Petarde - da li je bitniji adrenalin ili rožnjača?

PETARDE - DA LI JE BITNIJI ADRENALIN ILI ROŽNJAČA?

Svaki nepromišljen postupak nosi određene posledice i to što one nisu vidljive odmah, ne znači da ih neće biti. Mnoga deca praznični period koriste za isprobavanje različitih pirotehničkih naprava. Neki to rade tajno, zajedno sa drugarima iz škole, a ima i onih kojima podršku pružaju roditelji. Za oba slučaja, zajedničko je to što ne postoji svest o mogućim posledicama. Pet puta bačena petarda šesti put može eksplodirati u ruci i naneti trajne povrede, od kojih neke mogu biti veoma ozbiljne.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Bebe i deca
  • Malo dete

Prema nekim podacima, oko 40% povređenih u takvim nezgodama su deca mlađa od 14 godina, među kojima je znatno veći procenat dečaka. Iako je pri korišćenju pirotehnike riziku izloženo celo telo, najčešće povrede su one povezane sa licem i šakama. (Pročitajte: Kako ubrzati oporavak nakon korone?)

Opekotine, oštećenja vida, sluha i ekstremiteta

Među povredama prednjače opekotine ne samo lica, već i prstiju i šaka. Oštećenja sluha, povrede očiju i amputacija jednog ili više prstiju česta su slika u zdravstvenim ustanovama u zimskom periodu. Nedovoljna svest o tome šta se može desiti ako dođe do neplaniranog scenarija, razlog je što mnogi i dalje ne odustaju od ove problematične prakse.

Većina povreda nastaje zbog pogrešne upotrebe proizvoda, a među uzrocima su i neadekvatan transport i skladištenje pirotehničkih sredstava, kao i njihova neispravnost.

Poseban problem predstavlja pokušaj da se vatromet i petarde naprave u kućnim uslovima. 

Aktiviranje više petardi odjednom, kao i njihovo ubacivanje u limenke ili kontejnere kako bi se izazvala jača eksplozija, mogu ugroziti opštu bezbednost i dovesti do nastanka požara.

Ponekad, dešava se i to da se upaljena petarda ne aktivira, pa dete ponovo pokuša da je upali. U tom slučaju, velika je šansa da će doći do neželjenog razvoja događaja. (Pročitajte: Rak dojke - promenimo statistiku).

Da li su opekotine rožnjače, delimični ili potpuni gubitak vida, posekotine lica i tela, kao i manja i veća, privremena i trajna oštećenja sluha zaista vredna kratkotrajnog uzbuđenja? Naravno da ne. 

Treba imati u vidu da petarde i vatromet ne ugrožavaju samo one koji ih koriste, već se negativno odražavaju na celokupan živi svet. Buka koju stvaraju petarde je iznenadna i velika, što može ugroziti ne samo bebe, decu i starije ljude, već i ostale osetljive kategorije stanovnika, poput astmatičara i drugih bolesnika. Intenzivni prasci ne prijaju ni životinjama koje ih doživljavaju kao pretnju i zbog toga trpe veliki stres. Čest sastojak pirotehnike su toksične supstance koje neretko završavaju na tlu ili u vodi, gde stvaraju zagađenje. 

petarde

Šta kada dođe do povrede?

Petarda i vatromet se ni u kom slučaju ne smeju bacati na decu, ljude ni životinje. Neslane šale te vrste mogu skupo koštati učesnike i izazvati ozbiljne posledice. Dodatni rizik je kada se pirotehnička sredstva koriste u alkoholisanom stanju.

Ukoliko do povrede dođe, potrebno je što pre reagovati. Pravovremena reakcija može imati presudnu ulogu u daljem toku zbrinjavanja i lečenja povređene osobe. Ako su nastale manje opekotine, treba ih rashladiti hladnom vodom ili pokvašenom krpom. Ukoliko je zahvaćena veća površina tela ili su opekotine ozbiljnije, neophodno je potražiti lekarsku pomoć. Oštećenu kožu ne treba nasilno odvajati od tkanine niti dodirivati prstima. Nije dozvoljeno ni bušenje plikova jer to lako može dovesti do infekcije.

Kod amputacije prsta i drugih sličnih povreda, neophodno je zaustaviti krvarenje i obratiti se medicinskim radnicima. Isto važi i ako je povređeno oko, uvo ili neki drugi deo lica.  (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)

S obzirom na to da brojne navedene posledice za pojedince i dalje nisu dovoljan znak upozorenja, uvedene su mere koje treba da odvrate od korišćenje pirotehnike. Zakon o javnom redu i miru Republike Srbije predviđa novčanu, a u nekim slučajevima i zatvorsku kaznu za one koji ugrožavaju opštu sigurnost paljenjem pirotehničkih sredstava. 


 


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare