Herpes - kako da groznica ne bude problem

HERPES - KAKO DA GROZNICA NE BUDE PROBLEM

Infekcije virusom herpesa široko su rasprostranjene u celom svetu. S obzirom na to da virus ostaje u telu domaćina trajno, uz mogućnost reaktivacije infekcije, kada je moguće preneti virus na drugu osobu, potrebno je da znamo kako da zaštitimo sebe i druge od zaraze i kako da efikasno ublažimo simptome.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Imunitet

Postoje dva tipa virusa Herpes simplex, pri čemu je virus tipa 1 (HSV-1) odgovoran za pojavu labijalnog herpesa ili tzv. groznice na usnama. HSV-2 najčešće izaziva genitalni oblik herpesa, oboljenja sa znatno težim simptomima.

Herpes simplex virus se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili sluzokožom, deljenjem predmeta za ličnu higijenu, poljupcima ili seksualnim kontaktom.

Dijagnoza herpesa na koži uključuje klinički pregled i laboratorijske testove (testove za prisustvo antitela ili kultivaciju virusa iz uzorka iz plikova). Važno je da znate da se virus herpesa nalazi u tečnosti koja ispunjava plikove na koži. Prenosi se direktnim kontaktom. U akutnoj fazi, dok se plikovi ne osuše, zaražena osoba može preneti viruse na druge delove tela, na oko, nos, uši itd.

Da biste zaštitili ljude oko sebe, nemojte se ljubiti ni koristiti isti pribor za jelo ili isti balzam za usne. Perite ruke što češće i trudite se da ne dodirujete ugrožena područja. Ako imate decu, strogo vodite računa o tome da im ne prenesete virus. (Pročitajte: 5 krema protiv ojeda za brzu regeneraciju kože)

 Herpes na licu Herpes na licu

Herpes na licu se javlja na različitim delovima lica, a prenosi se putem direktnog kontakta sa zaraženom osobom (poljupci, dodirivanje rana) ili preko kontaminiranih predmeta (peškiri, pribor za jelo). 

Simptomi herpes simplex infekcije na licu su bolni plikovi koji se pojavljuju na usnama, oko usta, na nosu ili u blizini očiju. Crvenilo i oticanje kože oko plikova, svrab i peckanje, glavobolja i bolovi u telu tokom početnih faza infekcije, bol u mišićima lica ili vrata takođe su česti simptomi.

Infekcija ima nekoliko faza: početna je osećaj peckanja, svraba ili crvenila, zatim dolazi do pojave plikova ispunjenih tečnošću. Plikovi zatim pucaju, ostavljajući čireve. Čirevi se suše, formiraju krastu, a zatim se proces zarastanja završava.

 ​  Herpes na usni  ​ Herpes na usni

Sama groznica je u stvari skup neprijatnih plikova koji se pojave na usnama, ali mogu biti i u ustima, da bi se kasnije pretvorili u kraste.

Infekcija virusom Herpes simplex najčešće se prvi put javi u dečjem uzrastu, pri čemu sama infekcija u većini slučajeva prođe neprimetno. Dete može imati simptome slične gripu, bez manifestacija na koži i sluzokoži, sa povišenom temperaturom ili bez nje. Kasnije tokom života, u stanjima oslabljenog imuniteta ili pri lošem opštem stanju organizma, ponovo se javljaju simptomi.

Karakteristični simptomi Herpesa labialis počinju kao svrab, bol, peckanje ili bockanje na ugroženom području, i to je uobičajeni i kod većine prvi znak groznice na usnama. Nakon toga se pojavljuju plikovi. Broj plikova i njihovo širenje zavise od jačine infekcije. Par dana kasnije, plikovi na usnama počinju da pucaju, nakon čega se formira žućkasta krasta. Najvažnije je da se groznica što manje dodiruje, kako se sa usana infekcija ne bi proširila na okolne delove lica. Održavanje suve kože pomaže u sprečavanju sekundarnih infekcija. (Pročitajte: Nega usana zimi - sprečite isušivanje i pucanje)

Herpes na telu Herpes na telu

Herpes na telu se može manifestovati na nekoliko različitih načina, a uzrokovan je herpes simplex virusom (HSV) ili varicella-zoster virusom (VZV).

HSV-1 i HSV-2 mogu izazvati infekcije koje se šire po telu, iako su obično povezani sa oralnim i genitalnim herpesom. Infekcije sa HSV-1 mogu se proširiti na telo, a HSV-2 uzrokuje genitalni herpes, ali može izazvati lezije na telu ako dođe do kontakta sa zaraženim područjem.

Simptomi herpesa na telu zavise od vrste virusa i lokacije infekcije. Uobičajene su bolne lezije, osip, crvenilo i otečenost kože, svrab, umor i bolovi u telu.

Herpes Zoster je uzrokovan reaktivacijom varicella-zoster virusa (VZV), koji je prethodno izazvao varičele. Ova infekcija uzrokuje bolan osip duž jednog nerva na telu. Herpes na koži leđa posebno je čest.

Pored antivirusnih lekovi, lečenje Herpes Zostera obično uključuje uzimanje analgetika jer je prisustvo virusa praćeno intenzivnim bolom. (Pročitajte: Herpes zoster - kako se izboriti s ovom virusnom infekcijom?).

Kako se prenosi herpes zoster?

Rizik od prenosa virusa herpes zoster je relativno nizak i to kroz direktan kontakt sa otvorenim plikovima herpes zostera. Kada na koži nastanu krastice, rizik od prenosa virusa se značajno smanjuje.

Herpes kod dece Herpes kod dece

Herpes kod dece može se manifestovati u nekoliko oblika, uključujući oralni herpes, genitalni herpes i herpetički ekcem.

Oralni herpes izaziva rane na usnama, oko usta, i ponekad unutar usta. Zbog crvenila i bola u predelu rana, javlja se nelagodnost pri konzumaciji hrane i pića.

Genitalni herpes kod dece je veoma redak i praćen je bolnim ranama na genitalijama, zadnjici ili unutrašnjem delu butina, a neretko se javlja i nelagodnost pri mokrenju.

Herpes zoster nije tipičan za dečiji uzrast.

Deca i bebe ne treba da imaju kontakt sa ljudima za koje sumnjate da imaju herpes simplex ili varicella-zoster virus. Herpes je zarazan i može se preneti direktnim kontaktom sa zaraženim osobama ili njihovim predmetima. U retkim slučajevima, herpes simplex virus može izazvati ozbiljne komplikacije, kao što su herpetički ekcem ili infekcija očiju. 

Herpes kod beba Herpes kod beba

Herpes kod beba najčešće je izazvan herpes simplex virusom (HSV), a ponekad i varicella-zoster virusom. Genitalni herpes može se preneti na bebu tokom porođaja.

Oralni herpes se prenosi na bebu kontaktom sa zaraženom osobom. Prate ga rane ili plikovi na usnama i oko usta, crvenilo i oticanje u predelu rane, svrab i bol u predelu usta, groznica i simptomi gripa (bolovi u telu i upala grla), nemogućnost jedenja ili pijenja zbog bolova.

Neonatalni herpes je teža i opasnija infekcija koja se može javiti kod beba tokom ili neposredno nakon porođaja, ako majka ima aktivnu herpes simplex infekciju. Simptomi su plikovi na koži, često u blizini lica, povišena telesna temperatura, povraćanje, letargija ili razdražljivost. Teže komplikacije mogu uključivati respiratorne probleme.

Ukoliko je potrebno, antivirusni lekovi se bebi daju venski, u bolnici.

Herpetički ekcem može se pojaviti ako HSV-1 inficira kožu beba, često kod beba sa oslabljenim imunološkim sistemom. Herpes zoster kod beba je veoma retka pojava, ali može se dogoditi ako je beba prethodno imala varičele.

Herpes u trudnoći Herpes u trudnoći

Primarna herpes infekcija je prva infekcija koju trudnica doživi i predstavlja najveći rizik za bebu. Nosi visok rizik od prenošenja virusa na bebu tokom porođaja, a retkim slučajevima postoji mogućnost da dođe do pobačaja. Zdravstvene komplikacije za bebu su neonatalni herpes, koji može uzrokovati ozbiljne probleme poput meningitisa, pneumonije i encefalitisa.

Sekundarna herpes infekcija je infekcija koju trudnica već ima pre trudnoće i može se aktivirati tokom trudnoće. Nosi manji rizik za prenošenje na bebu u poređenju sa primarnom infekcijom, a zdravstvene komplikacije za bebu su i dalje moguće, ali manje verovatne.

Važno je da trudnice sa herpesom budu pod stalnim nadzorom lekara. Antivirusni lekovi mogu se primenjivati u obliku tableta, krema ili intravenozno, u zavisnosti od težine infekcije. Ako majka ima aktivni herpes tokom porođaja, lekar može preporučiti carski rez, kako bi se smanjio rizik od prenosa virusa na bebu.

Kako se leči herpes? Kako se leči herpes?

Kad se uoče prvi simptomi, što pre treba krenuti sa primenom lekova, lekovitih kremova, masti i ostalih preparata s antivirusnim efektom. Ti preparati – antivirusni lekovi nanose se obično tri do pet puta dnevno, ali samo dok ne izađu plikovi!

Ako su se plikovi već pojavili, treba koristiti preparate koji imaju antiseptičko dejstvo, smanjuju svrab i pomažu da plik zasuši i koža zaceli.

Tu su od pomoći Livsane Cinkova pasta, preparati na bazi propolisa - Apivis mast (prirodni antibiotik i antivirotik), kao i posebni flasteri koji se lepe direktno na promene na usni. Flasteri protiv herpesa Herpes Patch su praktični i zbog toga što fizički štite oštećenu kožu sa plikovima i smanjuju mogućnost širenja infekcije na okolno tkivo. Takođe, u estetskom smislu su vrlo pogodni jer su prozirni, za razliku od kremova, masti ili paste.

Ipak, treba reći da leka zapravo i nema, već promene na koži i sluzokoži prolaze spontano. Iako ne postoji lek za izlečenje herpesa, postoje tretmani koji mogu pomoći u upravljanju simptomima:

  • Antivirusni lekovi, kao što su aciklovir, valaciklovir ili famciklovir mogu ublažiti simptome i učestalost izbijanja.
  • Topikalni preparati koji se nanose direktno na kožu mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
  • Primena hladnih obloga doprinosi ublažavanju bola i nelagodnosti.
  • Lekovi protiv bolova, ukoliko je to neophodno.
  • Antibiotici se ne koriste za lečenje herpesa.

herpex-simplex

Herpes na koži Herpes na koži

Herpetički ekcem može se javiti kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom i manifestuje se kao bolni osip na koži.

Simptomi herpesa na koži mogu se razlikovati zavisno od tipa virusa i lokacije infekcije. Uglavnom su to bolni plikovi ili čirevi ispunjeni tečnošću, crvenilo i oticanje područja sa osipom, svrab, peckanje i osećaj napetosti u području koje će se kasnije razviti u osip. 

Prevencija uključuje izbegavanje direktnog kontakta sa zaraženim osobama tokom izbijanja simptoma, upotrebu zaštite tokom seksualnih odnosa, kao i adekvatnu ličnu higijenu.

Vaginalni herpes Vaginalni herpes

Vaginalni herpes je vrsta genitalnog herpesa koju uzrokuje herpes simplex virus tip 2 (HSV-2). Ova infekcija izaziva bolne rane i čireve u vaginalnom području i oko njega. HSV-2 je najčešći uzročnik genitalnog herpesa, ali HSV-1 može takođe uzrokovati genitalne infekcije putem oralnog seksa. Herpes simplex virus se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili sluzokožom, kao i putem seksualnog kontakta.

Simptomi vaginalnog herpesa su bolni plikovi ili čirevi u vagini, na vulvi (spoljašnji deo genitalnog područja) ili u blizini anusa. Plikovi su obično ispunjeni tečnošću. Osećaj svraba, peckanja ili nelagodnosti javlja se pre nego što se pojave vidljivi simptomi.

Bol u genitalnom području može uključivati bol prilikom seksa, urinarne poteškoće ili bol prilikom hodanja. Groznica, glavobolja i umor ponekad prate početno izbijanje simptoma.

Dijagnoza i lečenje vaginalnog herpesa

Za postavljanje dijagnoze, obično se sprovode klinički pregled, laboratorijski testovi, test koji otkriva prisustvo virusa u uzorku iz plikova ili brisa, kao i serološki testovi (testiranje krvi na prisustvo antitela).

Iako ne postoji lek za genitalni herpes, donekle se može upravljati simptomima. Od koristi su antivirusni lekovi (aciklovir, valaciklovir, famciklovir) koji mogu smanjiti ozbiljnost simptoma, ubrzati zaceljivanje rana i smanjiti učestalost izbijanja, topikalni lekovi, kao i hladne obloge koje mogu smanjiti bol i svrab.

Korišćenje kondoma tokom seksualnih odnosa smanjuje rizik od prenosa virusa, iako ga ne eliminiše u potpunosti. Kada su prisutni simptomi herpesa, treba izbegavati seksualne odnose.

Šta ako se herpes vraća?

Ojačajte imunitet zdravom ishranom ili, u dogovoru sa lekarom, počnite sa upotrebom dodataka ishrani Orthomol Immun. Med i mleč su tradicionalni eliksiri vitalnosti i zdravlja, ehinacea i ženšen takođe mogu da pomognu kod učestale pojave herpesa i groznice.

Prekontrolišite krvnu sliku, tačnije nivo feritina u krvi (cirkulišući protein koji sadrži gvožđe) – nađeno je da postoji veza između niskog nivoa feritina i učestale pojave groznice na usnama. U tom slučaju, preparat gvožđa Terranova Gvožđe bisglicinat je od pomoći.

Lečenje će biti uspešnije i brže ako vas farmaceut ili lekar posavetuju koji preparat da koristite u određenoj fazi razvijanja herpesa. Mast za herpes na usni, mast za herpes na koži i flasteri za herpes dostupni su u BENU apotekama.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Livsane Gel za herpes na usnama 10 g

  • BUDI HUMAN

669,00 RSD

Orthomol Immun granule 30 doza

6 254,00 RSD

Apivis mast 10 g

Nedostupno

460,00 RSD

Terranova Gvožđe bisglicinat complex 50 kapsula

  • Akcija
  • Popust 25 %

1 300,00 RSD 975,00 RSD

Immuno sirup 200 ml

Nedostupno

878,00 RSD

Sideral kapsule 20 kapsula

1 673,00 RSD

Solgar Multi-nutrient 60 tableta

Nedostupno

5 775,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare