Melatonin - rešenje za bolji san

MELATONIN - REŠENJE ZA BOLJI SAN

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

9 minuta čitanja


Nesanica može biti izazvana različitim faktorima. Na nju utiče životni stil (korišćenje elektronskih uređaja neposredno pre spavanja), smenski rad (noćne smene), konzumiranje kofeina i alkohola, kao i stres (opterećenost porodičnim ili poslovnim problemima), neke bolesti i lekovi.

Šta sve može biti "lek" za nesanicu? Šta sve može biti "lek" za nesanicu?

Zdrave navike su ključne za fizičko i mentalno zdravlje, a kvalitet sna se može poboljšati na različite načine:

  • Rutina spavanja

Vreme buđenja i odlaska u krevet bi trebalo da bude približno isto svakog dana, čak i vikendom. To pomaže telu da se uskladi sa prirodnim cirkadijalnim ritmom.

  • Izbegavajte kofein, alkohol i teške obroke pred spavanje

Određene supstance ometaju kvalitet sna, pa ih treba izbegavati nekoliko sati pre odlaska na spavanje. (Pročitajte: Kako pobediti nesanicu?)

  • Optimalna temperatura u spavaćoj sobi

Hladnija soba je bolja za spavanje.

  • Veče bez ekrana

Plavo svetlo sa ekrana remeti proizvodnju melatonina, hormona koji reguliše san. Umesto gledanja u telefon ili televizor, u svoju večernju rutinu uvedite čitanje knjige, što će pomoći da se opustite i lagano utonete u san.

  • Redovno vežbajte

Fizička aktivnost poboljšava kvalitet sna, ali izbegavajte vežbanje neposredno pre spavanja.

​  Šta je najbolji lek za spavanje? ​ Šta je najbolji lek za spavanje?

Ne postoji univerzalni najbolji lek za spavanje jer to zavisi od uzroka problema sa snom. Neki lekovi namenjeni su kratkotrajnoj upotrebi, dok ima i onih koji se mogu koristiti u dužem periodu.

Pre posezanja za bilo kojim lekom ili suplementom, treba se konsultovati sa lekarom, kako bi se utvrdio uzrok problema i pronašao najefikasniji tretman. Neke promene u načinu života (smanjenje stresa i redovno vežbanje) takođe mogu poboljšati kvalitet sna.

Biljke poput valerijane, kamilice, nane, matičnjaka i lavande poznate su po svojim umirujućim svojstvima, pa se njihovo korišćenje indirektno može odraziti i na poboljšanje sna. Efekti se razlikuju od osobe do osobe, a holistički pristup zdravlju i spavanju doprinosi postizanju boljih rezultata.

  • Valerijana je biljka koja se često koristi za smanjenje anksioznosti i poboljšanje sna. Njen koren sadrži komponente koje mogu imati sedativni efekat. Uzima se u obliku čaja, kapsula ili tinkture. 
  • Kamilica može pomoći u opuštanju i poboljšanju kvaliteta sna, a šolja čaja od kamilice pre spavanja posebno je korisna za ljude koji su pod stresom.
  • Lavanda je poznata po svom opuštajućem mirisu, a može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju sna. Može se koristiti kao esencijalno ulje za aromaterapiju ili kao čaj. 

​ Suplementi i prirodni "lekovi" za spavanje ​ Suplementi i prirodni "lekovi" za spavanje

Pro Nerv Sleep

Pro Nerv Sleep sadrži 6 aktivnih sastojaka koji omogućavaju lakše i brže nastupanje sna i poboljšanje njegovog kvaliteta. Sadrži standardizovane ekstrakte herbe pasiflore, korena valerijane, lista matičnjaka i ploda gloga, uz dodatak magnezijuma i melatonina. Indikacije: nesanica, džet-leg, stresne situacije i nemogućnost da se osoba psihički opusti i odmori, regulacija sezonskih odgovora na promene u dužini dana. Preporučuje se osobama koje rade noću ili po smenama.

Neubria Sleep

Neubria Sleep je prirodni veganski suplement koji omogućava brže uspavljivanje, kao i miran i kvalitetan san. Sadrži vitamine, minerale, aktivne mikronutrijente i biljne ekstrakte. Hmelj, matičnjak i kamilica imaju umirujući efekat i doprinose kvalitetnom snu. Neubria Sleep deluje na biološke procese povezane sa spavanjem, kao što je indukcija proizvodnje melatonina i modulacija GABA (gama-aminobuterna kiselina). Takođe pomaže u rešavanju uobičajenih problema koji doprinose nesanici, kao što su loše raspoloženje, anksioznost i stres.

Oligovit Sleep

Oligovit Sleep sa melatoninom, pasiflorom i vitaminima B6 i B12 omogućava brzu apsorpciju i brz početak delovanja. Namenjen je opuštanju i uspavljivanju.

shutterstock_2342915485

Prirodni melatonin Prirodni melatonin

Melatonin je hormon koji se proizvodi u telu i igra ključnu ulogu u regulaciji ciklusa spavanja i buđenja. Luči ga epifiza, mala žlezda smeštena u mozgu, a njegova proizvodnja se povećava tokom noći, pomažući da zaspimo i održimo kvalitetan san.

Melatonin se u maloj količini može naći u nekim namirnicama, ali to je obično nedovoljno za neke značajnije efekte. Dostupan je i kao dodatak ishrani u obliku tableta, kapsula ili sprejeva. Ovi dodaci mogu pomoći u regulaciji sna, posebno kod ljudi koji imaju problema sa spavanjem zbog promene vremenskih zona, radne smene ili nesanice.

Upotreba melatonina kao suplementa treba da bude pod nadzorom lekara, posebno kod osoba sa postojećim zdravstvenim stanjima ili onih koji koriste druge lekove, kako bi se izbegle moguće interakcije ili nuspojave.

Nedostatak melatonina - simptomi

Nedostatak melatonina može uticati na kvalitet sna i opšte zdravlje. Zbog niskog nivoa melatonina, mogu se javiti različite vrste problema sa snom - nesanica, teškoće pri uspavljivanju, isprekidan san i česta noćna buđenja. Posledica svega toga su umor i pospanost tokom dana, nizak nivo energije, problemi sa koncentracijom i pamćenjem, promene raspoloženja.

Dugotrajni problemi sa snom mogu oslabiti imunološki sistem i povećati podložnost infekcijama.

Melatonin za decu

Upotreba melatonina kod dece može biti korisna u određenim situacijama, ali je važno primenjivati ga sa oprezom i isključivo pod nadzorom lekara. 

Preporučene doze za decu obično su između 0,5 mg i 3 mg. Početna doza od 0,5 mg ili 1 mg često je dovoljna, a doza se može prilagođavati prema potrebi i toleranciji.

Pored suplementacije, treba uspostaviti rutinu spavanja, smanjiti vreme provedeno pred ekranom pre spavanja i stvoriti umirujuću atmosferu za spavanje.

Iako je melatonin generalno bezbedan za kratkoročnu upotrebu, kod dece može izazvati iste nuspojave kao i kod odraslih.

​  Melatonin tablete i sprejevi ​ Melatonin tablete i sprejevi

Melatonin doprinosi smanjenju vremena potrebnog da se utone u san, a koristan efekat se postiže uzimanjem 1,0 mg melatonina neposredno pred spavanje.

Koliko melatonina uzimati? To zavisi od razloga uzimanja i individualnih potreba. Uobičajena doza za nesanicu kod odraslih je između 1 mg i 5 mg, 30-60 minuta pre spavanja. Početna doza treba da bude niska jer se može postepeno povećavati ako je potrebno.

Kod promene vremenskih zona (jet lag), preporučuje se uzimanje melatonina od 0,5 mg do 5 mg pre spavanja. Kod smenskog rada, uobičajene doze su od 1 mg do 3 mg.

Da li je melatonin opasan? Melatonin je bezbedan za kratkoročnu upotrebu, ali može izazvati nuspojave, kao što su umor tokom dana, glavobolja, vrtoglavica i mučnina.

Suplementi sa melatoninom se koriste za kratkoročne probleme sa snom. Ako se problemi nastave, treba otkriti uzrok problema i odabrati druge tretmane.

Melatonin Pura

Melatonin Pura sprej preporučuje se kod kod hronične i akutne nesanice, osobama koje rade noću ili po smenama, prilikom putovanja i promene vremenskih zona, kao i kod nesanice izazvane apstinencijalnom krizom tokom odvikavanja od cigareta, alkohola ili lekova. Sprej je u praktičnoj bočici sa raspršivačem i omogućava precizno doziranje i brzu resorpciju. 

Dormirin Forte

Dormirin Forte je nova i snažnija formula za miran san, sa melatoninom, valerijanom i matičnjakom, uz dodatak cinka. Dodatak cinka u posebno osmišljenoj formuli dodatno utiče na sintezu melatonina u organizmu, omogućuje brže i lakše uspavljivanje i održavanje kvaliteta sna tokom noći.

Bivits Activa Melatonin

Bivits Activa Melatonin je formula koja pomaže u rešavanju problema sa spavanjem. Melatonin skraćuje vreme uspavljivanja, poboljšava kvalitet sna i reguliše ritam spavanja. Pakovanje sadrži 60 tableta. 

Natural Wealth Melatonin Retard 

Natural Wealth Melatonin Retard tablete oponašaju prirodno lučenje melatonina i omogućavaju postepeno oslobađanje sa preciznim otpuštanjem u dve faze: prvo, brzo otpuštanje određene količine melatonina već nakon 10 minuta, nakon čega sledi postepeno oslobađanje preostalog melatonina sadržanog u tableti, za brz i neisprekidan san. Proizvod je namenjen onima koji imaju poteškoće sa uspavljivanjem ili se noću često bude, kao i onima koji prilikom putovanja avionom, a usled promene vremenskih zona, osećaju jet-lag i njegove posledice. 

Optimel melatonin

Optimel melatonin sublingvalna tableta će pomoći kod: nesanice i isprekidanog sna, osoba koje rade noću ili po smenama, osoba koje često putuju i menjaju vremenske zone, oboljenja i upotrebe lekova koji izazivaju poremećaj spavanja, starijih osoba koje imaju probleme sa nedovoljno sna.

​   Magnezijum i spavanje ​ Magnezijum i spavanje

Magnezijum može biti efikasan u poboljšanju kvaliteta sna jer utiče na nervni sistem, mišiće i melatonin. Magnezijum igra ključnu ulogu u brojnim telesnim funkcijama. On pomaže u regulaciji neurotransmitera, hemikalija koje prenose signale između nervnih ćelija, uključujući serotonin, koji ima ulogu u regulaciji raspoloženja i sna.

Ima umirujući efekat na mišiće i pomaže im da se opuste, čime se smanjuju mišićni grčevi koji nekim ljudima ometaju san. (Pročitajte: Magnezijum – mineral ključan za mentalno i fizičko zdravlje)

Nekoliko studija je pokazalo da suplementacija magnezijumom može poboljšati subjektivni osećaj kvaliteta sna i smanjiti simptome nesanice kod starijih odraslih osoba. Nasuprot tome, nedostatak magnezijuma može dovesti do poremećaja spavanja i nesanice. 

Magnezijum se može naći u različitim oblicima, a magnezijum glicinat i magnezijum citrat su poznati po dobroj bioraspoloživosti i često se preporučuju za poboljšanje sna.

Magnal Sleep

Magnall Sleep je dijetetski suplement koji svojim sastavom utiče na dobar i kvalitetan san, produžava trajanje i kvalitet sna, skraćuje vreme uspavljivanja, ublažava simptome promene vremenskih zona kod putovanja avionom. Doprinosi normalnom funkcionisanju nervnog sistema, normalnoj psihološkoj funkciji i smanjenju umora i iscrpljenosti.

Magnezijum Noć

Manezijum noć je dodatak ishrani koji se koristi kod problema sa spavanjem. Pruža miran san i doprinosi normalnom funkcionisanju. Smanjuje umor i iscrpljenost. Sadrži magnezijum, vitamin B6, melatonin i valerijanu. 

​  Lekovi za spavanje ​ Lekovi za spavanje

Lekove za spavanje, bilo da se kupuju sa ili bez recepta, ne treba uzimati na svoju ruku. Ako imate ozbiljne probleme sa spavanjem, posavetujte se sa lekarom. 

Neki antidepresivi koriste se za poboljšanje sna, naročito ako je problem sa snom povezan sa depresijom ili anksioznošću. Benzodiazepini i ne-benzodiazepinski hipnotici mogu biti efikasni, ali treba ih koristiti samo uz nadzor lekara, zbog potencijalne zavisnosti i drugih nuspojava. 

Ukoliko su vam potrebne tablete za spavanje na biljnoj bazi, melatonin za spavanje, tablete za spavanje za starije osobe ili neki drugi preparat koji poboljšava kvalitet sna, nabavite ga u nekoj od preko 450 BENU apoteka. 

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

MaxMedica Pro Nerv Sleep, 30 kapsula

1 172,00 RSD

Neubria Sleep, 60 kapsula

2 932,00 RSD

Oligovit Sleep prašak za direktnu upotrebu, 10 kesica

  • Akcija
  • Popust 20 %

885,00 RSD 708,00 RSD

Melatonin Pura sprej, 20 ml

735,00 RSD

Dormirin forte 10 kapsula

714,00 RSD

Bivits Activa Melatonin, 60 tableta

  • Akcija
  • Popust 20 %

1 275,00 RSD 1 020,00 RSD

Natural Wealth Melatonin Retard, 30 tableta

720,00 RSD

Optimel Melatonin 1mg, 60 tableta

879,00 RSD

Magnall Sleep 10 kapsula

476,00 RSD

Dietpharm Magnezijum noć 10 kapsula

634,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • dojenje
    • nesanica
    10. 01. 2023

    Nesanica kod dojilje

    Postovanje,

    Dojim bebu od rodjenja , sada ima 6 meseci, zanima me posto ne mogu da spavam a dojim, sta mi savetujete da koristim, ne uzimam nikakvu terapiju, zdrava sam ali nocu lose spavam..bojim se da koristim sama nesto sto moze da se luci u mleko koje beba sisa pa mi znaci Vas savet.

    Umalred hvala na odgovoru

    Poštovani,

    Zbog povećanih potreba za obavljanje dnevnih aktivnosti sa jedne strane, ali i energije potrebne za sintezu mleka, česta je pojava nesanice kod dojilja. Kako bih Vas pravilno i provereno savetovala u vezi ovog pitanja, pozvaću se na prošlogodišnje objavljene Nacionalne smernice za dojilje, priznate od strane Ministarstva zdravlja Srbije.

    Iz palete biljnih preparata, koje bih jedino mogla da Vam preporučujim bez konsultacije lekara, pravi izbor za Vas bio bi čaj od matičnjaka. Čaj od lista matičnjaka pokazuje efekat kod uznemirenosti, nesanice, osećaj lupanja srca i pratećih simptoma izazvanim stresom. Ono što je najbitnije, aktivni sastojci iz biljke se ne izlučuju u mleko, tako da je beba potpuno bezbedna. Za pripremu jedne doze čaja, potrebna Vam je supena kašika suvog čaja koju prelivate sa 200 ml ključale vode. Poklopite sud i ostavite da odstoji 10-15min. Ovako pripremljen čaj popijte neposredno pre spavanja. 

    Kao drugu opciju, ostavila bih korišćenje melatonina u obliku spreja. Melatonina je supstanca koja se i inače nalazi u našem organizmu, a pojačano se luči noću. Zaslužan je za regulaciju cirkadijalnog ritma, odnosno ritma spavanja i buđenja. Primenom spreja sublingvalno, odnosno ispod jezika, ubrzava se dejstvo, ali i skraćuje vreme zadržavanja u organizmu. Preporučujem primenu samo uveče, nakon obavljenog dojenja.

    Dodatno, primena magnezijuma uveče dovodi do opuštanja mišića i može pomoći u procesu uspavljivanja.

    Za sva dodatna pitanja, stojim Vam na raspolaganju!

    mr farmacije Ana Ivanović

    BENU Roda Niš

    šipka Ana Ivanović

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Ana Ivanović , RODA Nis pogledajte odgovor sakrijte odgovor

    • Pitanje za BENU savetnika
    • nesanica
    09. 08. 2024

    Tablete za spavanje

    Koje su jake tablete za spavanje bez recepta i koji je najbolji prirodni lek za spavanje?

    Poštovani, 

    Najbolje bi bilo koristiti preparat koji u svom sastavu sadrži  prirodni hormon melatonin. Koristi se pola sata pre odlaska na spavanje.

    Melatonin je prirodni hormon koji se luči tokom noći i olakšava nastupanje sna. Kada postoji problem sa nastupanjem sna, bilo bi dobro i preduzeti odgovarajuće mere, kao što su odlazak na spavanje u isto određeno vreme tokom svakog dana, provetravanje prostorije, izbegavanje korišćenja elektronskih uređaja pred spavanje i svega što može remetiti san.

    Za sva dodatna pitanja, stojimo vam na raspolaganju.

     

    Srdačan pozdrav, 

    mag.farm.spec. Natalija Miladinović

    šipka Natalija Miladinovic

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Natalija Miladinovic , BENU 352 Niš Cara Dušana pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare