HELIKO BAKTERIJA – LEČENJE I ISHRANA
Helicobacter Pylori je bakterija koja nastanjuje digestivni sistem, a podaci kažu da je njom inficirano preko pola svetskog stanovništva.
Mnogi godinama, pa i decenijama žive sa heliko bakterijom (HP), a da toga nisu ni svesni. Ona tokom dugog vremenskog perioda može postojati i razmnožavati se neopaženo. U manjem broju slučajeva, izazvaće komplikacije koje mogu ugroziti zdravlje. Gastritis, čir na želucu, oštećenja želudačne sluzokože i tankog creva ili karcinom želuca su neke od njih. (Pročitajte: Svetski dan borbe protiv raka – preuzmite odgovornost za svoje zdravlje)
Šta ukazuje na prisustvo heliko bakterije i kako se ona prenosi?
Iako kod mnogih prolazi asimptomatski, kod nekih ljudi heliko bakterija izaziva različite tegobe. Smanjen apetit praćen mučninom i gorušicom, bol u želucu, povraćanje, nagon za podrigivanjem, osećaj nadutosti, kao i gubitak telesne težine neki su od često prisutnih simptoma. Većina njih smanjuje se nakon uzimanja antacida. Kod malog broja pacijenata, kao jedna od komplikacija javlja se krvarenje.
Heliko bakterija se može preneti na mnogo načina. Pored ostalih, putem poljupca, korišćenjem zajedničke četkice za zube, kašike, čaše i drugih predmeta koji se stavljaju direktno u usta. S obzirom na to da se bakterija može naći u izmetu, neoprane ruke takođe mogu biti izvor zaraze, posebno kada se koriste javni toaleti kroz koje svakodnevno prođe veliki broj ljudi. Pretpostavlja se da se HP može preneti i na druge načine, ali ne postoje naučni dokazi za to.
Dijagnostika
Ovu veoma otpornu i izdržljivu bakteriju teško je eliminisati iz organizma. Da bi ishod bio povoljan, potrebno je što pre postaviti dijagnozu i započeti sa lečenjem. (Pročitajte: Oslobodite se viška vode iz organizma)
Prisustvo heliko bakterije utvrđuje se na različite načine, a najčešće izdisajnim testom, analizom antitela prisutnih u krvi ili testom na antigene heliko bakterije iz stolice. Ukoliko je neophodno, radi se endoskopski pregled sa biopsijom. Nakon lečenja, potrebno je proveriti da li je bakterija zaista eliminisana iz organizma, a da bi rezultati bili relevantni, provera se ne radi odmah nakon završetka terapije, već nakon određenog perioda.
Izdisajni test se može ponoviti mesec dana nakon završene antibiotske terapije. Ukoliko je nalaz negativan, znači da je lečenje bilo uspešno. Antitela u krvi ostaju i do godinu dana nakon eliminacije bakterije, tako da ponovna analiza krvi neće pokazati da li je lečenje bilo uspešno ili ne.
Heliko bakterija - lečenje
S obzirom na to da je heliko bakterija veoma uporna, u lečenju se kombinuju različite vrste lekova. Pored antibiotika zaduženih za eliminaciju same bakterije, koriste se i blokatori lučenja želudačne kiseline, kao i medikamenti koji oblažu i štite želudačnu sluzokožu. Pravilno ordinirana terapija sprečiće povratak infekcije i zato je važno da se lekovi piju isključivo pod nadzorom lekara. (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)
Uz antibiotike je uvek potrebno piti i probiotike. Dobre bakterije očuvaće crevni balans i ojačati imunitet, pomažući organizmu da se lakše izbori sa bakterijom, ali i neželjenim efektima pojedinih lekova.
Helicobalans pomaže u iskorenjivanju Helicobacter pylori i u obnovi crevne mikrobiote koja je dovedena u disbalans. Koristi se kao pomoć konvencionalnoj terapiji za prirodno lečenje gastritisa uzrokovanog bakterijom Helicobacter pylori. Ovaj proizvod umanjuje učestalost nuspojava uzrokovanih upotrebom antibiotika, pa je poželjno koristiti ga uporedo sa uzimanjem antibiotske terapije.
Probiotik EnteroBiotik® Forte sadrži različite probiotske sojeve koji doprinose zdravlju crevne mikroflore. Pomaže kod dijareja različitog porekla i pogodan je za korišćenje nakon virusnih i bakterijskih infekcija koje remete ravnotežu digestivnog trakta.
Lactibiane H-Py pored korisnih bakterija sadrži i biljne ekstrakte koji sprečavaju rast heliko bakterije i njeno vezivanje za gastrične ćelije. Ovaj proizvod se koristi tokom 2 nedelje i doprinosi uspešnosti terapije koju određuje lekar.
Terranova Mikroflora kompleks objedinjuje najefikasnije sojeve probiotika, prebiotika -fruktooligosaharida i Magnifood kompleks. Ova kombinacija sastojaka smanjuje nadutost i probavne tegobe, pomaže kod intolerancije na hranu, povoljno utiče na imunitet i uspostavlja normalnu crevnu floru pri korišćenju antibiotika.
Bio-Kult Advanced sa 14 sojeva korisnih mikroorganizama, Solgar Ester C plus na bazi vitamina C, kao i Solgar Omega-3 na bazi masnih kiselina takođe mogu pomoći organizmu da ojača i izbori se sa bakterijom. Pa ipak, treba imati u vidu da su oni samo dopuna terapiji i ne mogu je zameniti.
Ishrana i biljni preparati za ljude sa heliko bakterijom
Kofein, alkohol, začinjena i slana hrana sami po sebi neće izazvati HP infekciju, ali mogu u velikoj meri pogoršati postojeće simptome. Takvu hranu treba redukovati, a ishranu bazirati na zelenom lisnatom povrću i blago začinjenim jelima. Čaj od kamilice ima protivupalno dejstvo, pa takođe može pomoći u ublažavanju bola i ostalih tegoba. Za neutralisanje viška želudačne kiseline može se koristiti i soda bikarbona.
Propolis ima antimikrobno dejstvo, a zahvaljujući flavonidima, smatra se jednim od najsnažnijih prirodnih antibiotika. Iako ne može samostalno izlečiti infekciju, može doprineti delotvornosti klasične terapije.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
HelicoBalans, 20 kapsula
1 021,00 RSD
Probiotik EnteroBiotik® Forte, 10 kapsula
693,00 RSD
Lactibiane H-PY 42 kapsula
3 337,00 RSD
Terranova Mikroflora kompleks 50 kapsula
2 495,00 RSD
1 871,25 RSD
Bio-Kult Everyday, 60 kapsula
2 045,00 RSD
Solgar Ester C plus 50x500 mg
2 175,00 RSD
Solgar Omega-3 1000 mg 60 gel kapsula
2 745,00 RSD
LIVSANE Čaj kamilica 40 g
199,00 RSD
Soda bikarbona 400 g Tg Pharm
594,00 RSD
LIVSANE Propolis + Vitamin C 60 kapsula
Nedostupno
578,00 RSD