Ešerihija koli u mokraći - simptomi i lečenje

EŠERIHIJA KOLI U MOKRAĆI - SIMPTOMI I LEČENJE

Escherichia coli je bakterija prirodno prisutna u organizmu ljudi. Pojedini tipovi ove bakterije su uobičajeni stanovnici ljudskih creva i imaju važnu ulogu jer učestvuju u varenju hrane, stvaranju vitamina K i sprečavaju naseljavanje drugih, toksičnijih mikroorganizama u želucu.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Urinarni sistem, menopauza i PMS

9 minuta čitanja


Neki tipovi Ešerihije su opasni i mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, izazivajući urinarne i digestivne infekcije, kao i upalu moždanih ovojnica. Ešerihija koli u urinu je najčešći uzročnik urinarnih infekcija i zbog anatomske građe genitalnih organa (kraća uretra) podložnije su joj žene nego muškaraci. 

Iako tokom boravka u crevima skoro nikad ne pravi problem, kada dospe u mokraćne ili polne organe, Ešerihija uzrokuje upalu

U urinarni sistem uglavnom dospeva iz vagine ili rektuma. Kod odraslih osoba do toga dolazi nakon seksualnog odnosa, posebno analnog. Pored toga, infekciju može izazvati i loša higijena genitalnog područja.

Kod beba i dece koja koriste pelene, zbog česte izloženosti kože stolici, Ešerihija lako pronalazi put od anusa do genitalija. Redovno menjanje pelena i pravilno brisanje nakon vršenja nužde, od napred ka pozadi, posebno je važno da bi se izbeglo prenošenje bakterije u urinarni sistem. (Pročitajte: Kada je dete spremno za odvikavanje od pelena?)

Šta ukazuje da je Ešerihija u urinu?

Temperatura praćena groznicom i opšta slabost su znaci koji upućuju na prisustvo Ešerihije u urinu. Pored toga, mokraća je zamućena i ima specifičan miris, a pri mokrenju se javlja bol i peckanje. Ukoliko se infekcija proširi i pored mokraćne cevi zahvati bešiku, u urinu se može pojaviti krv, a simptomi postaju izraženiji. 

Jedan od najčešćih znakova infekcije je učestalo mokrenje i intenzivan nagon za mokrenjem čak i kada je bešika potpuno prazna. Kada nastane pijelonefritis i infekcija stigne do bubrega, pored bolova i visoke temperature, javlja se mučnina praćena povraćanjem. 

Ešerihiju je kod mlađe dece ponekad teško otkriti jer osim temperature ne ispoljava druge simptome.

Kod žena je Ešerihija često istovremeno prisutna i u mokraćnom i u vaginalnom kanalu. Ukoliko se pojavi u trudnoći, neophodno je što pre započeti sa lečenjem jer može dovesti do oštećenja ploda. 

eserihija-inner

Ešerihija koli - dijagnostika i lečenje 

Šta sve podrazumeva lečenje ešerihije koli u mokraći? Prisustvo Ešerihije u mokraći potvrđuje se laboratorijskom analizom urina. Kao i svaka druga bakterijska infekcija i Ešerihija koli u mokraći se leči antibioticima. 

Izbor konkretnog leka će zavisiti od antibiograma i toga šta je od medikamenata korišćeno u poslednjih nekoliko meseci. Najčešće se primenjuju ciprofloksacin, levofloksacin, trimetoprim/sulfametoksazol, nitrofurantoin i amoksicilin. 

Važno je slediti uputstva lekara i završiti kompletan tretman antibiotikom, čak i ako se simptomi poboljšaju pre završetka terapije.

Tretiranje simptoma ešerihije

Pored antibiotika, možda će biti potrebno tretirati simptome infekcije, kao što su bol prilikom mokrenja ili groznica. Ovo podrazumeva upotrebu analgetika i antipiretika.

Nakon završetka terapije, lekar može zatražiti ponovne testove urina kako bi se utvrdilo da li je bakterija reagovala na antibiotik i da li je potrebna dodatna terapija.

Zbog sklonosti bakterije ka mutaciji, može se desiti da terapija koja je ranije bila učinkovita, u lečenju nove infekcije bude beskorisna. Ukoliko zbog nepravilne primene antibiotika nastane bakterijska rezistencija, lečenje će biti dugotrajno i otežano. (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)

Da bi se bakterija što brže izbacila iz organizma, neophodno je svakodnevno piti dovoljno vode. 

Prirodni preparati za ešerihiju 

Pored lekova, eradikaciji Ešerihije mogu doprineti i pojedini biljni preparati, kapi i čajevi na bazi lekovitih supstanci, pre svega origana, uve i brusnice. 

Ovi proizvodi su svakako samo dopuna klasičnoj terapiji i ne mogu je zameniti. Treba ih koristiti nakon završetka antibiotske terapije ili preventivno, kako bi se sprečilo vraćanje infekcije. 

Naturoplex

Naturoplex sadrži jedinstvenu kombinaciju lekovitih biljaka koje pomažu u tretmanu urinarnih infekcija. Snažno deluje protiv Ešerihije i drugih uzročnika i sprečava njihovo vezivanje za receptore sluzokože urinarnih puteva. Ovaj proizvod otklanja tegobe već na početku primene i u visokom stepenu sprečava da se infekcije ponavljaju.

D-MANOZINN protect

D-MANOZINN protect sadrži d-manozu, korisne bakterije u zaštićenoj formulaciji Synbio (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei) i saharomicete (Saccharomyces boulardii). Blagotvorno utiče na urinarni i gastrointestinalni trakt, kao i na imunološki sistem. Predstavlja efikasnu dopunu antibioticima u terapiji urinarnih infekcija koje izazva Ešerihija koli.

Brusnica

Ekstrakt brusnice sadrži prirodne antioksidanse koji pomažu u sprečavanju adhezije određenih sojeva Ešerihije koli u urinarnom traktu i doprinose zaštiti ćelija od oksidativnog stresa. Vitamin B2 doprinosi održavanju normalnih mukoznih membrana. Livsane brusnica smanjuje rekurentne infekcije urinarnog trakta, koncentraciju Ešerihije koli i sprečava prianjanje bakterija za zidove sluznica u organizmu.

Probiotici

Tokom lečenja infekcije izazvane Ešerihijom, zbog primene antibiotika može doći do narušavanja ravnoteže dobrih i loših bakterija u organizmu. Da bi se to sprečilo, treba uzimati probiotike koji će povećati količinu korisnih bakterija u crevima. 

Prevencija

Nagon za mokrenjem nikada ne treba odlagati jer svako zadržavanje urina u bešici povećava verovatnoću za nastanak infekcije. Nakon seksualnog odnosa, treba što pre isprazniti bešiku, a posle boravka u toaletu, ruke treba temeljno oprati sapunom. 

Preporučljivo je nošenje donjeg veša od prirodnih tkanina i izbegavanje mirišljavih kupki za intimnu higijenu koje mogu izazvati iritaciju osetljive vaginalne sluzokože. Za negu vaginalne sluznice pogodni su gelovi sa antimikrobnim supstancama. (Pročitajte: Simptomi i lečenje urinarnih infekcija)

Povezanost ešerihije i načina ishrane

Na razmnožavanje Escherichie coli utiče kiselost organizma. Da bi se sprečilo njeno bujanje, iz ishrane treba izbaciti masne i namirnice bogate šećerom. Pod tim se ne podrazumevaju samo obroci, već i različiti kalorični napici, gazirana i alkoholna pića. 

Upali bešike su sklonije starije osobe, dijabetičari, osobe sa autoimunim oboljenjima, kao i ljudi koji su imali neku urogenitalnu operaciju. Kako bi izbegli infekciju, trebalo bi da se pridržavaju svih gore navedenih mera.

Ukoliko sumnjate da je Ešerihija koli dospela i u vaš urinarni sistem, obavezno posetite lekara. Proizvodi koji mogu olakšati simptome i sprečiti povratak Ešerihije dostupni su na BENU shopu.  

Često postavljana pitanja

  • Šta znači ako je Ešerihija koli u urinu 100 000? Da li je u pitanju infekcija?

Ako je prisutno 100.000 CFU/ml E. coli u urinu, to ukazuje na infekciju. Ova količina bakterija prelazi granicu normalne vrednosti i može biti indikator infekcije, posebno ako je praćena simptomima kao što su bol prilikom mokrenja, često mokrenje, bol u donjem delu stomaka ili mutan urin.

Međutim, samo prisustvo E. coli u urinu ne mora nužno značiti infekciju, posebno ako nema simptoma. Asimptomatska bakteriurija, gde postoje bakterije u urinu, ali nema simptoma, može biti prisutna kod određenih grupa ljudi, poput trudnica ili osoba sa poremećajima urinarnog trakta. U takvim slučajevima, lekar će razmotriti kliničku sliku i potencijalne faktore rizika pre donošenja odluke o lečenju.

  • Da li je ešerihija kod beba u urinu opasna?

Bakterija ešerihija koli u urinu beba može biti opasna i njeno prisustvo zahteva pažljivu procenu i lečenje. Infekcije urinarnog trakta kod beba su ozbiljne zbog neizgrađenog imuniteta i anatomske građe urinarnog trakta koji olakšava širenje infekcije.

E. coli je jedan od najčešćih uzročnika infekcija urinarnog trakta kod beba. Manifestuje se simptomima kao što su groznica, razdražljivost, povraćanje, dijareja ili promene u izgledu urina. Međutim, kod novorođenčadi i male dece, simptomi mogu izostati.

Ako sumnjate na urinarnu infekciju kod bebe, važno je odmah se obratiti lekaru. Nelečene infekcije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući širenje infekcije na bubrege ili krvotok.

  • Koje su normalne vrednosti eserihije koli u urinu? 

Rezultate, u kontekstu drugih relevantnih podataka, tumači lekar. Smernice koje navodimo su uopštene i okvirne, a odnose se na odrasle osobe:

  • 104 ili 10.000/ml, tj. 10.000 bakterija po ml urina – vrlo blaga infekcija 
  • 105 ili 100.000/ml, tj. 100.000 bakterija po ml urina – infekcija srednje težine
  • 106 ili 1.000.000/ml, tj. 1.000.000 bakterija po ml urina – jaka infekcija
  • 107 ili 10.000.000/ml, tj. 10.000.000 bakterija po ml urina – veoma jaka infekcija 

Velikim brojem bakterija smatra se kada ih u 1 ml urina ima 100.000 ili više.

 

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Naturoplex®, 36 tableta

1 141,00 RSD

D-MANOZINN® protect  2,5 g 10 kesica

1 572,00 RSD

Livsane Brusnica plus 30 kapsula

  • BUDI HUMAN

799,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • urinarni trakt
    25. 11. 2022

    eserihija coli

    sklona sam eserihiji,na svakih 6 meseci imam eserihiju preko 100 hiljada,trenutno pijem antibiotik i monural,sta mogu jos od preparata .Hvala

    Poštovani,

    U toku terapije antibiotikom, jedino se preporučuje pojačani unos vode, a najbolje bi bilo blago alkalne flaširane vode. Na taj način ćete dodatno spirati zidove mokraćne bešike i sprečavati slepljivanje i grupisanje bakterijskih ćelija, čemu je Echerihia sklona. Ne preporučuje se istovremena primena preparata na bazi brusnice, koji su inače korisni u terapiji urinarnih infekcija, ali u kombinaciji sa antibiotikom umanjuju njihovo dejstvo.

    Nakon završene antibiotske terapije možete uključiti pomoćne suplemente koji će prevenirati ponovno javljanje infekcije. Preporučila bih vam preparat Palisept, koji se izrađuju u institutu Josif Pančić. Glavni sastojak preparata je origano koji je i jedini dokazani prirodni urinarni antibiotik. Ukoliko infekcija nije akutna, uzima se 1-2 tablete u toku dana. Pored toga, preporučuje se i primena biljnih uroantiseptika u vidu čajeva, pre svega Uvin čaj ili biljna mešavina Josif Pančić čaj broj 84. Na samoj kutiji čaja naći ćete i detaljno opisano uputstvo pripreme čaja. 

    Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.

    Srdačan pozdrav!

    mr farmacije Ana Ivanović

    BENU Roda Niš

    šipka Ana Ivanović

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Ana Ivanović , RODA Nis pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare