Simptomi i lečenje mastitisa

SIMPTOMI I LEČENJE MASTITISA

Mastitis može biti uzrokovan nizom faktora, uključujući bakterije, začepljenje mlečnih kanala i fizičku povredu dojke. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Dojenje
  • Zdravlje

8 minuta čitanja


Mastitis je upala grudi do koje najčešće dolazi u prvim mesecima nakon porođaja. Intenzivan bol i crvenilo po pravilu su praćeni visokom temperaturom i opštom malaksalošću, a kao jedna od mogućih komplikacija javlja se apsces. Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma i pregleda, a kao dodatna dijagnostika može se koristiti ultrazvuk koji će pokazati da li postoji i apsces.

Najčešći uzročnici mastitisa su bakterije Staphylococcus aureus i Streptococcus spp. Bakterije ulaze u tkivo kroz pukotine u bradavicama koje se često stvaraju tokom dojenja.

Ispucale bradavice i ragade povećavaju verovatnoću nastanka infekcije, baš kao i nepravilno hvatanje dojke pri sisanju i nedovoljna učestalost podoja. Mastitis može nastati i nakon što se počne sa uvođenjem nemlečne ishrane, kada se potreba bebe za majčinim mlekom smanji, a produkcija mleka ostane nepromenjena. (Pročitajte: Kada je beba spremna za prvu kašicu?)

Mastitis - simptomi Mastitis - simptomi

Do mastitisa dolazi zbog začepljenja jednog ili više mlečnih kanala, a najčešće je zahvaćena samo jedna dojka. Simptomi se pojavljuju naglo i uključuju otok, cvrenilo i bol, kao i iscrpljenost. Koža je na dodir topla, a u dubljim slojevima tkiva može se napipati otvrdlina. Telesna temperatura raste i javlja se drhtavica. U veoma malom broju slučajeva, dolazi do apscesa i nakupljanja gnoja u dojci. 

Ukoliko je žena jednom imala mastitis, veća je šansa da će ga ponovo dobiti, sa drugim detetom. Infekciji pogoduje i dojenje u uvek istom položaju, kao i sapeti grudnjaci koji mogu poremetiti protok mleka. Poseban oprez potreban je kod dojilja koje imaju AIDS, dijabetes ili neku hroničnu bolest. (Pročitajte: Lekovi i dojenje - šta je bezbedno?)

Koliko traje mastitis? 

To zavisi od nekoliko faktora, uključujući ozbiljnost infekcije, sprovođenje tretmana i individualne karakteristike pojedinca. Akutni mastitis uz pravilan tretman uglavnom traje od nekoliko dana do dve nedelje. Ako se ne leči ili je infekcija teža, može trajati duže.

Simptomi hroničnog mastitisa mogu trajati nekoliko nedelja ili meseci. Hronični mastitis je teži za lečenje i može zahtevati specifične medicinske intervencije.

mastitis-inner

Mastitis i dojenje Mastitis i dojenje

Kako sprečiti mastitis kod dojilja?

Upala grudi javlja se kod oko 10% žena koje doje. Mastitis je najlakše sprečiti usvajanjem adekvatne tehnike dojenja. 

Mama i beba treba da se nalaze u udobnom položaju, koji omogućava bebi da pravilno uhvati bradavicu i areolu (tamni deo oko bradavice). Beba treba da uhvati ne samo bradavicu, već i veći deo areole. 

Beba treba da bude okrenuta prema majci, sa glavom i telom u liniji. Bebina brada treba da dodiruje dojku, a nosić bude u visini bradavice.

Naizmenično dojenje iz obe dojke pomaže u ravnomernom pražnjenju mlečnih kanala i sprečava začepljenje. Ako beba ne uhvati pravilno bradavicu i areolu, neki mlečni kanali mogu ostati neispražnjeni, dovodeći do začepljenja i upale. Loša tehnika dojenja može dovesti do oštećenje bradavica i stvaranja pukotina i ranica. Ove povrede postaju ulazna vrata za bakterije.

Zadebljanje frenuluma kod novorođenčeta može otežati sisanje i takođe dovesti do nastanka mastitisa. Za ankiloglosiju je tipičan nedovoljno pokretljiv jezik, što onemogućava kontakt sa mlečnim kanalima iz kojih se mleko usmerava prema bradavici. 

Pravilna tehnika dojenja može značajno smanjiti rizik od mastitisa i drugih problema povezanih s dojenjem.

Lečenje Lečenje

Lečenje podrazumeva redovno pražnjenje dojki, što uz upalu može biti izuzetno bolno. Kako razbiti mastitis? 

Tople komprese

Bebi treba omogućiti da sisa iz obe dojke, a kako bi se olakšao protok mleka, na grudi pre podoja treba stavljati tople komprese. Toplota će proširiti mlečne kanale i uz blagu masažu može doprineti njihovom otčepljenju. 

Pri primeni tople obloge za mastitis, treba koristiti termofor sa toplom vodom ili zagrejanu krpu i držati je na dojci 15-20 minuta pre dojenja. Važno je da obloga ne bude previše topla, kako ne bi izazvala opekotine i druge povrede kože. Tople obloge stavljajte nekoliko puta dnevno. Izbegavajte nošenje uske garderobe da ne bi dolazilo do dodatnog pritiska na dojke.

Hidratacija

Povećajte unos tečnosti i odmarajte se koliko možete, kako bi vaše telo moglo da se bori protiv infekcije. Dojilje moraju da nadoknade gubitak tečnosti koji se javlja zbog povišene temperature i znojenja. Hidratacija pomaže u razređivanju i izlučivanju gnoja koji se može nakupiti u dojci tokom mastitisa, što može ubrzati oporavak.

Analgetici

Analgetici se koriste za ublažavanje bola i upale ukoliko je to potrebno. Apsces se tretira aspiracijom, drenažom ili hirurškim zahvatom.

Kupus se često spominje kao prirodni lek za mastitis, ali nema dovoljno naučnih dokaza koji potvrđuju njegovu delotvornost. Listovi kupusa se mogu koristiti kao oblog na dojci da bi se smanjili otok i upala, ali ih ne treba koristiti kao jedini tretman. 

Masaža

Nežno masiranje zahvaćenog područja doprinosi razbijanju začepljenja. Masažu izvodite nežnim kružnim pokretima, da ne biste dodatno iritirali tkivo. Nastavite sa dojenjem jer će to pomoći u otpušavanju mlečnog kanala. Ako ne doјite, izmlazanjem olakšajte pritisak i povećajte prokrvljenost. 

Često masaža i obloge nisu dovoljne, već je u lečenje mastitisa potrebno uključiti i lekove. Antibiotici se koriste za bakterijski mastitis, dok se u ostalim slučajevima ne koriste. (Pročitajte: Streptokok - glavni krivac za mnoge bolesti)

Antibiotik za mastitis Antibiotik za mastitis

Samo lekar može da odredi pravi antibiotik na osnovu vaših simptoma, medicinske istorije, kao i rezultata eventualnih laboratorijskih testova. Nisu svi antibiotici pogodni za žene koje doje i zato terapiju nikada ne treba sprovoditi samoinicijativno.

Penicilinski antibiotici su često prvi izbor za lečenje mastitisa, posebno kada se sumnja na bakterije poput Staphylococcus aureus. Ponekad se koriste antibiotici koji kombinuju penicilin sa inhibitorom beta-laktamaze, ako se sumnja na bakterije koje proizvode beta-laktamazu. Ako imate alergiju na peniciline ili mastitis ne reaguje na uobičajene antibiotike, lekar može preporučiti druge vrste antibiotika, kao što su cefaleksin ili klindamicin. U težem slučaju ili u slučaju komplikacija, mogu se koristiti antibiotici sa širim spektrom.

Važno je da žene koje sumnjaju da imaju mastitis što pre zatraže medicinsku pomoć, kako bi se sprečilo širenje infekcije i nastanak apscesa. Crvenilo i bolno pulsiranje dojke praćeno povišenom temperaturom neće proći sami od sebe, već ih treba lečiti adekvatnom terapijom.

Mastitis kod žena koje ne doje Mastitis kod žena koje ne doje

Pored laktacijskog, postoje i druge vrste mastitisa koje nisu povezane sa dojenjem, već se javljaju iz drugih razloga, uglavnom posle neke povrede. Iako su simptomi isti, lečenje se razlikuje. Ukoliko je infekcija nastala zbog stranog tela, npr. nakon stavljanja pirsinga, potrebno ga je ukloniti. 

Neke vrste benignih tumora, poput fibroadenoma ili cističnih promena, mogu uzrokovati simptome slične mastitisu, npr. bol i upalu u samo jednoj dojci.

Mastitis u menopauzi

Mastitis se može javiti i kod žena koje su prošle kroz menopauzu. U ovom periodu života, hormonalne promene utiču na dojke, što može povećati rizik od mastitisa ili sličnih stanja.

Smanjenje nivoa estrogena tokom menopauze odražava se na tkivo dojki, što može doprineti zapaljenju ili infekciji. Displastične promene u mlečnim kanalima takođe mogu uzrokovati upalu. Treba redovno pratiti promene u dojkama jer neke od njih mogu ukazati na ozbiljnija stanja.

Kozmetiku, suplemente i druge preparate namenjene dojiljama poručite preko BENU shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

MaxMedica EdeMax, 10 kapsula

1 605,00 RSD

Avent tuferi za grudi jednokratni dnevni 60 komada

  • Akcija
  • Popust 15 %

1 426,00 RSD 1 212,10 RSD

Farlin kese za čuvanje mleka 120ml

895,00 RSD

Livsane Ulošci za dojilje 30 komada

  • BUDI HUMAN

439,00 RSD

Nuk ulošci za grudi 30 komada

579,00 RSD

Multi-Mam lanolin, 30 ml

1 574,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare