Loše varenje
-
09. 02. 2026
Postovani,
Imam utisak da mi hrana pojedena pre tri dana idalje stoji u stomaku. Nadutost, podignuta dijafragma, zatvor..
Da li postoji neki probiotik ili nesto sto bi mi pomoglo u regulisanju problema?
Hrana koju jedem je kvalitetna, sprema se, nije salter hrana...
Hvala
Poštovani,
Čini mi se da imate splet digestivnih tegoba, izazvan otežanim varenjem hrane.
Flobian je dobar proizvod za tretman problema sa nadutošću i iritabilnim crevima na duže staze, kod redovnog uzimanja, ali je Vama prvenstveno potrebno nešto da Vam olakša tegobe momentalno.
Preporučila bih Vam da koristite nekoliko dana uz glavne obroke (doručak, ručak i večeru) neki od preparata ili lekova koji sadrže enzime za varenje (Enzynorm, Digestal, Mezym). Ovo je prva preporuka kada imate osećaj da hrana 'stoji' u želudcu.
Ukoliko podrigujete ili imate gasove u crevima, dodajte na to preparat simetikona (GastriCon ili lek Espumisan).
Ukoliko imate zatvor, prvenstveno osigurajte da uzimate dovoljno tečnosti (obične vode i blagog biljnog čaja) jer što duže stolica 'stoji', postaje suvlja i pražnjenje creva biće otežano i bolno. Dalje, možete za prvu pomoć, ukoliko nekoliko dana nije bilo pražnjenja - uzeti preparat za bazi laktuloze ili makrogola (Waya lax), blage laksanse koji deluju upravo rehidriranjem stolice, i izazivanjem blagih peristaltičkih talasa. Ne savetujem da se opredelite za prave laksative poput čaja od sene, ili lekova (Panlax, Dulcolax).
Brojne korisne informacije o temi koja Vas interesuje pronađite na BENU blogu, u tekstu Kako pobediti nadutost stomaka?
Srdačan pozdrav,
Ivona Stefanović
magistar farmacije