Seboroični dermatitis - kako ublažiti simptome

SEBOROIČNI DERMATITIS - KAKO UBLAŽITI SIMPTOME

Seboroični dermatitis se najčešće javlja kod muškaraca, posebno u uzrastu od 20 do 40 godina. Takođe se češće javlja kod osoba sa masnom kožom, što je povezano sa povećanom proizvodnjom sebuma.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Lepota
  • Nega lica i tela

Seboroični dermatitis je hronično zapaljenje kože koje najčešće zahvata vlasište, lice, grudi i leđa. Pojavljuje se u vidu crvenih, ljuspastih mrlja koje svrbe. Iako njegov uzrok nije u potpunosti poznat, smatra se da ga uzrokuju genetski i faktori spoljašnje sredine.

Nastaje kada se proces obnavljanja ćelija vlasišta poremeti, što dovodi do ubrzanog ljuštenja površinskih ćelija kože. Izumrle ćelije se talože i stvaraju vidljive ljuspice. 

Simptomi se razlikuju od pojedinca do pojedinca, a najčešći su crvene, ljuspaste mrlje na koži, crvenilo i svrab i iritacija kože, kao i perut. Seboroični dermatitis na licu najčešće se javlja u predelu obrva, nosa, usana i ušiju. U nekim slučajevima, može uzrokovati i oticanje ili crvenilo kapaka. Kada su u pitanju leđa, najprisutniji je u središnjem delu leđa, a ljuspaste mrlje se mogu spajati u veće ploče.

Razvoj seboreičnog dermatitisa povezan je s mnogim uzrocima, a jedan od njih je genetika.

Ukoliko roditelji imaju seboreju, veća je verovatnoća da će je imati i dete. Povezana je i s iritacijom koju izaziva gljivica malassezia, koja buja na masnim područjima kože i izaziva mikroupale koje dovode do svraba. Da bi se seboroični dermatitis držao pod kontrolom, potrebno je koristiti namenske preparate.

Pored genetike i gljivice, rizik od razvoja seboreičnog dermatitisa povećavaju stres, hormonske promene, nepravilna ishrana, gojaznost, kao i određeni virusi. Psorijaza i seboroični dermatitis se često javljaju zajedno, a smatra se da postoji genetska predispozicija za oba oboljenja. Seboreični dermatitis na koži glave i tela nije zarazan i ne može se preneti na drugu osobu. 

Seboroični dermatitis - prevencija i lečenje 

Dijagnoza seboreičnog dermatitisa se obično postavlja na osnovu fizičkog pregleda kože i vlasišta. Od koristi su i podaci o medicinskoj istoriji, životnom stilu i porodična anamneza.

U nekim slučajevima, lekar takođe može predložiti sprovođenje dodatnih pregleda, kako bi se isključila druga stanja, npr. ekcem ili psorijaza. (Pročitajte: Psorijaza - uzroci, karakteristike i terapijski pristup)

Seboroični dermatitis je hronično oboljenje, što znači da se simptomi mogu javljati i nestajati periodično. Obično se pogoršavaju u zimskim mesecima, kada je koža suva, kao i u stresnim situacijama.

Ne postoji lek za seboroični dermatitis, ali postoje načini da se smanje simptomi i poboljša zdravlje kože. U blagim slučajevima, simptomi se ublažavaju redovnim pranjem kože blagim šamponom ili losionom. U težim slučajevima, može biti potrebno korišćenje lekova, kortikosteroida, antifungalnih lekova ili imunomodulatora. Lokalni antigljivični preparati, kao što su ketokonazol ili ciklopiroks, pomažu u kontroli gljivice malassezie, smanjujući upalu i svrab. 

Redovna primena hidratantnih krema doprinosi smirivanju suve i iritirane kože, ublažavajući nelagodu. Uravnotežena ishrana, dovoljno sna i redovna fizička aktivnost odražavaju se i na zdravlje kože. 

Preuska garderoba, kao i ona od sintetičkih materijala (poliester, najlon), zadržava vlagu i toplotu, dodatno iritira kožu i pogoršava svrab, pa je treba izbegavati.

seboroicni-dermatitis-inner-300x300

Kozmetika za negu seboroične kože 

Kako odabrati proizvode za negu kože glave i tela kod seboroičnog dermatitisa? Izaberite one koji su prilagođeni vašem tipu kože.

Ako imate suvu kožu, izaberite proizvode bogate teksture. Ako imate masnu kožu, izaberite one koji smanjuju lučenje sebuma. (Pročitajte: Akne kod odraslih – prevencija i lečenje)

I u jednom i u drugom slučaju, treba koristiti kozmetiku za osetljivu kožu, koja je blaga i ne sadrži potencijalne iritanse. Iritansi kao što su alkohol i parfemi mogu pogoršati seboroični dermatitis, pa ih treba izbegavati. (Pročitajte: Kada je niacinamid bolji izbor od retinola i vitamina C?)

Seboreja (seboroični dermatitis) je hronično stanje koje može biti frustrirajuće, ali moguće ga je držati pod kontrolom. Izbor proizvoda za negu kože je važan deo upravljanja simptomima. 

Šamponi koji sadrže cink pirition, ketokonazol ili selen sulfid su efikasni u smanjenju proizvodnje sebuma i eliminisanju gljivice Malassezia. Losioni na bazi salicilne kiseline ili uree pomažu u uklanjanju ljuspi i hidriraju kožu. Kreme koje sadrže alantoin ili druge sastojke koji umiruju kožu mogu pomoći u smanjenju svraba.

Ducray Kelual DS krema

Dermatološki testirana krema formulisana za seboroični dermatitis lica i tela. Namenjena je za odrasle osobe, a može se koristiti oko obrva, čela, nozdrva i korena nosa, uz izbegavanje kontakta sa očima. Deluje na sva četiri faktora seboroičnog dermatitisa: seboreju, gljivice, ljuspanje i upalu. 

Pored ove kreme, Ducray Kelual DS linija obuhvata šampon i penušavi gel.

Sebodiane DS Mikro-emulzija

Posebno je osmišljena za negu najosetljivije kože sa ljuspama i seboroičnim dermatitisom. Sprečava širenje gljivica, smanjuje upalu i pomaže u uklanjanju ljuspi (skvama).

Tajna njene efikasnosti leži u sinergijskoj kombinaciji S-Regulina, vitamina PP i brojnih aktivnih sastojaka. S-Regulin eliminiše ljuspe, reguliše mikrofloru kože i ublažava svrab. Niacinamid umiruje i ublažava upaljene regije, a ostali aktivni sastojci hidriraju, umiruju i formiraju zaštitni sloj na koži.

Intenzivni šampon protiv peruti i serum takođe su deo Noreva Sebodiane linije.

Bioderma Sensibio DS+ krema protiv crvenila i skvama

Umiruje i pročišćava kožu lica sklonu crvenilu i perutanju. Ova krema sprečava razvoj gljivice Malassezia, jača prirodni imunitet kože, čineći je manje osetljivom na razne iritanse. Umirujući i emolijentni sastojci, poput enoksolona i kokosovog ulja, efikasno smanjuju crvenilo, svrab i stvaranje ljuspi.

Ova krema pruža trenutno ublažavanje iritacija i dugotrajnu zaštitu kože. Laka je za primenu i dobro se podnosi, tako da je pogodna za svakodnevnu negu lica.

Uriage DS Gel za pranje

Istovremeno čisti, umiruje i pročišćava kožu. U kontaktu sa vodom stvara finu kremastu penu koja ostavlja kožu mekšom i prijatnijom na dodir. Zahvaljujući dvostrukoj formuli, koja uključuje pirokton olamin i TLR2 kompleks, gel efikasno pročišćava kožu i sprečava razvoj gljivica. Uriage termalna voda, svojim bogatim sastavom minerala i oligoelemenata, dodatno umiruje kožu i smanjuje crvenilo.

Ostale Uriage DS proizvode namenjene seboroičnom dermatitisu pronađite ovde.

Gde i kako se može nabaviti kozmetika za seboreju?

Ako se seboroični dermatitis pogorša, potražite savet dermatologa. On će proceniti ozbiljnost stanja, preporučiti terapiju i pratiti napredak. Rana dijagnoza i pravilno lečenje značajno poboljšavaju kvaliteta života osoba sa seboreičnim dermatitisom.

Šampone, losione, serume i druge proizvode namenjene osobama sa seboreičnim dermatitisom pronađite na BENU shopu. Naši farmaceuti stoje vam na raspolaganju za eventualna pitanja i savete, kao i za sve što je u vezi sa ovom temom. Ukoliko niste u prilici da posetite apoteku, upit pošaljite putem besplatnog online formulara.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Ducray Kelual DS krema 40 ml

  • Akcija
  • Popust 20 %

Nedostupno

2 339,00 RSD 1 871,20 RSD

Noreva Sebodiane DS Mikro-emulzija 30 ml

1 325,00 RSD

Bioderma Sensibio DS+ krema protiv crvenila i skvama 40 ml

1 675,00 RSD

Uriage DS Gel za pranje 150 ml

1 391,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare