenosu kiseonika i ugljen-dioksida kroz organizam.
Referentne vrednosti:
M (muškarci) 4,5–6,3 x 1012/l
Ž (žene) 4,2–5,4 x 1012/l
Povećan broj eritrocita govori da se radi o dehidrataciji, policetemiji (retko oboljenje). Smanjen broj eritrocita jedan je od pokazatelja anemije zajedno sa hematokritom, hemoglobinom i eritrocitnim konstantama.
Leukociti (Le)
Stvaraju se u koštanoj srži i imaju ulogu u zaštiti organizma od infekcije, pri čemu svaka određena populacija leukocita (ima ih pet) ima posebnu funkciju, što se vidi u leukocitarnoj formuli koja se radi nezavisno od krvne slike, a preporučuje se kao obavezna dopuna slike o stanju organizma.
Referentne vrednosti:
4–10 x 109/l
Povećan broj leukocita govori da se radi o bakterijskoj infekciji. Smanjen broj govori da se radi o leukocitozi, virusnom oboljenju koje se javlja kod hemoterapije, te kod primene nekih lekova.
Hemoglobin (Hgb)
Hemoglobin je sastojak eritrocita i predstavlja proteinski kompleks koji prenosi kiseonik iz pluća u tkiva i ugljen-dioksid iz tkiva natrag u pluća.
Referentne vrednosti:
M (muškarci) 140–180g/l
Ž (žene) 120 – 160g/l
Smanjen broj daje signal da se radi o anemiji, ali se to mora gledati zajedno sa vrednostima eritrocita i gvožđa.
Hematokrit (Htc)
Hematokrit predstavlja zapreminu eritrocita u jedinici pune krvi.
Referentne vrednosti:
M (muškarci) 0,4–0,5 l/l
Ž (žene) 0,35–0,48 l/l
Povećane vrednosti govore da se radi o policitemiji rubra vera (retka bolest čiji je uzrok nepoznat i javlja se kod starijih osoba). Smanjena vrednost ukazuje na to da se radi o dehidrataciji i anemiji.
Trombociti (Tr)
Trombociti su krvne pločice koje imaju ulogu u hemostazi i zgrušavanju krvi.
Referentne vrednosti:
150–400 x 109/l
Povećan broj govori da se radi o spontanom zgrušavanju krvi. Smanjen broj pokazuje da se radi o autoimunim bolestima, spontanim tačkastim krvarenjima, a takođe se javlja kod primene citostatika ili posle transfuzije krvi.
PREPORUKE
Pravilna ishrana najbolja je prevencija. Potrebno je unositi džigericu, crveno meso, ribu, žumance, suvo voće, soju, luk, grašak, koštunjavo voće, semenke i zeleno lisnato povrće. Uz obroke ne treba piti čaj, kafu, kakao, gazirane napitke i vino, jer tanini koji se u njima nalaze ometaju resorpciju gvožda iz hrane. Namirnice bogate vitaminom C podstiču apsorpciju gvožđa, pa ih treba uzimati uz spanać jer oksalna kiselina iz spanaća, posebno ako se spanać uzima u većim količinama, ometa resorpciju gvožđa. Ukoliko je lekar preporučio gvožđe kao terapiju, ne treba ga piti sa mlekom ili mlečnim proizvodima, kao ni sa preparatima kalcijuma, s obzirom na to da gvožđe i kalcijum (koji se nalazi u mleku) čine nerastvorni kompleks, te tako gvožđe ostaje neiskorišćeno.
SOK OD ARONIJE – PRIRODNO REŠENJE ZA DOBRU KRVNU SLIKU
Sok od aronije se od pre par godina može naći u svim radnjama zdrave hrane i apotekama i predstavlja potpuno prirodan proizvod koji poboljšava opšte stanje organizma i krvnu sliku ukoliko se redovno konzumira.
Zreli plodovi aronije sadrže velike količine biofenola, tanina, katehina, flavonoida, antocijanina (najviše od svih dosad poznatih voćnih vrsta), folnu kiselinu, vitamine A, C, B2, B6, B9, E i veoma redak vitamin P, kao i beta-karoten, kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, molibden, jod i fosfor. Ogromna količina tanina i flavonoida, gde glavnu ulogu ima antocijanin, aroniju čini najjačim dosad poznatim antioksidansom.
Recept za domaći sok od plodova aronije (Aronica melanocarpa):
Sastojci:
• 2 kg aronije
• 1 l vode
• 1 kg šećera (još bolje ako pravite sa fruktozom, a meru odredite po preporuci proizvođača)
• sok od jednog limuna
Priprema:
1. U veliku šerpu stavite vodu i šećer da provri, dodajte oprane i očišćene bobice aronije, pustite da ponovo provri zajedno sa bobicama uz konstantno pritiskanje bobica kako bi sok izašao. Kada provri, kuvajte još samo minut–dva, sklonite sa vatre i ostavite da se potpuno ohladi.
2. Ohlađenu smesu sipajte u cediljku i ostavite da se voće ocedi.
3. Kad ste sve voće procedili, procedite dobijenu tečnost još jednom kroz cediljku na koju ste stavili čistu gazu i vratite nazad u šerpu ili lonac i pustite da se kuva desetak minuta, dodajte sok od jednog limuna i sve dobro izmešajte. Napomena: Bobice koje su ostale posle ceđenja soka nemojte bacati, od njih možete napraviti džem.
4. Flaše operite i sterilišite ih u rerni, a potom u zagrejane flaše sipajte vruć sok. Zatvorite flaše, prevrnite ih naopačke i ostavite da se potpuno ohlade. Čuvajte sok na tamnom i hladnom mestu. Od navedene količine voća se dobija do dve litre sirupa.
Dobijeni sok je koncentrovani proizvod, a može da se koristiti čist (tada je mera rakijska čašica, odrasli uzimaju jednu čašicu ujutru na prazan stomak a po potrebi i uveče) ili se može rastvoriti kao sirup po želji sa vodom ili mineralnom vodom, uz dodatak meda i sl. Sok od aronije konzumirajte najmanje mesec dana u kontinuitetu ili dok rezultati analize krvi ne pokažu da se krvna slika poboljšala.