NAJVAŽNIJI STRUKTURNI ELEMENTI
PROTEINI
Proteini ili belančevine su organski biomakromolekuli sastavljeni od amino-kiselina koji u zavisnosti od svoje građe vrše čitav niz funkcija u organizmu. Oni su esencijalni elementi uključeni u gotovo sve biohemijske procese – neophodni su za rast i regeneraciju, dobro funkcionisanje svih živih ćelija.
Sama reč „protein” izvedena je od grčke reči proteos, što znači „prvi, najvažniji”. Proteini, odnosno belančevine, sastavni su delovi svake ćelije. Uz vodu, belančevine su najvažnije materije u telu; od primarnog su značaja za rast i razvoj svih tkiva; glavni su izvor materija za izgradnju mišića, krvi, kože, kose, noktiju i unutrašnjih organa, uključujući srce i mozak.
Proteini učestvuju praktično u svim procesima u organizmu, oni su biomolekuli sa najraznovrsnijim funkcijama: strukturna, skladišna, transportna, katalitička, odbrambena itd. Takođe, proteini su potrebni kako bi se u organizmu stvorio čitav niz enzima, hormona i antitela. Na primer, u proteine spadaju hemoglobin, insulin, kolagen, keratin.
ISHRANA I PROTEINI
Za razliku od mnogih mikroorganizama i biljaka koje mogu da same sintetišu svih 20 amino-kiselina (od kojih se sastoje proteini), ljudsko telo ne može da stvara esencijalne amino-kiseline. Zato se hranom svakodnevno moraju unositi amino-kiseline za izgradnju novih proteina u našem telu.
Srećom, proteini su u manjoj ili većoj meri zastupljeni gotovo u svoj hrani, osim u rafinisanim šećerima i mastima. Količina koja je potrebna prosečnom čoveku je od 1 do 1,5 g po kilogramu telesne mase dnevno. Međutim, ukoliko postoji potreba da se poveća mišićna masa, tokom intenzivnih vežbi, ili sportskih aktivnosti, postoje i dodatni zahtevi organizma za proteinima. Sportisti treba da unose od 1,2 do 1,7 g proteina po kilogramu telesne mase. U slučaju nedovoljnog unosa belančevina, razgrađuju se mišićna vlakna, a ne masti, jer se proteini tada koriste kao gorivo, a ne kao gradivni element.
Dobro kombinovanje namirnica u svakodnevnoj ishrani doprinosi boljem iskorišćenju belančevina unetih iz hrane. Glavni izvori proteina životinjskog porekla u ljudskoj ishrani su meso, riba, mleko, mlečni proizvodi, jaja, a ove namirnice predstavljaju i izvor svih esencijalnih amino-kiselina. Izvori proteina biljnog porekla su žitarice i proizvodi od žitarica, skrobne biljke poput krompira i mahunarki (pasulj, grašak, mahune), zeleno lisnato povrće, koštunjavo voće poput badema i oraha. Belančevine životinjskog porekla imaju veću biološku vrednost nego belančevine biljnog porekla, ali su biljni proteini zdraviji.
Mnoge dijete za mršavljenje zasnovane su isključivo na unosu namirnica bogatih proteinima – varenje takve hrane traje duže uz veći utrošak energije, duže traje osećaj sitosti, a rezultati su brzo vidljivi. Međutim, s ovakvim režimom ishrane treba biti obazriv, jer se ne unosi dovoljno voća i povrća, a primećen je i porast LDL („lošeg”) holesterola u organizmu.
Opasnost vreba kod onih namirnica koje su bogate proteinima, ali i zasićenim mastima, tako da se njihovim istovremenim unosom može povećati rizik od srčanih bolesti. Preteran unos proteina bez prateće fizičke aktivnosti može izazvati povišen nivo holesterola, opterećen rad bubrega, dehidrataciju i gubitak kalcijuma.
OPASNOST OD MANJKA BELANČEVINA
Hronični manjak proteina usled loših navika ili iscrpljujućih dijeta uzrokuje slabost mišića, odnosno atrofiju mišićnih vlakana, kao i poremećeno funkcionisanje svih telesnih funkcija. Nedostatak belančevina takođe prouzrokuje zaostajanje u rastu i razvoju kod dece, odnosno izaziva slabljenje imuniteta kod šire populacije, kao i opadanje broja crvenih krvnih zrnaca i pojavu malokrvnosti, gubitak telesne težine i pojavu hroničnog umora. Radikalan primer zdravstvenih smetnji do kojih dolazi usled nedovoljnog unosa belančevina jeste oboljenje kvašiorkor koje se danas sreće u pojedinim afričkim nerazvijenim zemljama. Javlja se kod dece starosti 1 - 5 godina, kada u ishrani postoji hroničan visok unos ugljenih hidrata, ali ne i proteina. Simptomi ove bolesti kreću se od bezazlenih promena na koži do drastičnih smetnji kao što je zaostao rast, dijareja, gubitak apetita, edemi i sl.
Slični poremećaji, ali u mnogo blažem obliku, mogu se dijagnostifikovati i kod dece u razvijenom delu sveta, čija se ishrana takođe sastoji od prekomernog unosa slatkiša tj. ugljenih hidrata, a nedovoljnog unosa proteina. Iako ova bolest ne pogađa širu populaciju, u rizičnu grupu spadaju spor
tisti-početnici. Naime, usled velike želje da postignu brze rezultate, početnici često prave greške u ishrani i treninzima. Oni izlažu svoje telo velikom fizičkom naporu unoseći hranu bogatu ugljenim hidratima, a zaboravljaju na značaj proteina u ishrani. U takvim okolnostima nema napretka u povećanju mišićne mase, već imamo čak i stagnaciju rasta mišića povezanu sa velikom iscrpljenošću i slabljenjem imuniteta. Iz svega ovoga može se zaključiti da je neophodno unositi proteine ravnomerno sa drugim makronutrijentima – ugljenim hidratima i mastima da bi metabolizam funkcionisao kako treba.