ŠTA NAM FLEKE NA NOKTIMA GOVORE O ZDRAVLJU?
Fleke na noktima su česta pojava koja može biti uzrokovana različitim faktorima, od manjih infekcija do ozbiljnijih zdravstvenih stanja. U zavisnosti od uzroka, fleke mogu biti beličaste, žute, crne ili braon boje.
Pojava fleka, linija ili promena boje noktiju može ukazati na određene zdravstvene probleme. Najčešći uzrok fleka su povrede. Povreda prsta ili nokatne ploče dovodi do nastanka tamnih linija ili fleka ispod nokta. Subungvalni hematom je medicinski izraz koji označava nakupljanje krvi ispod nokta. Ovo se obično događa kada krvni sud ispod nokatne ploče pukne, a krv se zadrži između nokta i kože koja ga okružuje. Ovaj tip hematoma je poznat i kao crn nokat jer krv ispod nokta menja njegovu boju, pa postaje taman.
Kada dođe do subungvalnog hematoma, osoba oseća pritisak, bol ili nelagodnost na mestu povrede. Većina ovakvih hematomama ne zahteva medicinsko lečenje, osim u slučajevima kada je povreda ozbiljna, postoji velika količina krvi ili je bol nepodnošljiv.
Kod manjih hematoma, situacija se obično rešava sama od sebe, tako što nokat izraste. Podlivi ispod nokta najčešće su posledica udarca ili pritiska na nokat tokom sportskih aktivnosti, posebno košarke i fudbala. Pored toga, javljaju se i na nožnim noktima kod ljudi koji nose tesnu obuću.
Ponekad je uzrok fleka na noktima povećana proizvodnja melanina, pigmenta koji daje boju koži i noktima. Takve fleke su obično smeđe ili crne boje, a mogu se nalaziti na jednom ili više noktiju. U većini slučajeva, fleke uzrokovane povećanom proizvodnjom melanina su bezopasne i nestaju same od sebe.
Fleke na noktima izazvane infekcijom
Gljivične i bakterijske infekcije noktiju takođe mogu dovesti do pojave fleka. Infekcije često počinju na vrhu ili ispod nokta i postepeno se šire. Kada se gljivice razmnože, utiču na normalnu strukturu i pigmentaciju nokatne ploče, dovodeći do zadebljanja i pojave fleka. Fleke mogu biti različitih boja, uključujući belu, žutu, smeđu ili zelenkastu. Promena pigmentacije je nekad rezultat oštećenja keratinskih vlakana u noktu i reakcije koja se javlja zbog prisustva gljivica. (Pročitajte: Kako se rešiti gljivica na noktima?)
Bakterijske infekcije noktiju su manje česte od gljivičnih, ali takođe mogu uzrokovati promene na noktima. Bakterije izazvaju upalu i oštećenje tkiva ispod noktne ploče. Ova inflamacija može dovesti do pojave tamnih linija ili fleka, posebno ako se infekcija ne leči na vreme. Bakterijske infekcije izazvaju crvenilo, otok i bol u okolnim tkivima nokta, a promena boje može biti posledica krvarenja ili reakcija organizma na infekciju.
U oba slučaja, kako bi se tačno utvrdio uzrok i pravilno lečenje, važno je da dermatolog pregleda nokte i postavi dijagnozu. Lečenje infekcija noktiju može uključiti antimikotičke ili antibakterijske lekove koji sprečavaju širenje infekcije. (Pročitajte: Neka krti i lomljivi nokti postanu prošlost)
Većina fleka na noktima nije opasna, međutim, promene koje izgledaju neobično treba da budu pregledane od strane stručnjaka, kako bi se isključile ozbiljnije zdravstvene komplikacije.
Određene bolesti kao što su psorijaza, ekcem ili lupus mogu uzrokovati promene na noktima. Ponekad su tamne linije na noktima simptom ozbiljnih bolesti poput melanoma, ali to je izuzetno retko.
Prevencija i lečenje fleka na noktima
Prevencija je jednostavna i podrazumeva nekoliko stvari:
- Pravilno sečenje i higijena noktiju smanjuju mogućnost nastanka povrede i infekcija koje dovode do nastanka fleka.
- Korišćenje zaštitnih rukavica pri obavljanju manuelnih poslova štiti nokte od oštećenja.
- Kada je reč o lakovima za nokte, treba izbegavati upotrebu onih koji sadrže štetne hemikalije.
- Grickanje noktiju i zanoktica oštećuje nokte i povećava rizik od infekcije.
- Uravnotežena ishrana bogata hranljivim materijama doprinosi zdravlju celokupnog organizma, pa i noktiju.
Lečenje zavisi od uzroka. Ukoliko su fleke posledica traume ili pigmentacije, one će nestati kada povređeni nokat izraste. U slučaju infekcije, lekar će preporučiti odgovarajuće tretmane kao što su lokalne antimikotičke kreme ili antibiotici.
Ukoliko je struktura nokta narušena, od pomoći su preparati koji je ojačavaju.
EPTA PSO Nails služi za jačanje i zaštitu noktiju. Pažljivo koncipirana formula ostavlja nevidljivi zaštitni sloj na noktu i kutikuli. Švajcarska glečerska voda umiruje crvenilo i svrab, oktopiroks ima antimikrobno delovanje, a biljni kompleks akvaksil hidrira i restrukturira nokte, štiteći ih od uticaja spoljašnje sredine.
Solgar Skin, Nails and Hair Formula je veganski suplement koji poboljšava izgled i zdravlje kože, kose i noktiju. Kombinuje vitamine, minerale i MSM komleks bogat sumporom za njihov rast i revitalizaciju.
U većini slučajeva, fleke na noktima su bezopasne i nestaju same od sebe. Međutim, ako fleke ne nestanu ili su praćene drugim simptomima, kao što su bol, otok ili crvenilo, potrebno je obratiti se lekaru. Preparate i suplemente namenjene jačanju noktiju pronađite na BENU shopu.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
EPTA PSO nokti, 12 ml
2 428,00 RSD
Solgar Skin, Nails and Hair Formula 60 tableta
2 295,00 RSD
Livsane Grickalica za nokte na nogama
270,00 RSD
Livsane Makazice za nokte
549,00 RSD
Sebamed Balzam za ruke i nokte 75ml
620,00 RSD
LIVSANE Vitamini za kosu i nokte, 60 kapsula
979,00 RSD
783,20 RSD
Povezana pitanja iz savetovališta
-
04. 02. 2022
Gljivice na noktima
Poštovani,
interesuje me šta je najefikasnije za uklanjanje gljivica na nogama, tačnije na noktu se nalazi oboljenje?
Unapred hvala na odgovoru.
Poštovani,
Gljivice na noktima (onihomikoze) su veoma česte i veoma uporne infekcije noktiju. Za postavljanje dijagnoze je važan pregled dermatologa, kako bi se isključila neka druga oboljenja noktiju (npr. psorijaza).
U početku infekcije, dolazi do promene u debljini nokatne ploče i zadebljanja, nokti postaju krti i lomljivi, promene boju. U zavisnosti od stepena infekcije, lečenje može biti dugotrajno. Ukoliko imate potvrđenu dijagnozu onihomikoze, dajem Vam nekoliko smernica kako biste mogli da uklonite gljivicu sa noktiju.
Nakon redovne higijene, dobro osušite stopala i nokte (vlaga pogoduje razvoju gljivica). Neophodno je redovno skraćivanje nokta, kao i konstantna upotreba proizvoda sa antimikotikom. Jednom nedeljno koristite jednokratnu turpiju i dobro isturpijajte nokatnu ploču (da bi lek mogao bolje da prodre). Uvek je bolje koristiti proizvod u vidu rastvora, a ne kreme, zbog bolje resorpcije aktivne komponente. Preporučujem Vam da posle toga nanesete Scholl tretman protiv gljivica na noktima. Rastvor se nanosi jednom dnevno. Mesec dana nanosite rastvor svakodnevno, a nokat turpijajte jednom nedeljno. Nakon mesec dana, možete ponavljati postupak jednom nedeljno (turpijanje nokta i nanošenje rastvora) i tako sve dok nokat ne izraste.
Kao dopuna terapiji, mogu pomoći lakovi za nokte sa antimikotikom koji se izrađuju magistralno u apotekama. Možete pronaći Vama najbližu BENU apoteku i porazgovarati o tome sa našim farmaceutom.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nam pišite.
Srdačan pozdrav,
Mr ph. Tamara Đorđević