Opadanje kose - alopecija ili nešto drugo?

OPADANJE KOSE - ALOPECIJA ILI NEŠTO DRUGO?

Opadanje kose je nešto što uglavnom dolazi s godinama. Kako organizam stari, tako se postepeno usporavaju svi životni procesi, a isto važi i za rast kose. Pa ipak, proređivanje i potpuni gubitak kose mogu se javiti i kod sredovečnih, pa čak i mlađih ljudi.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Lepota

7 minuta čitanja


Uznemirujući prizor čitavih pramenova koji se pojavljuju na jastučnici ili drugim mestima svakako je veliki izvor stresa. Ispadanje vlasi može biti i prilično neprimetno, posebno ako je boja kose svetlija.

Jedan od uzroka gubitka kose može biti alopecija. Naučnici nisu usaglašeni u vezi sa tim šta je tačno izaziva, ali neki njen nastanak povezuju sa autoimunim oboljenjima, genetskom predispozicijom, kao i veoma stresnim događajima koji takođe mogu biti okidač. Pored gubitka kose, alopecija može dovesti do gubitka drugih dlaka na telu. Kod žena, to su najčešće trepavice i obrve, dok se kod muškaraca alopecija odražava na maljavost brade, grudi i leđa.

U zavisnosti od tipa, alopecija može izazvati delimični ili potpuni gubitak kose i dlaka. Alopecia areata izaziva opadanje kose na samo jednom delu glave, alopecija totalis potpuni gubitak kose, dok alopecija universalis izaziva gubitak ne samo kose, već svih dlaka na telu. Za razliku od slučajeva kod kojih do ćelavljenja dolazi u poznom dobu, alopecija se uglavnom javlja pre 30. godine.

Pored toga što dovodi do opadanja kose, alopecija može uticati i na kvalitet i izgled noktiju. Nokatna ploča se tanji i gubi sjaj, a nokti postaju krti i lomljivi, sa tačkastim udubljenjima i brazdama. (Pročitajte: Sve o kolagenu – gde se nalazi, zašto je važan i kako sprečiti njegov gubitak).

Alopecija areata

Ovaj tip alopecije odlikuje jedan ili više pečata različitog promera, a ukoliko se spoje, zahvataju znatno veću površinu vlasišta. Mesta na kojima je koža ogoljena su glatka i najčešće imaju kružni oblik. Čupanje dlake sa oboda zahvaćenog područja ne izaziva bol, već dlaka ispada lako, neprimetno.

Kosa na ogoljenom delu glave može spontano ponovo izrasti, ali i ponovo opasti. Kod lakših slučajeva, nove dlake pojavljuju se nakon četiri ili pet meseci. Alopecija areata javlja se kod žena i muškaraca, a može se javiti i kod dece, posebno one sklone atopijskom dermatitisu.

Androgena alopecija

Androgena alopecija je najčešći oblik gubitka kose i povezana je sa hormonskim faktorima i genetikom. Kod muškaraca obično se manifestuje kao opadanje kose u predelu zalistaka i temena. Kod žena se javlja kao difuzan gubitak kose na celoj glavi, posebno na temenu, dok ivice vlasišta obično ostaju netaknute.

Genetska predispozicija je ključni faktor za njen nastanak jer genetski faktori utiču na to kako folikuli kose reaguju na hormone. Ako je neko u porodici imao androgenu alopeciju, postoji veći rizik da će i drugi članovi porodice razviti ovo stanje.

Androgena alopecija je povezana sa hormonima, posebno dihidrotestosteronom (DHT), koji je derivat testosterona. DHT može uzrokovati stanjenje kose i na kraju njeno ispadanja. Ova vrsta alopecije obično počinje u odrasloj dobi i pogoršava se tokom godina. 

Iako izlečenje androgene alopecije nije moguće, mnogi ljudi primećuju značajna poboljšanja u rastu kose i smanjenju gubitka kose pomoću odgovarajućih tretmana. 

Alopecija kod dece

Alopecija kod dece može imati različite uzroke i manifestacije, što pomaže u odabiru pravog tretmana.

Alopecija areata je najčešći oblik alopecije kod dece. Karakteriše se iznenadnim gubitkom kose u kružnim područjima skalpa. Njen tačan uzrok nije u potpunosti jasan, ali određenu ulogu u nastanku imaju genetika i stres.

Traumatska alopecija se javlja zbog fizičkog oštećenja folikula kose. Može biti posledica nesvesnog čupanja kose, kao i nekih agresivnih preparata i metoda uvijanja kose. Kod ove vrste alopecije, gubitak kose nastaje u oblastima koje su bile izložene traumi.

Telogeni efluvijum se obično javlja nekoliko meseci nakon teških fizičkih ili emocionalnih stresova, koji uzrokuju prerani prelazak kose u telogenu fazu (faza opadanja). Kosa opada postepeno i ravnomerno, bez specifičnih, jasno definisanih područja. 

Porodična istorija alopecije povećava rizik za prekomerno opadanje kose kod deteta. Kod starije dece i tinejdžera, hormonske promene mogu uticati na opadanje kose. Gljivične infekcije vlasišta i nedostatak određenih nutrijenata (posebno gvožđa ili cinka), takođe mogu doprineti alopeciji. 

Gubitak kose je težak za dete, pa mu treba pružiti emocionalnu podršku i, ako je potrebno, razmotriti rad sa psihologom.

Alopecija brade

Alopecija brade je specifičan oblik alopecije koji utiče na rast dlaka u području brade. Može se manifestovati kao mala, okrugla područja bez dlaka ili kao difuzni gubitak dlaka u čitavom području brade.

Najčešći uzrok alopecije brade je alopecija areata. U ovom stanju, imunološki sistem greškom napada folikule dlake, što dovodi do njihovog gubitka. Fizički ili emocionalni stres mogu da pogoršaju alopeciju ili je izazovu kod predisponiranih osoba.

Alopecija brade može se javiti u bilo kom uzrastu, ali često se prvi simptomi javljaju u mladosti ili ranom odraslom dobu. Lečenje se uglavnom bazira na kremama ili mastima koje sadrže kortikosteroide i mogu pomoći u smanjenju upale i stimulaciji rasta dlaka. U nekim slučajevima se za alopeciju brade koristi minoksidil, imunoterapija i injekcije na bazi steroida. Sve navedeno treba koristiti pod nadzorom dermatologa.

Kod nekih ljudi, dlake ponovo porastu bez tretmana, dok je kod drugih potrebno dugotrajno lečenje.

Opadanje kose - dijagnostika i lečenje

Opadanje kose može biti simptom različitih oboljenja, a može se javiti i kao posledica uzimanja određenih lekova i terapijskih procedura, kao što je zračenje.

Dijagnostika

Pre postavljanja dijagnoze, rade se određene laboratorijske analize i u razgovoru sa pacijentom procenjuje se da li je u pitanju alopecija ili je gubitak vlasi posledica nečeg drugog. Testovi krvi pomažu u identifikaciji mogućih nutritivnih nedostataka ili autoimunih stanja.

Trihoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda koja se koristi za detaljno ispitivanje kose i vlasišta. Ova metoda omogućava dermatolozima da analiziraju strukturu i stanje kose i kože glave. Mikroskopski pregled vlasišta i dlake daće detaljniji uvid u uzrok problema, a ukoliko je potrebno, može se uraditi i biopsija temena. Na osnovu sveobuhvatne slike i dobijenih rezultata, lekar će predložiti dalje korake u lečenju.

Lečenje

Trajno izlečenje alopecije nije moguće, ali postoje načini da se ona drži pod kontrolom. Na tržištu su dostupni različiti preparati koji mogu podstaći rast nove kose i usporiti proces njenog opadanja. Njihova delotvornost zavisi od više faktora i nisu svi podjednako efikasni za svakog pojedinca.

Pored biljnih ulja, prirodnih melema i šampona namenjenih zaustavljanju proređivanja kose, postoje i kreme i injekcije na bazi kortikosteroida, o čijoj primeni odlučuje lekar. Tu su i proizvodi na bazi minoksidila i antralina koji se takođe ne smeju uzimati na svoju ruku.

Ako je uzrok opadanja kose gljivična infekcija, koriste se antigljivični lekovi.

Među sve prihvaćenije metode spada i mezoterapija koju takođe sprovode lekari. Od pomoći mogu biti i vitaminsko-mineralni kompleksi formulisani tako da obezbede optimalnu količinu materija koje utiču na ceo organizam, pa i na kosu. (Pročitajte: Preparati protiv opadanja kose - šta stvarno pomaže)

Za željene rezultate, ponekad je potreban duži vremenski period. Ukoliko navedeni tretmani ne budu delotvorni, lekar može predložiti krioterapiju, foto-zračenje ili presađivanje kose.

Alopecija je pre svega estetski problem i ne izaziva ozbiljnije posledice koje ugrožavaju zdravlje. Pa ipak, gubitak kose može negativno da se odrazi na samopouzdanje pojedinca, posebno ako je u pitanju mlađa osoba. Ukoliko nezadovoljstvo izgledom utiče na uobičajeno ponašanje i remeti socijalne odnose, dovodeći do povlačenja u sebe, poželjno je potražiti pomoć psihologa. Postoje brojni načini da se problem prevaziđe, a osoba nauči kako da prihvati svoj novi izgled. 

Šamponi protiv opadanja kose i mnogi drugi proizvodi koji mogu smanjiti opadanje kose dostupni su u BENU apotekama i u BENU online shopu.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Allin šampon protiv peruti i opadanja kose 200 ml

465,00 RSD

Nerilex losion protiv opadanja kose 200 ml

391,00 RSD

Apivita Losion protiv opadanja kose 150 ml

  • Akcija
  • Popust 20 %

3 286,00 RSD 2 628,80 RSD

Ervamatin losion za rast kose 2x200 ml

4 804,00 RSD

Solgar Skin, Nails and Hair Formula 60 tableta

  • Preporučeno

2 295,00 RSD

X-lab 60 kapsula za kosu

2 574,00 RSD

Viviscal Proffesional Suplement protiv opadanja kose kod žena i muškaraca, 60 kapsula

9 446,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • kosa
    • vitamini i minerali
    • žene
    06. 08. 2024

    Iznenadno opadanje kose

    Poštovani, u protekle dvije nedelje mi je opala velika količina kose, i dlake u punoj dužini i kratke dlake koje su tek počele da rastu. Neke su opale sa korijenom neke bez. U poslednjih par mjeseci nisam proživjela nikakav stres koji bi mogao da bude uzrok, hranim se zdravo i aktivna sam. Cijelog života imam tanku kosu koja nije pretjerano gusta i na periode kada bi mi se prorijedila pomagali su mi šamponi protiv opadanja i vitamini za rast nove kose. U trenutku početka opadanja kose koristila sam Mertz vitamine, šampon bez sulfata i parabena i serum sa piskavicom i ruzmarinom, jer sam pokušavala da povećam gustinu kose. Nikada nisam imala alergije, pa vas molim za savjet kako da se izborim sa gubitkom kose. Pomenute proizvode sam prestala da koristim.

    Poštovana,

    Opadanje kose se prirodno dešava u ciklusima i to je uobičajeno. Potrebno je napraviti razliku od stanja zbog kojih kosa najčešće opada. Glavni razlozi koji mogu doprineti gubitku kose su genetski faktori, zdravstveno stanje, način zivota ili upotreba određenih supstanci i lekova. 
     

    Bolesti i stanja koja dovode do opadanja kose

    Od osnovnih uzroka vezanih za zdravstveni status pacijenata, izdvojila bih anemiju (deficit gvožđa), disfunkciju rada štitne žlezde, hormonski disbalans i neke endokrinološke bolesti. Pre svega, savetujem Vam da uradite osnovne laboratorijske analize, kompletnu krvnu sliku, status serumskog gvožđa, parametre funkcije štitne žlezde i hormone, nakon čega bismo potpuno isključili postojanje nekog patofiziološkog stanja koje uzrokuje opadanje kose. Svakako, ove analize se i kod zdravih osoba preporučuju barem jednom godišnje, kao osnovni preventivni pristup očuvanja zdravlja.

    Suplementacija i nega

    Što se tiče samih preparata, Merz spezial vitamini su veoma dobar izbor i savetujem Vam da nastavite sa njihovom upotrebom. Za početak, možete pojačati njihovu primenu na dve dražeje dnevno, a nakon mesec dana smanjiti na dozu održavanja od jedne na dan.
    Preporučujem Vam Vichy dercos energetski šampon protiv gubitka kose , koji se u praksi veoma dobro pokazao. Jača koren dlake, sprečava njeno kidanje i daje kosi volumen. Može se koristiti više puta nedeljno u dužem vremenskom periodu. Na mokro vlasište, dobro utrljati preparat, ostaviti par minuta da deluje i nakon toga temeljno isprati.
    Umesto navedenog seruma, preporučujem Vam Vichy dercos aminexil ampule protiv opadanja kose za žene koje će dubinski ojačati vlasište. Koriste se svakog dana u trajanju od 6 nedelja, a nakon toga sledi tretman održavanja tri puta nedeljno. Ampula je posebnog oblika namenjena masaži kože glave čime se pospešuje mikrocirkulacija. Hipoalergen je preparat i dokazane efikasnosti.

    Za više korisnih informacija, možete pročitati tekst na našem Benu blogu- Opadanje kose. Za sva dodatna pitanja, stojim Vam na raspolaganju.

    Srdačan pozdrav, 

    mr ph Milena Stojiljković, Benu Vivo park Jagodina.

    šipka Milena Stojiljkovic

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Milena Stojiljkovic pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare