Aparat za pritisak, savršeno
Aparat za pritisak je dragocen pomoćnik koji nam omogućava da aktivno pratimo svoje zdravstveno stanje. Redovno praćenje krvnog pritiska pomaže u prepoznavanju potencijalnih problema i doprinosi boljoj kontroli kardiovaskularnih bolesti, što je ključno za očuvanje zdravlja. Za više informacija, kliknite ovde.
Pitajte BENU savetnika
Ponedeljak - petak, 09:00 - 17:00
_label_param_filter_active:
- Recenzije: Savršeno _label_param_filter_remove
Koji aparat za pritisak kupiti?
Pri kupovini aparata za pritisak, treba obratiti pažnju na sledeće:
- Tip aparata: analogni ili digitalni
Digitalni merači pritiska sami pumpaju manžetnu i očitavaju rezultat, što ih čini jednostavnim za upotrebu. Analogni merači zahtevaju veću umešnost, da bi rezultati bili relevantni.
- Preciznost
Aparat za pritisak treba da bude precizan, kako bi rezultati bili tačni.
- Lakoća upotrebe
Merač pritiska treba da bude jednostavan za upotrebu, sa jasno označenim funkcijama.
- Veličina displeja
Velik displej olakšava čitanje rezultata, što je važno za osobe koje slabije vide.
- Dodatne funkcionalnosti
Neki aparati za pritisak imaju dodatne funkcije, kao što je memorija za čuvanje rezultata merenja ili detekcija srčanih aritmija. Ovo je posebno bitno za ljude sa kardiovaskularnim bolestima. Čuvanjem prethodnih rezultata merenja lakše se prati promena pritiska tokom vremena.
Aparat za pritisak za penzionere
Aparat za pritisak je neizostavni deo brige o zdravlju, posebno kod starijih osoba. Sa starenjem raste rizik od kardiovaskularnih bolesti, pa je praćenje krvnog pritiska važno za prevenciju ozbiljnih zdravstvenih problema.
Digitalni aparati za pritisak su jednostavni za korišćenje i imaju veći ekran koji omogućava lako čitanje rezultata, što ih čini idealnim za starije osobe. (Pročitajte: Zašto je nizak krvni pritisak podjednako opasan kao i onaj visoki?)
Microlife aparat za pritisak
Merač krvnog pritiska BP B3 AFIB omogućava ne samo precizno merenje pritiska, već i otkrivanje poremećaja srčanog ritma. Ovaj aparat je klinički validiran za različite grupe pacijenata i predstavlja pouzdano rešenje za tačno merenje krvnog pritiska.
Kako izmeriti pritisak?
Da bi merenje krvnog pritiska bilo tačno, treba se pridržavati ovih pravila:
- Priprema: pre merenja, treba se odmarati 5-10 minuta u mirnom okruženju. Izbegavajte fizičku aktivnost, kofein i konzumiranje cigareta sat vremena pre merenja. Da biste dobili dosledne rezultate, uvek merite pritisak na istoj ruci.
- Pravilan položaj tela: idealno je sedenje s osloncem iza leđa i sa stopalima na podu.
- Postavljanje manžetne: manžetna treba da bude postavljena direktno na kožu, približno 2-3 cm iznad lakta. Ne sme da steže ruku, ali ni da bude labava.
- Zabeležite očitane vrednosti, koje će biti prikazane kao dva broja: sistolni (gornji) i dijastolni (donji) pritisak.
Evidencija merenja
Rezultate merenja krvnog pritiska treba zapisati u dnevnik. Zabeležite datum i vreme svakog merenja, kao i druge relevantne podatke, npr. aktivnost neposredno pre merenja. Vođenje evidencije je važno iz nekoliko razloga. To vam pomaže da utvrdite da li je krvni pritisak pod kontrolom ili ne, kao i da identifikujete faktore koji utiču na rezultat. Na primer, možda ćete primetiti da vam je pritisak viši ujutro ili uveče ili nakon što ste pojeli slano ili masno jelo. (Pročitajte: Hipertenzija - rizici i posledice)
Na osnovu dnevnika, lekar će moći da vam da adekvatne savete i terapiju. Osim toga, vođenje evidencije motivisaće vas da živite zdravije. Ako vidite da vam je krvni pritisak niži nakon što ste izgubili na težini ili počeli da vežbate, biće to motiv više da nastavite sa zdravim navikama.
Dnevnik krvnog pritiska možete voditi u svesci ili na računaru. Postoje i aplikacije za pametne telefone namenjene praćenju rezultata merenja. Ako imate bilo kakva pitanja ili nedoumice u vezi sa rezultatima, obratite se svom lekaru.
Kako čuvati aparat za pritisak?
Aparat za pritisak treba čuvati na suvom i hladnom mestu. Ne treba ga izlagati visokim temperaturama ni vlazi. Manžetnu je potrebno redovno čistiti i zameniti na svake 3 godine.
Aparat za pritisak - cena
Kada je u pitanju aparat za pritisak, cena zavisi od više faktora. Analogni aparati obično su jeftiniji, ali i komplikovaniji za korišćenje. Aparati sa mogućnošću čuvanja prethodnih merenja i praćenja prosečnih vrednosti su skuplji. Kvalitet materijala i izrada takođe utiču na cenu. Dodaci poput manžetni različitih veličina, punjača ili torbica povećavaju troškove.
U preko 450 BENU apoteka aparat za pritisak možete kupiti po povoljnim uslovima. Naši farmaceuti rado će vas posavetovati i predložiti uređaj koji u najvećoj meri odgovara vašim potrebama.