Kako pobediti kandidu u crevima?

KAKO POBEDITI KANDIDU U CREVIMA?

Candida albicans je najčešći uzročnik kandide u crevima. Pored creva, gljivičnom infekcijom može biti zahvaćena koža, nokti, usna šupljina i polni organi. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Stomak i varenje

Candida albicans je gljivica koja prirodno nastanjuje naša creva, usta i genitalije. U normalnim uslovima, kandida u crevima ne predstavlja problem jer je u ravnoteži s ostalim mikroorganizmima u gastrointestinalnom traktu. Međutim, određeni faktori mogu poremetiti tu ravnotežu i dovesti do preteranog rasta kandide, što dovodi do kandidijaze creva.

Kandidijaza se javlja kada se količina kandide nekontrolisano poveća, što može uzrokovati niz zdravstvenih problema. Nekoliko faktora doprinosi razvoju ovog stanja:

  • Upotreba antibiotika

Antibiotici uništavaju određene sojeve bakterija koje uzrokuju infekcije, ali u tom procesu narušavaju i ravnotežu mikroorganizama u crevima. To može dovesti do bujanja kandide. (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)

  • Nezdrava ishrana

Hrana bogata šećerima i rafinisanim ugljenim hidratima podstiče rast kandide. Gljivica se hrani šećerima, pa preveliki unos slatkiša, gaziranih pića i drugih visokokaloričnih, niskonutritivnih namirnica doprinosi njenom razmnožavanju.

  • Oslabljen imunološki sistem

Osobe s oslabljenim imunitetom, kao što su oni koji imaju HIV/AIDS, autoimune bolesti ili prolaze kroz hemoterapiju, osetljivije su na razvoj kandidijaze creva jer njihov organizam ima poteškoća u suzbijanju preteranog rasta gljivica. (Pročitajte: PrEP - pouzdan, efikasan i dostupan u Srbiji)

  • Nelečeni dijabetes

Zbog povišenog nivoa glukoze u krvi, kod nelečenih dijabetičara se često javlja kandida u crevima. Gljivice se hrane šećerom, a velika količina šećera u krvi im pogoduje. 

  • Stres

Dugotrajni stres može oslabiti imunološki sistem i promeniti crevni mikrobiom, a posledica toga često je rast kandide.

Kandida u crevima - simptomi 

Kada je u pitanju kandida simptomi su raznoliki i često nespecifični, što može otežati dijagnozu. Neki od uobičajenih simptoma uključuju probavne tegobe, nadutost, gasove, dijareju, zatvor, umor, glavobolju, osip na koži, svrab, vaginalne infekcije kod žena i neprijatan zadah.

Dijagnoza uključuje analizu simptoma, medicinsku istoriju pacijenta i laboratorijske analize stolice kako bi se potvrdilo prisustvo kandide u crevima. (Pročitajte: Simptomi i lečenje gastritisa)

Kandida u stolici i u crevima zahteva kompleksno lečenje koje uključuje nekoliko stvari. Prva je dijetalni režim ishrane sa smanjenim unosom šećera i ugljenih hidrata, čime se smanjuje izvor hrane za kandidu. Pored toga, preporučuje se uzimanje probiotika koji pomažu u vraćanju ravnoteže crevne flore. U nekim slučajevima, kandida u crevima mora se lečiti antigljivičnim lekovima. Odluku o tome koji je najbolji lek za kandidu u crevima u svakom pojedinačnom slučaju i koliko dugo treba da traje terapija, donosi lekar.

kandida-inner

Antikandida ishrana

Antikandida dijeta je poseban režim ishrane koji se primenjuje s ciljem smanjenja rasta i širenja gljivice u crevima i drugim delovima tela. Zasniva se na eliminaciji ili značajnom smanjenju unosa šećera, rafinisanih ugljenih hidrata, alkohola i drugih namirnica koje pogoduju rastu kandide. Cilj dijete je da se stvori nepovoljno okruženje za kandidu kako bi se smanjio njen rast.

To uključuje izbegavanje šećera, meda, alkohola i svih namirnica koje sadrže veliku količinu skrivenog šećera. Pošto obiluje prirodnim šećerima (fruktozom), tokom antikandida dijete se ograničava unos voća, posebno banana, grožđa i suvog voća. Zelena jabuka, grejpfrut i limun su dozvoljeni u malim količinama.

Beli hleb, pirinač, krompir, testenine i druge prerađene ugljene hidrate treba smanjiti na najmanju moguću meru.

Zdrave masti (maslinovo ulje, avokado, orašasti plodovi, semenke) i proteini (riba, perad, mahunarke) čine osnovu ishrane tokom antikandida dijete. Preporučljivo je jesti i brokoli, karfiol, plavi patlidžan, tikvice, paradajz, boraniju, kupus, krastavce, spanać, blitvu, zelenu salatu, rukolu, kelj, rotkvice, kuvanu šargarepu. 

Što se tiče mesa, dozvoljena je govedina, piletina, ćuretina, junetina, teletina, svinjetina, kao i skoro sve vrste ribe

Pre nego što započnete ovu dijetu, posavetujte se sa nutricionistom ili lekarom, kako biste dobili personalizovanu procenu i uputstva za ishranu. 

Prirodni preparati za tretiranje kandide u crevima

Origano ulje sadrži divlji origano koji je jedan od najjačih prirodnih antiseptika. Zahvaljujući karvakrolu, ima snažna antibakterijska, antivirusna, antigljivična, antiseptička i antioksidativna svojstva. 

Carvaxyl kapsule su na bazi ulja divljeg origana. Koriste se kao dopunska terapija u lečenju dugotrajnih infekcija, ali i preventivno, kako bi se izbegao povratak infekcije. 

Origanol Strong je idealan izbor za sve koji imaju poteškoće s konzumacijom ulja divljeg origana. Zahvaljujući kapsulama, možete iskoristiti sve blagodeti lekovitog ulja bez neugodnog peckanja, ljutine i drugih pratećih simptoma. Ovaj proizvod dovodi do smanjenja zapaljenskih procesa, kao i do smanjenja oksidativnog stresa na ćelijskom nivou.

Efikasne proizvode koji mogu doprineti zdravlju crevnog sistema i sprečiti razmnožavanje kandide u crevima pronađite na BENU shopu ili u najbližoj BENU apoteci.

 

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Origano ulje 30 ml

2 040,00 RSD

Origanol strong 60 kapsula Probotanic

1 950,00 RSD

3 270,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • gljivične infekcije
    01. 06. 2023

    Kandida u crevima

    treba mi preporika za smanjenje kandide u crevima. Nadjena u stolici, veliki broj. Nemam stomacne tegobe ali glavobolje i umor su cesti i sumnjam na uticaj kandide. Da li probiotici mogu samostalno da rese problem ili je potrebno uzeti neki lek ili preparat na biljnoj bazi. Koje su vase preporuke?

    Poštovana,

    Kandidijaza je vrsta infekcije koju uzrokuje gljivica iz roda Candida, najčešće vrsta Candida albicans. Ova mikrogljivica se uobičajeno nalazi na koži, u probavnom i genitalnom traktu, ustima i grlu. Do infekcije, tj. prekomernog razmnožavanja i širenja gljivice, dolazi kada je iz određenih razloga poremećena ravnoteža između gljivice i bakterijske flore koja reguliše njeno razmnožavanje. Tada dolazi do razvoja infekcije koja može da zahvati kožu, nokte, usnu šupljinu i polne organe. Ova bolest pogađa čak 75% žena, a u 10% slučajeva predstavlja trajni problem. 

    Najčešći razlozi nastanka kandidijaze su: prekomerna upotreba antibiotika širokog spektra, kortikosteroida, upotreba kontraceptivnih tableta, prekomerna higijena polnih organa upotrebom alkalnih sapuna (koji uništavaju normalnu floru sluzokože), trudnoća, menstruacija, neadekvatan veš, neadekvatni higijenski ulošci, neregulisana šećerna bolest, pad imuniteta, itd. Loša regulacija šećerne bolesti smanjuje otpornost organizma na infekcije jer krv i telesne tečnosti imaju više glukoze, što ih čini dobrom podlogom za razvoj mikroorganizama. 

    Prvi korak: uklanjanje prekomernog rasta kandide, koji uglavnom zahteva prelazak na dijetu sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i izbegavanje/eliminaciju šećera.

    Šećer je ono što hrani kandidu. Počnite tako što ćete eliminisati šećer u svim njegovim jednostavnim oblicima, kao što su slatkiši, dezerti, alkohol i brašno. U isto vreme, smanjite na samo 1 šolju dnevno složenijih ugljenih hidrata, kao što su žitarice, pasulj, voće, hleb, paste i krompir. Ovo će pomoći da se spreči rast kandide i na kraju će uzrokovati da ona nestane.

    Šta treba jesti

    Povrće: brokoli, karfiol, plavi patlidžan, peršun, tikvice, avokado, celer, paradajz, boranija, kupus, krastavci, crni luk, beli luk, spanać, blitva, zelena salata, praziluk, rukola, tikva, kelj, rotkvice, kuvana šargarepa…

    Meso i riba: govedina, piletina, ćuretina, junetina, teletina, svinjetina, patka, guska, jagnjetina, skoro sve vrste ribe, škampi, školjke…

    Pojedine vrste voća: limun, limeta, grejp, avokado i zelena jabuka mogu se pojesti ponekad, u malim količinama.

    Orašasti plodovi i semenke: bademi, orasi, brazilski orasi, semenke bundeve, indijski orah, susam, semenke suncokreta, lešnici…

    Mlečni proizvodi: maslac, kiselo mleko, tvrdi sirevi samo ako su dobro ugrejani (zapečeni) i ako se jedu vrući, običan jogurt – nekoliko kašika na dan.

    Pića: voda, biljni čajevi, sok od paradajza, kafa bez kofeina, aromatizovana voda bez šećera ili kofeina, nezaslađena limunada…

    Ulja: biljno, maslinovo, suncokretovo, laneno…

    Žitarice celog zrna: u malim količinama, povremeno, ako se jede vruće: smeđa riža, ječam, heljda, raž, zob, proso…

    Ostalo: ponekad, u vrlo umerenim količinama: nezaslađeni kolači, krekeri od riže, veštački zaslađivači, proso, smeđa riža, heljda, pečeni krompir, prirodni jogurt i sirevi sa smanjenim % laktoze…

    Pored ove anti-kandida dijete, preporučuje se da pacijenti koriste lekove protiv gljivica, kao što su Diflucan ili Nistatin, ali u konsultaciji sa lekarom koji će to voditi.

    Ono što Vam preporučujem je Origano ulje 30ml. Divlji origano je jedan od najjačih antiseptika u prirodi. Glavna aktivna supstanca je karvakrol. On daje ulju moćna antibakterijska, antiviralna, antifungicidna, antiseptička i antioksidativna svojstva. 

    Doziranje i način primene:

    Odrasli i deca iznad 12 godina: više puta dnevno (1 do 8 puta) sipati 1 do 3 kapi ulja, pomešati sa malo vode ili soka (30ml) i popiti. Za spoljašnju upotrebu se koristi razblaženo u odnosu 1:5.

    Imate i ovaj preparat u kapsulama, Carvaxyl cps. 30 kapsule konzumirati роslе jela, uz čašu vode. Роčeti sа vеćim dozama dok ѕe tеgоbе nе umanje, a zatim smanjiti doze do potpune eliminacije neželjenih simрtоmа. Kod prvih simptoma: 2 kapsule 3 puta dnevno. Nakon smanjenja tegoba: 2 kapsule 2 puta dnevno. Nakon prestanka tegoba i preventivno: 1 do 2 kapsule dnevno. Proіzvod ѕe ne ргероručujе deci starosti do 2 gоdine, trudnіcama і dojіljama. 

     

    Za dalje informacije, na raspolaganju smo.

    Srdačan pozdrav,

    Mr ph. Dragana Dimov

     

     

    šipka Dragana Dimov

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Dragana Dimov , IDEA Pancevo pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare