PrEP - pouzdan, efikasan i dostupan u Srbiji

PREP - POUZDAN, EFIKASAN I DOSTUPAN U SRBIJI

Da li se i na koji način pomoću lekova može sprečiti zaražavanje HIV-om otkriva dr Daniela Marić.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

Šta je HIV, a šta PrEP lek i na koji način su ova dva pojma povezana? 

HIV je virus humane imunodeficijencije. Nakon zaražavanja HIV dovodi do doživotne infekcije koja se odlikuje postepenim slabljenjem imuniteta. Poslednji stadijum HIV infekcije je SIDA, teško oštećenje imuniteta do kog dolazi posle 5 i više godina od zaražavanja. 

S obzirom na to da HIV infekcija dugo ne daje nikakve simptome, važno je biti svestan rizika od dobijanja HIV-a, kako bi se osoba testirala i na vreme započela terapiju. Inače, terapija HIV infekcije je dostupna, besplatna i vrlo efikasna. U Srbiji preko 95% osoba koje su na terapiji nemaju virus u krvi, nisu zarazne i imaju odličan imunitet.

HIV se danas skoro isključivo dobija putem nezaštićenih seksualnih odnosa. Bilo koji vid nezaštićenog polnog odnosa (oralni, analni, vaginalni) je rizik za dobijanje HIV-a. Pored klasičnih metoda sprečavanja infekcije (kondom, apstinencija), danas postoje načini kako se lekovima može sprečiti zaražavanje. Danas više niko ne mora dobiti HIV! (Pročitajte: HIV i AIDS – najvažnije činjenice koje treba da znate)

Šta je PrEP?

PrEP lek se uzima pre mogućeg izlaganja HIV-u i izuzetno je efikasan u sprečavanju infekcije. PrEP sadrži dve antiretrovirusna leka tenofovir i emtricitabin. Oba leka se nalaze u jednoj tableti, te se HIV može sprečiti uzimanjem jedne tablete na dan!

PrEP je metoda sprečavanja infekcije HIV-om koja se u svetu koristi preko deset godina. Već par godina je opcija PrEPa dostupna i u Srbiji. Iskustvo drugih zemalja nam je dalo puno informacija o efikasnosti i bezbednosti PrEP-a. 

prep-inner

PrEP lek - najčešća pitanja

Ko treba da uzima PrEP?

PrEP treba da uzimaju muškarci i žene koji nemaju HIV infekciju, a u povećanom su riziku od dobijanja HIV infekcije u smislu nezaštićenih seksualnih odnosa sa parterima koji imaju HIV i nisu na terapiji ili sa partnerima koji ne znaju da li imaju HIV.

Do sada se PrEP najviše koristio za sprečavanje prenosa HIV-a putem analnih odnosa, s obzirom na to da je rizik u ovim slučajevima najveći. U tim slučajevima PrEP može da se koristi i po režimu on demand, odnosno samo pre odnosa (2-24h) u dozi od dve tablete i po jedna tableta za 24h i 48h od prve doze. Obavezno se posavetujte sa svojim lekarom koji vam prepisuje PrEP za detalje ove šeme korišćenja! 

Kome se PrEP može preporučiti?

Osobama kojima je dijagnostikovana polno prenosiva infekcija treba objasniti da se HIV dobija na isti način kao i druge polno prenosive infekcije (sifilis, gonoreja, hepatitis B i C, hlamidija, papiloma virus...). Iako HIV spada u najmanje zarazne polno prenosive infekcije, infekcija je doživotna i zahteva doživotnu terapiju i praćenje. (Pročitajte: HIV – smrtna presuda ili problem za koji postoji rešenje?)

Ko ne treba da uzima PrEP?

Osobe koje su u monogamnim vezama sa osobama koje žive sa HIV-om, ali imaju nedetektabilnu viremiju (nemaju virus u krvi) ne treba da koriste PrEP. Osoba koja živi sa HIV infekcijom i redovno uzima terapiju ne može da prenese virus partneru.

Da li PrEP radi i koliko je PrEP efikasan?

PrEP lek je 100% efikasan ukoliko se uzima. U brojnim studijama i prema iskustvu drugih zemalja, nisu registrovane infekcije HIV-om kod osoba koje su redovno uzimale PrEP. PrEP ipak ne štiti od drugih polno prenosivih infekcija, za razliku od drugih metoda zaštite, pre svega kondoma. 

Gde se PrEP može nabaviti ili kupiti?

PrEP sadrži dva leka protiv HIV-a i zato mora biti propisan od strane lekara. Može se kupiti u apoteci uz lekarski izveštaj. Za sad se PrEP ne može dobiti na recept.

Da li PrEP ima neželjena dejstva?

Neželjenih efekata PrEP-a nema ukoliko je osoba zdrava. Ovo je još jedan razlog zašto se PrEP koristi uz lekarski nadzor kod nas i u svetu.

Kako se PrEP terapija uzima?

PrEP je najbolje uzimati svaki dan u isto vreme (daily PrEP). Može da se uzima i po režimu on demand ukoliko treba da štiti od HIV-a tokom analnog receptivnog odnosa. Oba načina su jednako efikasna protiv HIV infekcije. (Pročitajte: Lekovi i dojenje - šta je bezbedno?)

Pre i tokom korišćenja PrEP terapije, neophodno je da osoba na svaka 3 meseca kontroliše bubrežnu funkciju (urea i kreatinin u serumu) i nalaze na polno prenosive infekcije (hepatitise B i C, sifilis i HIV) i da nalaze prikaže lekaru.

Trenutno nema efikasnije metode sprečavanja HIV infekcije od PrEP-a u obliku jedne tablete jednom na dan. U budućnosti, PrEP će se možda naći u obliku dugodelujuće injekcije ili tablete. Ipak, već sad, niko više ne mora da dobije HIV!

Ukoliko imate neka pitanja vezana za PrEP, testiranje i sprečavanje HIV infekcije, posetite neku od BENU apoteka u kojima rade farmaceuti posebno obučeni za ovu oblast i PrEP terapiju. Spisak takvih apoteka pronađite ovde.

 


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare