NEGA USANA ZIMI - SPREČITE ISUŠIVANJE I PUCANJE
Vetar i hladnoća za mnoge znače samo jedno - koža će biti dehidrirana, a usne ispucale.
Zašto su usne tokom hladnog vremena sklone isušivanju i pucanju? One se od ostatka tela razlikuju po tome što nemaju lojne žlezde. Te žlezde luče masnoću koja pomaže koži da zadrži vodu i ostane zdrava. Tamo gde ih nema, pri veoma visokim ili niskim temperaturama lako dolazi do narušavanja zaštitne barijere kože.
Ruževi za usne često sadrže matirajuće i druge čestice koje izvlače vodu iz kože. Ukoliko se koriste svakodnevno, dovešće do dehidratacije. Iz tog razloga, treba birati formulacije sa hijaluronskom kiselinom i drugim hidratantnim sastojcima.
Na stanje kože i kose utiče korišćenje pojedinih lekova. Kod osoba koje uzimaju sistemsku terapiju protiv akni često dolazi do isušivanja kože i sluzokože. Izuzetak nisu ni usne koje mogu postati dehidrirane i sklone iritacijama. U tom slučaju, zaštitini balzam treba koristiti više puta u toku dana. (Pročitajte: Akne kod odraslih – prevencija i lečenje)
Kako negovati ispucale usne?
Redovna nega sprečiće prerano starenje kože i oštećenja do kojih dolazi pod uticajem spoljašnjih faktora kao što su ekstremne temperature, UV zračenje, duvanski dim, zagađen vazduh i sl.
Kada su usne isušene, grickanje i čupkanje zacepljene kože produbljuje problem i dovodi do stvaranja bolnih ranica. Iako možda deluje da će oblizivanje usana povećati njihovu vlažnost, time se zapravo postiže suprotan efekat i usne postaju još isušenije. Voda ili pljuvačka nikako ne mogu zameniti negujući balzam.
Ukoliko su usne počele da se ljušte, treba uraditi piling koji će ujednačiti njihovu teksturu i ukloniti izumrle ćelije. Piling treba raditi samo povremeno, jednom u 2-3 nedelje. Prečesta eksfolijacija može oštetiti osetljivu kožu i narušiti njenu pH vrednost.
Usnama koje su suve, ali ne i oštećene, piling nije potreban. Da bi bile negovane, najvažnija je redovna hidratacija. Balzam treba koristiti svakodnevno, pre izlaska iz kuće i pre odlaska u krevet. Važno je da se pri nanošenju prekrije cela površina usana, uključujući uglove koji su skloni pucanju.
Ulje avokada, kokosa, jojobe, ši puter i pčelinji vosak su neki od najzastupljenijih sastojaka proizvoda za negu usana. Sintetički mirisi, menta i kamfor mogu izazvati alergijsku reakciju poput crvenila, otoka i svraba, pa se proizvodi koji ih sadrže nikako ne preporučuju ljudima sa osetljivom kožom. (Pročitajte: Atopijski dermatitis - šta kada je koža suva, crveni se i svrbi?)
Balzami i hidratantna sredstva za ispucale usne
Sebamed baby balzam ima blagu formulaciju, pa ga pored odraslih mogu koristiti i deca i bebe. Zahvaljući lipidnom kompleksu, ovaj proizvod efikasno sprečava isušivanje, štiteći kožu od vetra i hladnoće. Jojobino ulje i ši puter obnavljaju kožu čineći je glatkom, dok je vitamin E hidrira. Dodatna prednost ovog balzama je to što sprečava iritaciju kože oko usana.
Dr.Hauschka balzam za usne sadrži biljne ekstrakte koji blagotvorno deluju na kožu. Nakon nanošenja balzama, na usnama ostaje tanak film koji ih štiti od nepovoljnih uticaja spoljašnje sredine. Nežan cvetni miris i bogata tekstura upotpunjuju ugođaj tokom korišćenja ovog balzama.
Potpuno prirodan balzam na bazi ružinog ulja, pčelinjeg voska i ši putera je Nuxe Very Rose Ružičasti balzam. Nelepljiva, hidratantna tekstura čini ga praktičnim za korišćenje, a može se upotrebljavati samostalno ili kao podloga za ruž. Ovaj balzam pruža usnama negu i diskretan ružičasti sjaj, a ujedno sprečava njihovo isušivanje.
Zbog prirodnog sastava koji uključuje vitamin E i med, Apivita Stik za usne sa medom mogu koristiti i deca. Hranljivi sastojci doprineće da usne budu meke i nežne.
Namenski tretmani za negu usana
La Roche-Posay Cicaplast B5 Gel za obnovu površine kože doprinosi revitalizaciji oštećene kože. Pogodan je za negu usana, lica i tela, posebno nakon dermatoloških zahvata, pilinga i lasera. Pantenol, termalna voda, bakar i cink umiruju i obnavljaju površinski sloj kože, čineći je elastičnijom i umirenom. Ovaj proizvod ne sadrži parfem, pa je pogodan i za osobe čija koža burno reaguje.
Za usne oštećene isušujućim tretmanima, od pomoći može biti Ducray Keracnyl Repair Balzam. Formulacija je prilagođena izrazito suvim usnama i sadrži vitamin E, masne kiseline i druge aktivne sastojke koji doprinose regeneraciji oštećenog tkiva. Ovaj balzam posebno se preporučuje osobama koje uzimaju oralnu terapiju protiv akni. (Pročitajte: Akne kod odraslih – prevencija i lečenje)
Uriage Bariederm Cica balzam obezbeđuje brzo obnavljanje ispucalih i suvih usana. Pažljivo odabrani sastojci umiruju i deluju hidrirajuće, a pri nanošenju na usne ostavljaju nevidljivi zaštitni sloj. Ovaj balzam mogu koristiti svi koji imaju osetljive usne, kao i dijabetičari i osobe koje su na terapiji zračenjem.
Mnogima se desi da u džepu jakne koju su nosili prethodne jeseni i zime pronađu balzam za usne. Ukoliko mu je u međuvremenu istekao rok, treba ga baciti jer će u suprotnom usnama doneti više štete nego koristi.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Sebamed baby balzam za usta 4,8 g
438,00 RSD
306,60 RSD
Dr. Hauschka Balzam za usne, 4.5 ml
1 232,00 RSD
Nuxe Very Rose Ružičasti balzam za usne, 15 g
Nedostupno
1 395,00 RSD
Apivita Stik za usne sa medom 4.4g
463,00 RSD
La Roche-Posay Cicaplast B5 Gel za obnovu površine kože, 40 ml
1 335,00 RSD
1 134,75 RSD
Ducray Keracnyl Repair Balzam za usne, 15 ml
1 243,00 RSD
Uriage Bariederm Cica Balzam za usne 15 ml
796,00 RSD