UPALA MIŠIĆA - KAKO JE SPREČITI I IZLEČITI?

UPALA MIŠIĆA - KAKO JE SPREČITI I IZLEČITI?

Bol koji se javi u mišićima nakon fizičke aktivnosti jedan je od glavnih simptoma upale mišića. Osim bola, prisutni su i osećaj zategnutosti i krutosti mišića, pa se zbog toga na upalu mišića gleda kao na nešto negativno, iako je u pitanju sasvim normalna pojava do koje dolazi kada se mišići podvrgnu treningu odgovarajućeg intenziteta i trajanja.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Fitnes

9 minuta čitanja


Kako izlečiti upalu mišića? Kako izlečiti upalu mišića?

Kada penjanje uz stepenice, odlazak u toalet i druge svakodnevne aktivnosti postanu otežane, mnogi se zapitaju kako se rešiti upale mišića u najkraćem roku.

Rešenje se krije u kombinaciji više stvari. Primenom navedenog, doći će do smanjenja upale, ublažavanja bolova i vraćanja mišića u normalno stanje:

  • Odmor je ključan da se mišići oporave i zacele. Izbegavajte aktivnosti koje pogoršavaju simptome upale, kao što su teški fizički napori ili ponavljajući pokreti koji uzrokuju bol.
  • Primena hladnih kompresa na zahvaćeno područje može pomoći u smanjenju oticanja, upale i bolova. Hladnoća je posebno korisna u prvih 48 sati nakon pojave upale. Nakon što prođe akutna faza upale, primenjuju se tople obloge koje pomažu u opuštanju mišića, poboljšavaju cirkulaciju i ublažavaju bol.
  • Blaga masaža zahvaćenog područja gelom takođe se preporučuje.
  • Nesteroidni antiinflamatorni lekovi mogu se koristiti za smanjenje upale i ublažavanje bolova.

  • U nekim slučajevima, fizikalna terapija je korisna za jačanje mišića i poboljšanje njihove fleksibilnosti. Pokušajte da, uz pomoć vežbi istezanja i vežbi niskog intenziteta, što pre eliminišete višak mlečne kiseline iz mišića i ubrzate oporavak.

  • Hidratacija i uravnotežena ishrana takođe mogu pomoći u oporavku mišića.

Ako simptomi upale mišića ne prolaze ili postaju gori, potražite medicinsku pomoć, kako bi se otklonila mogućnost istegnuća tetiva ili neke ozbiljnije povrede.

upala-misica

Lek za upalu mišića Lek za upalu mišića

Lek za upalu mišića uvek treba koristiti u dogovoru sa lekarom. Kako bi se izbegle nuspojave ili komplikacije, neophodno je pridržavati se preporučene doze. 

U nekim slučajevima, uzimanje lekova je samo deo kompleksnijeg tretmana koji uključuje i fizikalnu terapiju, odmor ili promene u  životnim navikama.

Ponekad je, umesto da uzmete lek protiv upale mišića, korisnije da se pozabavite prevencijom i sprečite da do upale uopšte dođe.

Tablete za upalu mišića Tablete za upalu mišića

Ovi tipovi lekova se najčešće koriste za upalu mišića:

  • Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID): lekovi poput ibuprofena, naproksena ili diklofenaka smanjuju upalu i ublažavaju bol. 

  • Paracetamol je analgetik koji može pomoći u ublažavanju bolova, ali nema izražena protivupalna svojstava kao NSAID-i. 

  • Lekovi za opuštanje mišića i nerava: u nekim slučajevima, kada postoje mišićni grčevi, lekar može propisati mišićne relaksante kako bi se mišići opustili i smanjila nelagoda. Oni se često koriste za lečenje bolova povezanih s mišićnim spazmima i povredama, kao i za stanja poput fibromialgije.

  • Kod autoimunih bolesti, poput reumatoidnog artritisa ili sistemskog eritemskog lupusa, mogu se koristiti steroidni lekovi pomoću kojih se kontroliše upala i simptomi.

Pored tableta, postoje kreme ili gelovi koji sadrže analgetske ili protivupalne sastojke, poput mentola i kamfora. Nanose se direktno na kožu i ublažavaju neprijatne simptome upale. 

Analgetici u obliku gela (ibuprofen, ketoprofen, dIklofen, metil salicilat itd.) su efikasni u slučaju jačih upala mišića, kao i sportskih povreda.

Upala mišića ili povreda ligamenata? Upala mišića ili povreda ligamenata?

Kako biste napravili razliku između upale mišića i povrede ligamenata, obratite pažnju na vrstu bola.

Kod upale mišića bol zahvata ceo mišić, dok na povredu ligamenata ukazuje oštar bol na pripoju mišića i kosti. Bol usled upale mišića prolazi posle par dana, a povreda ligamenta je ozbiljnije stanje koje duže traje. Čak i ako mislite da je bol koji osećate posledica upale mišića, ali ne prolazi ni posle nekoliko dana, javite se svom lekaru. (Pročitajte: Upala tetive – zašto nastaje i kako je ublažiti)

Upala međurebarnih mišića - simptomi

Upala međurebarnih mišića može uzrokovati različite simptome.

Jedan od najčešćih simptoma je bol (osećaj pečenja, probadanja ili pritiska) koji se javlja duž rebara. Bol se obično pojačava pri dubokom udahu, kašljanju, kijanju i smejanju.

Koža iznad zahvaćenih mišića postaje osetljiva na dodir ili pritisak, a neretko su tu i crvenilo i otok. Osoba može osećati ukočenost ili nelagodu u grudima, posebno tokom kretanja.

U nekim slučajevima, upala međurebarnih mišića može otežati disanje, posebno ako je upala vrlo jaka ili ako osoba ima druge zdravstvene probleme. Ako primetite simptome koji ukazuju na upalu međurebarnih mišića, konsultujte se s lekarom radi dijagnoze i lečenja. 

Da li možemo da sprečimo upalu mišića? Da li možemo da sprečimo upalu mišića?

Pravilnim zagrevanjem i istezanjem, kao i dobro prilagođenim treningom može se sprečiti upala mišića. Ako ste tek počeli da trenirate, nove vežbe uvodite postepeno, a intenzitet treninga povećavajte polako i oprezno. Trening nikada ne treba da završavate naglo, već uz obavezne vežbe istezanja.

Jaka upala mišića je znak da je došlo do oštećenja mišićnih vlakana i predstavlja grešku u treningu, međutim, umerena upala mišića predstavlja stimulus za rast mišića i povećanje snage. Dobra vest je da kada uradite ponovo istu aktivnost, vaši mišići će početi da se navikavaju i upale se neće više javljati ili će intenzitet upale, a samim tim i bola, postepeno opadati.

Koliko traje upala mišića? Koliko traje upala mišića?

To zavisi od uzroka upale, ozbiljnosti stanja i primenjenih tretmana, kao i individualnih karakteristika. Ako je upala mišića uzrokovana povredom ili intenzivnim fizičkim naporom, trajaće kraće nego ako je uzrok autoimuna bolest ili infekcija.

Upala mišića nakon treninga obično prolazi za nekoliko dana. Teže upale mišića zahtevaju duži period oporavka, a primena odgovarajućih tretmana može ubrzati oporavak.

Šta je od hrane dobro za upalu mišića?  Šta je od hrane dobro za upalu mišića? 

Proteinska hrana ima važnu ulogu u procesu oporavka od upale mišića. Proteini su ključni za regeneraciju mišićnog tkiva i oštećenih mišićnih vlakana.

Određene vrste proteina, poput onih koje se nalaze u ribi, orašastim plodovima i semenkama, imaju antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upale u mišićima. Pored toga, proteini doprinose održavanju mišićne mase i snage.

Đumbir deluje kao prirodni analgetik i vrlo je efikasan kod upale mišića. Prema nekim istraživanjima i lubenica sadrži sastojke koji pomažu da se ublaže negativne posledice vežbanja, tako da je dobro jesti lubenicu odmah nakon treninga.

Ananas sadrži enzim bromelin koji smanjuje otok i bol u mišićima, dok su trešnje i jabuke korisne zbog niza bioflavonioda koje sadrže, naročito kvercetina koji pomaže u oporavku i zaceljivanju mikro-trauma na mišiću.

Papaja sadrži enzim papain koji je po mehanizmu delovanja sličan bromelinu, dok je kod oraha prisutna visoka koncentracija arginina, kao i omega-3 masnih kiselina koje takođe deluju protivupalno.

Magnezijum i upala mišića Magnezijum i upala mišića

Osim putem ishrane i pravilnim treniranjem, upalu mišića je moguće sprečiti ili ublažiti upotrebom dodataka ishrani na bazi magnezijuma, kao i vitaminsko-mineralnih kompleksa namenjenih sportistima (Orthomol Sport).

Magnezijum ima protivupalna svojstva, inhibira proizvodnju upalnih molekula i smanjuje reaktivnost imunološkog sistema, pa može biti koristan u tretiranju upale mišića i olakšavanju simptoma. Pomaže i u zaštiti mišića od oksidativnog stresa i oštećenja ćelija koje mogu doprineti upali.

Važan je za normalno funkcionisanje mišića i nervnog sistema, a nedostatak magnezijuma može dovesti do mišićnih grčeva i napetosti. Pored ostalog, magnezijum pomaže u održavanju ravnoteže kalcijuma u ćelijama, što može smanjiti rizik od upale mišića.

Magnezijum nije zamena za tretmane preporučene od strane lekara, već može biti deo sveobuhvatnog pristupa lečenju upale mišića.

Solgar Magnezijum

Solgar Magnezijum citrat sadrži magnezijum u obliku citrata, što ga čini lako iskoristljivim. Magnezijum učestvuje u stvaranju energije i prenosa nadražaja. Bitna je njegova uloga u zgrušavanju krvi, kao i u relaksacijskoj fazi mišićne aktivnosti. On sprečava skupljanje kalcijuma u bubrezima i krvnim sudovima, pa samim tim smanjuje mogućnost stvaranja bubrežnih kamenaca i ateroskleroze. 

Ci­tri-mag forte

Ci­tri-mag forte tablete obezbeđuju dodatni izvor magnezijuma, vitamina B6 i vitamina D3, koji doprinose normalnom funkcionisanju mišićnog i nervnog sistema tokom perioda intenzivnog fizičkog i mentalnog napora, pojačanog stresa ili zamora. 

Natural Wealth Magnezijum direkt

Natural Wealth Magnezijum direkt 375 mg+B+C je posebno važan za zdrave kosti i mišiće, nervni sistem, oporavak organizma od svakodnevnog stresa, umanjenje umora, depresije i anksioznosti, kao svakodnevna naknada magnezijuma, vitamina C i svih B vitamina. Koristi se kod sportista pri većem fizičkom naporu za opuštanje mišića, kod trudnica i osoba koje imaju jake glavobolje i migrene.

Preparate na bazi magnezijuma i druge suplemente namenjene sportistima poručite preko BENU shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Solgar Magnezijum citrat 60 tableta

  • Akcija
  • Popust 10 %

2 285,00 RSD 2 056,50 RSD

Natural Wealth Magnezijum direkt 375 mg + B + C 20 kesica

579,00 RSD

Ci-tri-mag forte 30 tableta

490,00 RSD

Dietpharm Magnezijum 400 Active  20 kesica 1+1 gratis

  • Preporučeno

574,00 RSD

LIVSANE Magnezijum Citrat Direkt 30 kesica

  • BUDI HUMAN

Nedostupno

679,00 RSD

Magnezijum 375 + B6, 100 kapsula

1 045,00 RSD

Magnum 400 Max, 20 kesica

  • Preporučeno

564,00 RSD

Hyalfit gel 120 ml + 25 % gratis

1 144,00 RSD

Krauterhof konjski balzam sa efektom hlađenja - ekstra jak 250 ml

750,00 RSD

Cartigel 100 ml

659,00 RSD


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare