SLABOST BEŠIKE
Ključ za poboljšanje stanja kada je u pitanju problem sa mokrenjem leži u pravilnom postavljanju dijagnoze, te zato treba što pre potražiti savet lekara. U zavisnosti od uzroka inkontinencije, primenjuju se lekovi – antiholinergici (relaksiraju mišiće koji kontrahuju bešiku i dovode do curenja urina), vežbe za jačanje karličnih mišića, a noviji prisutup predstavlja ubrizgavanje injekcija Botox Allergan direktno u mišiće bešike (botoks relaksira mišiće bešike, ali efekat traje do tri meseca).
Kako ublažiti simptome?
Vežbe pelvičnih (karličnih) mišića: Stresna inkontinencija se može znatno ublažiti vežbanjem mišića karličnog dna. Ovi mišići se još nazivaju i pelvični, a mogu se ojačati Kegelovim vežbama koje jačaju mišiće u blizini uretre. Dovoljno je raditi ih nekoliko minuta dnevno, a posebno su efikasni u slučaju inkontinencije nakon porođaja.
Gubitak kilograma i aktivnost: Višak kilograma može izazvati inkontinenciju, zbog čega se savetuju pravilna ishrana i fizička aktivnost.
Hrana i piće: Neke namirnice i pića otežavaju kontrolu uriniranja, kao npr. kofein (kafa, čaj, koka-kola i čokolada) i alkohol, koji deluju kao diuretici. Zbog toga treba smanjiti ili eliminisati njihovu upotrebu.
Tena ulošci za inkontinenciju i Seni pelene za odrasle su sada dostupni u svim apotekama, a rade se od materijala koji obezbeđuju dobro upijanje (štite odeću od kvašenja, ali i kožu od iritacije usled produženog kontakta sa urinom). Ovi proizvodi se rade u više varijanti – tanki ili deblji ulošci i pelene, za dan ili noć, za žene i muškarce, što u velikoj meri olakšava problem i pruža bolji kvalitet života.
Vrste problema sa bešikom
Statistički, svaka četvrta žena u toku života i svaki sedmi muškarac povremeno iskuse simptome urinarne inkontinencije. U zavisnosti od uzroka, postoji nekoliko različitih tipova inkontinencije.
Stresna inkontinencija je najčešći oblik slabosti bešike.
Do neželjenog curenja urina može doći prilikom smejanja, kijanja, kašljanja, vežbanja, pri podizanju teških predmeta, kao i ostalih aktivnosti koje izazivaju pritisak u predelu abdomena. Kod žena može se javiti u trudnoći, nakon porođaja, kao i prilikom hormonskih promena nakon menopauze, a kod muškaraca usled uklanjanja prostate.
Urgentna inkontinencija je drugi najčešći oblik inkontinencije.
Manifestuje se hitnom potrebnom za toaletom ili osećajem da ne možete stići do toaleta na vreme. Prouzrokovana je jakim mišićnim kontrakcijama bešike, koja snažno potiskuje urin ka mokraćnom kanalu, čiji mišići ne mogu da se stegnu dovoljno da spreče neželjeno mokrenje. Pri tome, bešika može biti skoro prazna, a najšešći okidači su zvuk vode koja teče, ili samo ispijanje vode. Kod nekih osoba se javljaju kombinovano i stresna i urgentna inkontinencija.
Prelivna inkontinencija se najčešće javlja kod osoba muškog pola i odlikuje se nemogućnošću kompletnog pražnjenja bešike.
Najčešći uzrok su problemi sa prostatom (uvećana prostata), preuzak ureter, ili slabost mišića bešike. Urin koji nije u potpunosti izašao iz bešike se nagomilava, i dovodi do kapanja urina bez upozorenja.
Neuropatska inkontinencija je posledica neuroloških oštećenja.
Oštećenje može nastati slučajno, u toku operacije ili kao posledica degenerativnih bolesti kao što je multipla skleroza.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Seni ulošci lady plus 15 komada
625,00 RSD
Seni Lady Super uložak 15 komada
566,00 RSD
Seni Super Plus Large 3 pelene 10 komada
1 086,00 RSD
Seni pelene standard dnevne Large (3) 10 komada
Nedostupno
637,00 RSD