Kako smanjiti rizik od nastanka raka grlića materice?

KAKO SMANJITI RIZIK OD NASTANKA RAKA GRLIĆA MATERICE?

Svi preventivni pregledi su važni jer omogućavaju da se bolest otkrije u ranoj fazi, ubrzo nakon nastanka. Najčešće, simptomi tada nisu izraženi ili ih uopšte nema, tako da oboleli ni ne zna da se u njegovom telu dešava nešto neobično. U zavisnosti od uzrasta i opšteg zdravstvenog stanja, postoje različite kategorije pregleda koje treba raditi u tačno određenim vremenskim intervalima. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Urinarni sistem, menopauza i PMS

Kod žena, jedan od neizostavnih je preventivni ginekološki pregled kojim se, pored ostalog, može otkriti postojanje prekanceroznih promena koje mogu prerasti u rak grlića materice. U svetu je on po učestalosti na neslavnom trećem mestu, a godišnje se otkrije čak pola miliona novoobolelih. Evropska nedelja prevencije raka grlića materice ove godine se u našoj zemlji obeležava pod sloganom Bolje sprečiti nego lečiti - redovnom kontrolom pobedićemo karcinom grlića materice.

A šta zapravo podrazumeva redovna kontrola? Preventivni ginekološki pregled podrazumeva uzimanje anamneze i ragovor sa pacijentkinjom, bimanuelni i UZ pregled, kolposkopiju, pregled sekreta i Papanikolau test. Prema podacima Kancelarije za skrining raka, u našoj zemlji od raka grlića materice svakodnevno umre najmanje jedna, a obole četiri žene. U prevenciju, pored skrining pregleda, spada HPV vakcinacija dece.

Uzrok nastanka 

Do nastanka raka grlića materice dovode određeni tipovi humanog papiloma virusa (HPV) koji se prenosi polnim putem. Od stotinak postojećih, oko 40 izaziva infekcije sluzokože polnih organa, a petnaestak može izazvati malignitet. Iako je prisutan kod velikog broja ljudi (70% populacije je u nekom periodu života imalo virus), humani papiloma virus često prolazi neopaženo i žene ni ne znaju da su zaražene. Samo kod nekih, virus će dovesti do razvoja bolesti. Na razvoj kancera, pored HPV infekcije, u velikoj meri utiče genetika, konzumiranje duvana, rano stupanje u seksualne odnose i određene imunosupresivne bolesti kao što je AIDS.

Do nastanka maligne bolesti ne dolazi odmah nakon infekcije virusom, već nakon dužeg vremenskog perioda. Najčešće, ćelijske promene na grliću materice u kancer prelaze tek nakon 5-10 godina. Ako se promene otkriju pravovremeno, ubrzo nakon nastanka, moći će da se uklone pre nego što nastane rak. Upravo zato je važno redovno odlaziti na preglede. 

Šta je skrining pregled? 

To je organizovano testiranje velikog dela naizgled zdrave populacije, kao i analiziranje dobijenih rezultata. Skrining omogućava da se uoče prekancerozne promene, kao i kancer u ranoj fazi. U mnogim zemljama, skrining je doveo do drastično manjeg broja obolelih i umrlih. Zahvaljujući skriningu, pored papiloma virusa, moguće je otkriti postojanje nekih drugih infekcija, a Herpes simplex, gljivične infekcije i Trihomonas vaginalis su samo neke od njih. Jedan od glavnih ciljeva skrininga je manji procenat oboljevanja i smrtnosti.

Skrining program u Srbiji obuhvata žene uzrasta 25 - 64 godine. Pomoću Papanikolau testa, uzimanjem i analizom brisa grlića materice, proverava se da li postoje neke izmenjene ćelije. Ovaj test treba raditi dve godine zaredom, a ako su oba nalaza uredna, nakon toga se radi svake treće godine. U zavisnosti od specifičnosti pojedinačnih slučajeva, ginekolog može predložiti i da se test radi češće, npr. jednom godišnje. (Pročitajte: Kako prepoznati predijabetes i sprečiti nastanak dijabetesa?)

Šta ako je rezultat Papanikolau testa pozitivan?

Da bi test bio relevantan, ne treba ga raditi tokom menstruacije. Dva dana uoči testiranja, ne preporučuju se seksualni odnosi, kao ni korišćenje vaginaleta. Ukoliko test pokaže postojanje izmenjenih ćelija i prekanceroznih promena, to još uvek ne znači da žena ima kancer. Ginekolog će odrediti dalju dijagnostiku koja će pokazati realno stanje. Ukoliko se rak nije razvio, najčešće je potrebno samo uklanjanje problematičnog tkiva. Ako se potvrdi postojanje kancera, lekar će predložiti metode lečenja koje u najvećoj mogućoj meri odgovaraju potrebama pojedinačne pacijentkinje. Na odabir terapije utiče čitav niz faktora, uključujući uzrast obolele osobe i težinu kliničke slike. Nekad je uz operativni zahvat potrebna radioterapija ili hemioterapija. (Pročitajte: Simptomi i lečenje urinarnih infekcija)

Ne zaboravite da se, ukoliko redovno obavljate preventivne ginekološke preglede, šansa za nastanak karcinoma grlića materice smanjuje na najmanju moguću meru. Nedostatak vremena ne sme biti izgovor - dovoljno je da za pregled izdvojite samo sat vremena u toku jedne godine. Nije mnogo, zar ne?






 


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju