Kada je beba spremna za prvu kašicu?

KADA JE BEBA SPREMNA ZA PRVU KAŠICU?

Mleko je najbolja hrana za bebu u prvim mesecima života. Ono sadrži sve što je neophodno kako bi beba lepo napredovala, rasla i razvijala se.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Novorođenče i beba
  • Bebe i deca

Ukoliko pedijatar ne savetuje drugačije, u prvih šest meseci nije potrebno dodavati druge namirnice, tj. nemlečnu hranu. Dojenje treba nastaviti i posle navršenih šest meseci, ali uz majčino mleko postepeno treba uvoditi ostale namirnice.

Kada beba poraste toliko da samo mleko ne zadovoljava njene povećane potrebe za energijom i hranljivim materijama, vreme je za prvu kašicu. 

Kada se uvodi nemlečna hrana?

Treba imati u vidu da, pored uzrasta, postoje i drugi faktori koji moraju biti ispunjeni kako bi prelazak na kašastu i čvrstu hranu bio moguć. Beba treba samostalno da drži glavu i da sedi uz potporu. Pre uvođenja nemlečne hrane, roditelji treba da se konsultuju sa pedijatrom. 

Znaci da je beba spremna za prvu kašicu:

  • Pokazuje interes za hranu, npr. gledanjem i praćenjem kada odrasli jedu.
  • Može da sedi uspravno, sa podrškom ili samostalno.
  • Sposobna je da drži glavu stabilno.
  • Gubi refleks izbacivanja hrane iz usta.

U početku, obrok treba da bude mekše, tečnije konzistencije, da bi beba lako mogla da ga proguta.

Koje je pravo doba dana za nove namirnice?

Nove namirnice treba dati pre podne ili rano posle podne, kako bi se eventualne neželjene reakcije uočile pre noćnog spavanja. Dijareja, povraćanje, otok ili otežano disanje su znak da treba posetiti lekara. Isto važi i ako se na koži pojavi osip, atopijski dermatitis, plikovi i sl. 

Zašto se kombinovane kašice ne uvode odmah?

Zbog moguće alergije, nove namirnice se pojedinačno uvode na svakih tri do pet dana. Kombinovane kašice se pripremaju tek kada dete prihvati pojedinačne namirnice. Poseban oprez potreban je kod dece kod koje su nakon rođenja bili izraženi grčevi.

Sa kojom hranom započeti?

Mlečna kaša je dobar način da se dete lagano i bez nepotrebnog stresa uvede u novi svet ukusa i tekstura. S jedne strane, mlečna kašica ima dobro poznat ukus mleka, sa druge, ima novu, nepoznatu teksturu, a pored mleka sadrži i nove sastojke. Beba će je prihvatiti radije nego neku drugu hranu sa kojom se do tad nije susrela.

Mlečna kašica se najlakše pravi kombinovanjem mleka sa žitaricama ili voćem. Pirinač, pšenica, kukuruz, raž, ječam, ovas, spelta, heljda, amarant, proso i kinoa mogu se mešati sa mlekom, vodom ili kompotom.

Najbolje je da prvi obroci budu od bezglutenskih žitarica kao što je pirinač. Takav predlog je opravdan iz više razloga. Pirinač retko izaziva alergije, a ukus mu je neutralan, pa ga deca rado jedu. Pored toga, može se mešati i sa voćem i sa povrćem, pa nudi brojne mogućnosti za kombinovanje. 

Koje namirnice se poslednje uvode u ishanu i zašto?

Alergija beba na hranu nije retkost, pa je važno biti oprezan s uvođenjem jaja, orašastih plodova, morskih plodova i ribe. Kikiriki, bademi, lešnici, orasi i drugi orašasti plodovi spadaju među najčešće alergene namirnice, pa pedijatri savetuju da ih treba uvesti tek oko 12 meseci ili čak kasnije, ako postoji istorija alergija u porodici. 

Alergija na belance je među najčešćim alergijama kod beba. Zbog toga se belance obično uvodi tek nakon što beba navrši 10–12 meseci. 

Riba i plodovi mora mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije kod beba, pa se njihov unos odlaže do uzrasta od godinu dana, kako bi se rizik od alergije smanjio. 

Med se ne preporučuje deci mlađoj od godinu dana zbog rizika od botulizma. Iako je zdrav, med može sadržati spore bakterija koje mogu izazvati ozbiljne probleme kod beba.

Da li kašice treba soliti i šećeriti?

U prvih godinu dana, obroke treba pripremati bez dodataka šećera i soli. Masnoće nisu neophodne, ali se mogu dodavati u manjim količinama radi pojačavanja energetske vrednosti obroka. 

U početku hrana treba da bude izblendana, u obliku pirea, a kako beba raste, postepeno se prelazi na izgnječene namirnice i komadiće.

Prva kašica - idealna količina i temperatura jela

U početku, količina hrane treba da bude mala (1-2 kašičice), a može se povećavati iz dana u dan, sve dok se ne dođe do optimalne količine primerene bebinom uzrastu. Najvažnije je posmatrati bebu i hranjenje prilagoditi njenim potrebama. Svakom detetu je potrebno određeno vreme da uspostavi svoj ritam. Kada dete prihvati kašu, minimalna količina koju treba da pojede po obroku je šest do osam kašičica, odnosno 30-50ml.

Mlečna kaša može se napraviti mešanjem majčinog mleka i kuvanih žitarica, a na raspolaganju su i gotove kašice za bebe i decu koje se lako pripremaju. Dodavanjem svežeg sezonskog voća ili povrća, mlečnu kašicu lako je pretvoriti u ukusan i zdrav obrok koji obiluje važnim nutrijentima.

Pri pripremi kupovnih kašica, veoma je važno pridržavati se proizvođačkog uputstva. Količina dodate vode, temperatura kašice i drugi faktori uticaće na to kako beba reaguje na ponuđenu hranu. Jelo treba da bude sobne temperature ili mlako jer su bebina nepca osetljivija nego nepca odraslih.

Ishrana beba ne mora biti komplikovana! Kvalitetne bezmlečne i mlečne kašice sa jednom ili više žitarica, kao i njihovu kombinaciju sa bananom, jabukom, borovnicama i drugim voćem poručite preko BENU shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

208,00 RSD

+

599,00 RSD

+

Nedostupno

163,00 RSD

  • Akcija
  • Popust 10 %

375,00 RSD 337,50 RSD

+

Nedostupno

139,00 RSD

  • Akcija
  • Popust 20 %

432,00 RSD 345,60 RSD

+

  • Akcija
  • Popust 20 %

592,00 RSD 473,60 RSD

+


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju