Atopijski dermatitis kod dece – uzroci i lečenje

ATOPIJSKI DERMATITIS KOD DECE – UZROCI I LEČENJE

Atopijski dermatitis kod dece je dijagnoza sa kojom se širom sveta susreće veliki broj roditelja.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Novorođenče i beba
  • Nega lica i tela
  • Bebe i deca
  • Malo dete

9 minuta čitanja


Crvenilo praćeno svrabom kože jedan je od prvih simptoma koji će ih navesti da potraže pomoć lekara. Međutim, iako neprijatno, ovo hronično kožno oboljenje uspešno se može držati pod kontrolom. Na atopijski dermatitis kod dece i odraslih utiču brojni faktori, a stanje se najčešće pogoršava zbog nepovoljnih vremenskih uslova (temperatura i vlažnost vazduha), stresa i kontakta kože sa određenim materijalima i hemijskim supstancama. 

Ukoliko postoji alergija na neke namirnice (jaja, mleko, kikiriki i sl.), unošenje takve hrane pojačaće burnu reakciju organizma, što će se reflektovati na kožu. Nepovoljan uticaj imaju i alergeni poput životinjske dlake, grinja i prašine. Hronična upala gornjeg sloja kože podjednako je frustrirajuća za dete i za one koji brinu o njemu, a ulogu u njenom nastanku ima i nasledni faktor.

Kada se atopijski dermatitis kod dece najčešće ispoljava? Kada se atopijski dermatitis kod dece najčešće ispoljava?

Problemi se pojavljuju još u ranom detinjstvu, uglavnom u prvim mesecima nakon rođenja. Uz odgovarajuću terapiju i saradnju sa lekarima, simptomi se u kasnijim godinama najčešće ublažavaju. To ne znači da je došlo do izlečenja, već da je oboljenje u fazi mirovanja. Okidač za njegovo ponovno aktiviranje mogu biti brojni - traumatična iskustva, korišćenje neadekvatne kozmetike, izloženost ekstremnim vremenskim uslovima itd. 

Osip, crvenilo i svrab kože

Osip sa crvenilom može se pojaviti na licu, posebno obrazima, kao i na drugim delovima tela, najčešće rukama i nogama. Jedna od opasnosti koju atopijski dermatitis kod dece nosi sa sobom je to što izaziva nagon za češanjem. Kada dete počne da se češe, stvara se začarani krug (češanje - povreda kože - još veće češanje), koji je teško prekinuti.

Ukoliko se koža izgrebe i epitel povredi, kroz oštećenu zaštitnu barijeru mogu ući bakterije. Mlađoj deci je teško objasniti tu uzročno-posledičnu vezu, pa se sve završava dodatnim stresom i suzama. U prvim mesecima situaciju mogu otežati i grčevi kod beba. Bol i nadutost stomaka uznemirava novorođenče, a ako je prisutan i svrab kože, ono postaje plačljivo i razdražljivo.

Pošto je atopična koža posebno osetljiva, važan je i odabir materijala koji dolaze u dodir s njom. Garderoba treba da bude napravljena od pamuka, lana i drugih prirodnih tkanina (izuzimajući vunu). Veštački, sintetički materijali gotovo uvek izazivaju iritaciju i svrab, što pogoršava atopijski dermatitis kod dece i odraslih.

Atopijski dermatitis kod beba    Atopijski dermatitis kod beba   

 

Simptomi

Simptomi atopijskog dermatitisa kod beba su crvenilo i upala kože, često na obrazima, kolenima i laktovima. Zbog suvoće kože, javlja se intenzivan svrab. Ako beba češe zahvaćena područja, koža puca i krvari, što može dovesti do infekcija. Može se pojaviti i osip u obliku sitnih crvenih mehurića.

Ukoliko se beba češe, navucite joj mekane rukavice, kako biste sprečili grebanje i dodatno oštećenje kože.

Potencijalni okidači - kozmetika i prašak za veš

Odeću i posteljinu perite blagim, bezmirisnim deterdžentima, uz dodatno ispiranje.

Izbegavajte kozmetiku sa agresivnim sastojcima koja dodatno isušuje kožu. Koristite blage, bezmirisne kupke. Identifikujte i izbegavajte okidače koji pogoršavaju stanje, kao što su određeni materijali (npr. vuna) ili sapuni sa mirisima. Bebi oblačite pamučnu odeću koja ne iritira kožu. 

Uticaj hrane 

Hrana može biti jedan od okidača za pogoršanje simptoma kod nekih beba, tako da je potreban oprez kod uvođenja određenih namirnica u ishranu. Kada uvodite nove namirnice u bebinu ishranu, radite to postepeno i pratite moguće reakcije. Kod nekih beba, namirnice poput mleka, jaja, kikirikija, soje ili pšenice mogu pogoršati stanje kože. (Pročitajte: Kada je beba spremna za prvu kašicu?)

Ako sumnjate da određena hrana dovodi do pogoršanja simptoma, obratite pažnju na reakcije neposredno nakon njenog konzumiranja. Simptomi mogu uključivati crvenilo, svrab, osip ili čak gastrointestinalne probleme. Ukoliko proceni da je potrebno, lekar će predložiti alergo-probe i/ili dijetu koja podrazumeva izbacivanje sumnjivih namirnica iz ishrane i praćenje promena u simptomima.

Atopijski dermatitis kod beba može se smanjiti kako beba raste, ali treba redovno pratiti stanje i primenjivati odgovarajuće mere, kako ne bi došlo do pogoršanja.

Atopijski dermatitis kod odraslih Atopijski dermatitis kod odraslih

Postoje dve faze atopijskog dermatitisa: akutna faza i faza mirovanja. Tokom akutne faze, simptomi su prisutni u različitom intenzitetu, što zahteva primenu tretmana za njihovo ublažavanje. U fazi mirovanja, simptomi se povlače i koža je relativno smirena.

Da bi se produžila faza mirovanja, ključna je svakodnevna nega. Na koži treba da bude prisutan zaštitni sloj masnoće koji će sprečiti prodor alergena. Stvaranje hidrolipidnog filma može se postići primenom dermokozmetičkih proizvoda bogatih ceramidima, omega masnim kiselinama i drugim emolijentima, koji pomažu u očuvanju vlažnosti kože. (Pročitajte: Atopijski dermatitis - šta kada je koža suva, crveni se i svrbi?)

Mnoge osobe sa atopijskim dermatitisom primećuju pogoršanje stanja kože tokom zime i leta, kada ekstremne temperature uzrokuju dehidrataciju i oštećenja površinskog sloja kože. Redovno održavanje hidratacije tokom cele godine pomaže u sprečavanju ovih problema.

Kada je zaštitni sloj kože očuvan, ona je otpornija na negativne spoljašnje uticaje, kao što su vetar, zagađenje, ekstremne temperature i hemijski agensi. 

Atopijski dermatitis na licu Atopijski dermatitis na licu

Atopijski dermatitis na licu je izazovan zato što je koža lica posebno osetljiva i sklona iritacijama. Ovaj oblik dermatitisa se manifestuje crvenilom, suvoćom, ljuspanjem i povremenim svrabom.

Kako bi se smanjili simptomi, za negu lica treba koristite blage, hipoalergene proizvode bez alkohola, mirisa ili drugih iritanasa. Podjednako je važna i hidratacija. Treba svakodnevno nanositi hidratantne kreme koje su specijalno formulisane za osetljivu kožu lica. One sa ceramidima ili hijaluronskom kiselinom su dobar izbor jer pomažu u obnavljanju zaštitne barijere kože. Izbegavajte češanje ili trljanje zahvaćenog područja jer to pogoršava stanje i može dovesti do infekcija.

Ukoliko lekar prepiše kortikosteroidne kreme, koristite ih tačno prema uputsvu, kako biste smanjili upalu i svrab. Nemojte ih koristiti duže od preporučenog vremena.

Sunčeva svetlost takođe može da pogorša stanje kože, tako da je upotreba odgovarajućih, hipoalergenih SPF krema za lice neophodna.

Pokušajte da identifikujete i izbegavate okidače koji pogoršavaju simptome, poput određenih namirnica ili alergena. Ponekad promene u ishrani mogu pomoći u smanjenju simptoma. 

Atopijski dermatitis na rukama Atopijski dermatitis na rukama

Ruke svakodnevno dolaze u kontakt s različitim alergenima i hemikalijama, što je posebno problematično za osobe sa atopijskim dermatitisom.

Prvi simptomi često uključuju crvenilo i upalu kože. Koža postaje suva i ljuspa se, javlja se svrab koji je ponekad vrlo intenzivan. Koža može postati toliko suva da se pojavljuju male pukotine ili ranice, što uzrokuje bol i otvara put infekciji. Može se pojaviti i osip sa malim vodenastim plikovima sklonim krvarenju. Koža je osetljivija na dodir, što povećava nelagodnost. Atopijski dermatitis često zahvata dlanove i deo između prstiju, ali može zahvatiti i druge delove ruku.

Kako biste smanjili iritaciju kože ruku, pri upotrebi deterdženta za sudove i druge kućne hemije, uvek nosite rukavice. Koristite blage sapune bez mirisa i alkohola. Gelovi za pranje ruku koji ne isušuju kožu su bolja opcija od tradicionalnih sapuna. Ne preskačite nanošenje hidratantne kreme sa umirujućim sastojcima, koji doprinose obnavljanju zaštitne barijere kože.

Atopijski dermatitis lečenje Atopijski dermatitis lečenje

Atopijski dermatitis nije izlečiv, ali se može uspešno držati pod kontrolom. Cilj lečenja je ublažavanje simptoma, sprečavanje pogoršanja i poboljšanje kvaliteta života.

Terapiju, koja najčešće podrazumeva kreme na bazi kortikosteroida, određuje isključivo lekar. Ako dođe do bakterijske infekcije, on će prepisati i odgovarajuće antibiotike.

Pored lekova, kao pomoćni preparati za ublažavanje svraba i umirivanje kože mogu se koristiti emolijensi, losioni i kupke namenjeni atopičnoj koži. Najbolje je da se ovi proizvodi koriste preventivno, pre nego što uopšte dođe do pogoršanja.

 

Uz sve navedeno, važno je izbegavati poznate okidače, kao što su određeni alergeni, iritansi i stres.

 

 

Kozmetika za atopijski dermatitis Kozmetika za atopijski dermatitis

Da li su svi proizvodi za negu dečije kože podjednako pogodni za decu atopičare? Ne. Iako namenjeni najmlađima, neki od njih sadrže agresivne sastojke koji pogoršavaju stanje atopične kože. Upravo zato, dermokozmetika je najbolje rešenje za kožu mališana. Pri njenoj proizvodnji poštuju se najstroži zahtevi farmaceutske industrije, uz rigoroznu kontrolu ulaznih supstanci. Pored toga, delotvornost takvih proizvoda se potvrđuje kliničkim studijama.

Da bi se izbegle moguće komplikacije, neophodna je stručna edukacija roditelja čija deca imaju atopijski dermatitis. Osnovna načela tiču se higijene. Treba izbegavati kupanje deteta previše toplom vodom i sapunima koji isušuju kožu. Tuširanje mlakom vodom treba da traje što kraće, a za čišćenje treba koristiti sredstvo na bazi ulja. Preporučljivo je koristiti kozmetiku koja je formulisana baš za atopičnu kožu.

La Roche Posay Lipikar Huile Lavante

La Roche Posay Lipikar Huile Lavante je ulje namenjeno osobama sa izrazito suvom kožom, kao i onima koji imaju atopijski dermatitis i ekceme. Deluje protiv svraba i iritacija, pruža koži lipide potrebne za obnovu zaštitne barijere i uspostavlja balans u mikrobiomu. Ovo ulje sprečava upalu kože i štiti je od isušujućeg efekta tvrde vode.

Kada je u pitanju izbor šampona, najbolje je opredeliti se za onaj namenjen atopičarima. 

Mustela Stelatopia šampon

Mustela Stelatopia penasti šampon ima hipoalergenu formulaciju, pa nežno čisti i umiruje atopičnu kožu glave, ublažavajući osećaj neugodnosti. Kombinacija prirodnih sastojaka hidrira i pomaže u jačanju zaštitne barijere, dok ulje suncokreta obnavlja hidrolipidni sloj kože i pruža umirujući efekat. Ovaj šampon lako peni i lako se ispira, a pogodan je za upotrebu od prvog dana rođenja.

Bioderma Atoderm

Bioderma Atoderm ulje za tuširanje je namenjeno nezi suve, osetljive, iziritirane kože lica i tela kod beba, dece i odraslih. Ovo ulje ojačava kožnu barijeru, umiruje i štiti kožu, smanjuje crvenilo i iritaciju i smanjuje osećaj nelagodnosti. Ulje je kremasto i nežno, bez masnih tragova nakon upotrebe, a kožu dugotrajno hidrira, čineći je mekanom, elastičnom i svilenkastom.

Koja je najbolja krema za atopijski dermatitis? Koja je najbolja krema za atopijski dermatitis?

Ne postoji univerzalno najbolja krema koja bi odgovarala svima jer su reakcije kože različite i zavise od individualnih okidača i alergija. Neke osobe su osetljive na određene sastojke, poput mirisa ili konzervansa, pa im odgovaraju proizvodi bez tih sastojaka.

U akutnoj fazi, kada su simptomi izraženi, potrebno je koristiti proizvode sa jakim umirujućim ili antiinflamatornim svojstvima. U fazi mirovanja, dovoljne su kreme sa hidratantnim i obnavljajućim svojstvima. 

Atopičnoj koži uglavnom odgovara kozmetika koja sadrži ceramide, hijaluronsku kiselinu, ureu, omega masne kiseline, alantoin, pantenol i skvalan.

Najbolja krema za atopijski dermatitis je ona koja odgovara specifičnim potrebama vaše kože i pomaže u upravljanju simptomima. Početni korak je testiranje različitih proizvoda koji sadrže klinički dokazane sastojke, uz praćenje reakcija vaše kože.

Nakon tuširanja, kožu treba nežno osušiti tapkanjem peškirom, pa zatim naneti emolijentu kremu. Svakodnevno hidriranje kože je ključno za smanjivanje recidiva bolesti. Atopičnu kožu je potrebno mazati najmanje jednom dnevno, a u slučaju upale, to treba činiti češće. 

Eucerin AtopiControl

Eucerin AtopiControl Balsam je predviđen za svakodnevnu upotrebu, a zahvaljujući posebnoj formulaciji, umiruje i intenzivno hidrira iziritiranu kožu koja svrbi. Lagana, ali hranljiva formulacija na bazi ulja u vodi obogaćena je umirujućim sastojcima kako bi se ojačala barijerna funkcija kože i ublažili suvoća i svrab.

Tokom upalne faze, pored balzama i terapije koju je propisao lekar, tegobe uspešno umanjuje Eucerin AtopiControl Krema za akutnu negu, kao i Eucerin Sprej protiv svraba. Bez iscrpljujućeg svraba i češanja, bolji je ne samo san, već i celokupni kvalitet života cele porodice.

Probiotici i vitamini za atopijski dermatitis Probiotici i vitamini za atopijski dermatitis

Određeni probiotički sojevi i vitamini mogu donekle pomoći kod atopijskog dermatitisa, ali se koriste kao deo sveobuhvatnog pristupa i ne mogu zameniti specifične tretmane. 

Vitamin D može pomoći u regulaciji imunološkog sistema i smanjenju upale. Vitamin E ima antioksidativna svojstva i doprinosi zaštiti kože od oštećenja. Vitamin A podržava zdravlje kože i može pomoći u obnavljanju njene barijere, dok vitamin B6 može pomoći u smanjenju svraba.

Pre nego što počnete sa uzimanjem bilo kojih suplemenata, konsultujte se sa lekarom.

MegaKid Allergy&Atopic

MegaKid Allergy&Atopic je sirup koji sadrži jedinstvenu kombinaciju omega-3 i omega-6 masnih kiselina i vitamina D. Namenjen je za primenu kod alergija i atopijskog dermatitisa, stanja koja odlikuju respiratorni simptomi, svrab i upala kože. Primenjuje se kod beba od 6. meseca, dece i odraslih.

Imunolak

Imunolak probiotik je dodatak ishrani koji sadrži 5 milijardi korisnih bakterija koje pozitivno utiču na gastrointestinalni trakt i ravnotežu prirodne crevne mikroflore. Pomaže u očuvanju zdravlja i funkcije digestivnog sistema, održavanju normalnog imuniteta i može biti koristan kod alergijskih reakcija, kao što su alergije na hranu, atopijski dermatitis, alergijski rinitis i astma. Ima antialergijska svojstva i balansira aktivnost imunološkog sistema. Posebno se preporučuje deci iznad 3 godine i odraslima sa atopijskim dermatitisom.

Kozmetiku za negu atopične kože dece i odraslih, kao i odgovarajuće suplemente, poručite preko BENU shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

La Roche-Posay Lipikar Ulje za tuširanje AP+ protiv suvoće, 400 ml

  • Pri kupovini 2 ili više označenih La Roche-Posay proizvoda poklon LRP Hyalu B5 Serum 10 ml

1 794,00 RSD

Eucerin AtopiControl Krema za akutnu negu, 40 ml

1 200,00 RSD

Eucerin AtopiControl Balsam, 400 ml

2 425,00 RSD

Eucerin AtopiControl Sprej protiv svraba, 50 ml

1 315,00 RSD

Mustela stelatopia penasti šampon 150 ml

  • Akcija
  • Popust 30 %

1 872,00 RSD 1 310,40 RSD

Imunolak probiotik, 30 kapsula

2 445,00 RSD

MegaKid Allergy&Atopic sirup, 150 ml

  • NOVO!

3 835,00 RSD

BebiCol® sa cinkom, 10 ml

1 425,00 RSD

Imunolak Kids D3+Zn, 30 kapsula

2 443,00 RSD

Omni-Biotic Panda kesice 30x3g

6 251,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • koža
    • suva koža
    • zdravlje dece
    15. 02. 2022

    Atopijski dermatitis kod deteta

    Poštovani, molim Vas pomozite nam da se opredelimo za kremu, losion za dete od 15 meseci sa atopijskim dermatitisom. Suva koža je na obrazima, nogama, stomaku.

    Poštovana,

    Atopijski dermatitis karakterišu dve faze : 

    - akutna faza kada dolazi do upale kože i kada je ona najsklonija iritaciji i 

    - mirniji periodi između upalnih procesa.

    Iz ovih razloga, koža Vašeg deteta ima nešto drugačije potrebe u svakoj od ovih faza, a to su:

    1. Svakodnevna nega koja podrazumeva nežno čišćenje i redovnu, efikasnu i obilnu hidrataciju, kako bi koža ostala meka i glatka i kako bi se produžili periodi između faza.

    2. Akutna nega kada je potrebno korišćenje antiinflamatornih masti i krema pod nadzorom lekara kao dodatak uobičajenoj svakodnevnoj hidrataciji, kako bi se umirila i negovala koža tokom upalnih faza.

    Ne postoji poznati lek za atopijski dermatitis, pa bi fokus prvenstveno bio na jačanju zaštitne barijere kože, kako bi se smanjila pojava upalnih procesa, što zapravo podrazumeva svakodnevnu negu dečije kože, nežno čišćenje i hidrataciju. Vreme za kupanje je važan trenutak za povezivanje bebe i roditelja, ali čak i čista voda može da uzrokuje gubitak vlažnosti. Iz ovog razloga je važno da kad već dete ima osetljivu kožu sklonu atopiji kupanje ne traje dugo, da se dete kako raste ohrabri da se tušira umesto da se kupa i da se za kupanje koristi mlaka, a ne vruća voda jer i vruća voda uzrokuje gubitak vlažnosti.

    Pored adekvatnog izbora kreme, bitno je da izaberete i sredstvo za kupanje koje nije agresivno i koje neće uklanjati važne lipide sa površine kože. Izbegavajte penušave kupke i alkalne sapune. Izaberite blaga sredstva za kupanje. Krema Bioderma Atoderm 500ml je odličan izbor za hidrataciju kože deteta. Kliničke studije su dokazale njenu efikasnost, a tu su i jako dobre povratne informacije ljudi koji je koriste. Moja preporuka je da pored ove kreme koristite i Bioderma Atoderm ulje za tuširanje 1000ml. Idealan je dodatak za kupanje deteta i dokazano je nežan prema mladoj atopičnoj koži. Nakon kupanja, kožu tapkajte kako biste je osušili, umesto da je trljate čistim i mekim peškirom i nanosite Bioderma Atoderm kremu. Kremu slobodno možete nanositi dva puta dnevno za što bolju hidrataciju.

    Više o atopijskom dermatitisu kod dece pročitajte na našem blogu u tekstu Atopijski dermatitis kod dece – uzroci i lečenje.

    Hvala što koristite našu uslugu Pitaj farmaceuta.

    Srdačan pozdrav,

    dipl. ph Dragana Ivković

     

     

    šipka Dragana Ivković

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Dragana Ivković , IDEA Jajinci pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

5 5 od 5 (Ocenjeno 1 kupac)

  • Ema 03. 9. 2022 5

    Jasan i koristan tekst.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare