Kijavica kod dece - simptomi i lečenje

KIJAVICA KOD DECE - SIMPTOMI I LEČENJE

Kijavica kod dece je, baš kao i kod odraslih, refleksni odgovor organizma na iritaciju nosne sluznice. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Alergije

Najčešći uzroci kijavice kod dece su alergije, prehlada i grip. Alergije izazivaju različiti alergeni, među kojima su polen, grinje, životinjske dlake i hrana. Mnogi alergeni se nalaze u vazduhu, pa je alergija gotovo uvek praćena kijavicom. Kada osoba udahne supstancu na koju je alergična, hemikalije koje se oslobađaju tokom alergijske reakcije iritiraju nosnu sluznicu i izazivaju kijanje.

Alergijska kijavica se javlja sezonski, onda kada je alergen prisutan u vazduhu, što je najčešće u prolećnim i jesenjim mesecima. Ako nije moguće izbeći kontakt s alergenom, simptome mogu ublažiti antihistaminici i kortikosteroidi koje propisuje lekar. (Pročitajte: Proleće bez polenske alergije – smernice i saveti)

Prehlada je virusna infekcija gornjih disajnih puteva koja uzrokuje niz simptoma, uključujući kijanje, curenje nosa, otežano disanje, kašalj i glavobolju. Kada se nosna sluznica upali, povećava se količina sluzi koja blokira nosne prolaze i izaziva kijavicu. Kijavica kod dece koja se javlja u sklopu prehlade obično je bezopasna i nestaje sama od sebe u roku od nekoliko dana. 

Grip je takođe virusna infekcija, ali simptomi su obično teži i traju duže od prehlade. Simptomi pored kijavice uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima i zglobovima, umor i kašalj. U nekim slučajevima, grip može dovesti do upale pluća i drugih komplikacija.

Astma je hronična bolest disajnih puteva koja može, ali ne mora biti praćena kijavicom. Pošto je astma upalno oboljenje, a upala izaziva iritaciju nosne sluznice, astmatičari su skloniji kijavici. S obzirom na povećanu osetljivost disajnih puteva, astmatičari treba da izbegavaju korišćenje parfema, lakova za kosu i osveživača vazduha. (Pročitajte: Astma - kako je kontrolisati i smanjiti broj astmatičnih napada?)

kijavica-kod-dece-inner

Simptomi kijavice kod dece i kako ih ublažiti

Simptomi kijavice kod dece su slični simptomima kijavice kod odraslih, ali su obično izraženiji. Pored kijanja, to su curenje nosa, suvo grlo, kašalj, suzenje očiju i glavobolja. Otežano disanje je posledica upale i zapušenog nosa. Suv ili vlažan kašalj sa ili bez sluzi je još jedan čest simptom. Glavobolja je uzrokovana upalom sinusa ili nosne sluznice. Umor je čest simptom kijavice jer se organizam bori sa infekcijom, što je iscrpljujuće.

Kijavica kod dece obično traje 7-10 dana. Ako su simptomi teški ili traju duže, važno je konsultovati se sa lekarom.

Kako ublažiti simptome kijavice kod dece? Ako dete pored kijavice ima i povišenu temperaturu, treba da pije puno tečnosti da bi ostalo hidrirano. Od koristi je i ovlaživač vazduha koji održava optimalan nivo vlažnosti u prostoriji. Dim, prašina i drugi iritansi pogoršavaju simptome. U dogovoru sa pedijatrom, za ublažavanje simptoma mogu se koristiti antihistaminici ili dekongestivi. Ukoliko je temperatura povišena, mogu se primeniti medikamenti za njeno snižavanje. Dovoljno odmora i sna pomoći će organizmu da se izbori sa infekcijom. Preterano naprezanje i intenzivna fizička aktivnost se ne preporučuju. 

Za ispiranje nosne sluznice treba koristiti rastvore na bazi morske soli. 

PropoMucil Physio Hypertonic je hipertonični fiziološki rastvor namenjen za čišćenje nosne sluzokože i nosne šupljine. Smanjuje otok sluznice i olakšava disanje, a preporučuje se za prevenciju i lečenje infekcija gornjih disajnih puteva. Namenjen je odraslima i deci od 3 godine. Propolis i N-acetilcistein svojim antimikrobnim i mukolitičkim svojstvima dodatno olakšavaju prohodnost gornjih disajnih puteva.

Rhinosinn nazalni sprej sadrži mešavinu etarskih ulja i tinktura šest različitih biljaka. Ova kombinacija sastojaka deluje sinergijski, ublažava nosnu kongestiju, sprečava rast i razvoj mikroba i regeneriše slukokožu nosa. Proizvod mogu koristiti deca starija od 3 godine i odrasli.

Za bebe je pogodan Bebisol, sterilni fiziološki rastvor u ampulama za svakodnevnu higijenu nosa i oka. Blago i nežno čisti sluzokožu nosa, olakšava uklanjanje sekreta i omogućava lakše disanje. 

Kako bi se smanjila učestalost infekcija u zimskom periodu, imunitet deteta može se ojačati nekim od namenskih suplemenata. (Pročitajte: Kako ojačati imunitet deteta pre povratka u kolektiv?)

Lečenje kijavice kod dece

Lečenje kijavice kod dece zavisi od uzroka. Ako je kijavicu uzrokovala alergija, terapija su antihistaminici ili kortikosteroidi. Ukoliko je uzrok prehlada ili grip, koristi se simptomatska terapija, lekovi za snižavanje temperature i ublažavanje bolova. 

Ako je kijavica prateći simptom astme, pedijatar može preporučiti dugoročnu terapiju za kontrolu te bolesti. Najbolji način za prevenciju kijavice kod dece astmatičara je izbegavanje alergena. Ako dete ima alergije, treba ih identifikovati i izbegavati. 

Ukoliko pedijatar sumnja da kijavicu uzrokuje ozbiljniji zdravstveni problem, może tražiti dodatne analize, kao što su alergo test ili test opterećenja pluća.

Redovno pranje ruku i izbegavanje bliskog kontakta sa bolesnim osobama smanjiće mogućnost nastanka infekcije. Za jačanje imuniteta, na raspolaganju su vitaminsko-mineralni kompleksi koje možete nabaviti preko BENU shopa ili u nekoj od preko 400 BENU apoteka.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

PropoMucil Physio Hypertonic fiziološki rastvor, 30 ml

571,00 RSD

Rhinosinn sprej za nos, 20 ml

799,00 RSD

Bebisol fiziloški rastvor, 40 ampula x 5 ml

Nedostupno

899,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare