ŠTA URADITI AKO SE DETE OPEČE, PRE ODLASKA KOD LEKARA?
Opekotine nastaju na mnogo načina. Često su posledica prolivanja vrele tečnosti i dodirivanja usijanih površina, ali mogu se pojaviti i nakon strujnog udara, preteranog izlaganja suncu ili kontakta kože sa toksičnim hemikalijama.
Bebe i deca mlađeg uzrasta opekotine najčešće dobijaju zbog kontakta sa vrućim napicima i hranom. Povlačenje mušeme na kojoj je tek skuvana supa ili prolivanje kafe ostavljene na dohvat ruke dešava se u trenutku, ali su posledice znatno trajnije. Radoznalost i želja da dohvati ono što koriste odrasli nagnaće mališana da uhvati dršku džezve ili tiganja, pa ono što se nalazi u njima prospe po sebi. Da bi se takve situacije što ređe dešavale, bebe i malu decu nikada ne treba držati u naručju onda kada kuvamo ili držimo šolju sa nečim vrelim.
Tinejdžeri i starija deca znaju za opasnost koju nosi vrela tečnost i hrana, ali često nisu svesni rizika koji nose petarde, otvoreni plamen, upaljači, šibice i pirotehnička sredstva. (Pročitajte: Petarde - da li je bitniji adrenalin ili rožnjača?)
Ringla, pegla i peć posebno su opasne za decu, čija je koža tanka i osetljiva, pa zato sve uređaje koji stvaraju veliku toplotu treba držati van njihovog domašaja. Da bi se nezgode predupredile, okruženje treba da bude bezbedno, instalacije i električni uređaji ispravni, utičnice koje su dostupne deci zaštićene blokatorima.
Opasnost od nastanka opekotina postoji i tamo gde je najmanje očekujemo. U letnjim mesecima se voda u baštenskom crevu može zagrejati do temperature ključanja. Ako dete poželi da se rashladi i osveži, pa uperi mlaz ka sebi, dobiće opekotine koje mogu zahvatiti veliku površinu tela. Upravo zato crevo za vodu nakon zalivanja bašte ili pranja automobila treba isključiti i odložiti u hlad.
Dodirivanje vrele klackalice, penjanje na ljuljašku koja je direktno izložena suncu ili spuštanje niz metalni tobogan potencijalna su opasnost onda kada su vremenske prilike ekstremne, a temperatura prelazi 35 °C. Isto važi i za boravak na suncu tokom leta, u periodu 11-17h. (Pročitajte: UV zaštita mališana – BENU vam preporučuje)
Kako sanirati opekotine kod dece?
Opekotine mogu biti različitog stepena, zavisno od toga koliko je oštećenje kože i koje tkivo je zahvaćeno. Najmanje ozbiljne su opekotine prvog stepena. Površinsko oštećenje praćeno crvenilom i blagim otokom, ali bez plikova, prolazi bez ostavljanja ožiljaka, nakon nekoliko dana.
Opekotine drugog stepena pored epitela zahvataju i dublje slojeve kože. Pored otoka, prisutni su i plikovi, kao i intenzivan bol na mestu povrede. Opekotine trećeg stepena podrazumevaju nekrozu potkožnog tkiva i ožiljke. Opekotine četvrtog stepena su najopasnije i mogu ugroziti život, tako da je za njihovo saniranje neophodna hospitalizacija. Pored oštećenja kože, kod ovakvih opekotina postoje oštećenja mišića, kostiju i krvnih sudova.
Manje opekotine uspešno se saniraju hladnom vodom. Oštećenu regiju treba staviti u hladnu vodu i tako držati sve dok ne umine osećaj bola, što je uglavnom desetak minuta. Na kožu nikako ne treba stavljati led jer može pogoršati postojeće stanje i izazvati još veća oštećenja. Da bi se predupredio nastanak infekcije, opečeno mesto se nakon hlađenja može prekriti sterilnom gazom. Margarin, ulje, puter i sl. ne treba stavljati na ranu. Opekotinu ne treba dodirivati, pritiskati, ni trljati. Ukoliko se pojave plikovi, ne treba ih bušiti.
Nakon hlađenja rane, potrebno je uputiti se ka lekaru. Ako se za kožu zalepila tkanina, nipošto je ne treba odvajati na silu. Tkaninu treba opseći i ukloniti deo koji nije zalepljen za kožu.
Opekotine kod dece su gotovo uvek praćene bolom i osećajem straha. Bol se može ublažiti nekim od lekova iz grupe analgetika, doziranim u skladu sa uzrastom. Veće opekotine mogu dovesti do dehidratacije kože i zato je važno povećati unos vode.
Melemi za ublažavanje bola i smanjenje ožiljaka
Ukoliko je opečena površina mala, a oštećenje tkiva površinsko, rana se može tretirati u kućnim uslovima, nekim od proizvoda na bazi prirodnih sastojaka.
Mel-op E je melem za regeneraciju i brzu revitalizaciju kože. Koristi se kod tek nastalih opekotina prvog stepena, u slučajevima kada je prisutno crvenilo. Ubrzo nakon nanošenja, melem uklanja bol i crvenilo, podstičući regeneraciju epitela.
Jomelop G je melem za opekotine na bazi etarskih ulja i ekstrakata lekovitog bilja. U kombinaciji sa nerafinisanim pčelinjim voskom i maslinovim uljem, ovi sastojci ispoljavaju protivupalno, antimikrobno i analgetičko dejstvo. Pogodan za lice i telo, melem se koristi za tretiranje opekotina različitog porekla. Njegova glavna prednost je to što smanjuje bol i ublažava osećaj neprijatnosti.
Mel-op G se primenjuje kod opekotina drugog i trećeg stepena, tj. kod povreda gde je koža pokrivena plikovima, kao i kod rana različitog porekla. Sadrži ekstrakte lekovitog bilja koje ubrzava regeneraciju kože.
Jecovit je mast sa ribljim uljem, pouzdanim izvorom vitamina A i D. Ovaj proizvod doprinosi fleksibilnosti ćelijske membrane i epitelizaciji kože. Pored toga što pomaže kod opekotina, može se koristiti za negu grube i ispucale kože.
Ako je opekotinom zahvaćena velika površina kože, npr. kada se neko leđima nasloni na još zagrejanu peć, bez obzira na to što je oštećena samo površina kože, potreban je pregled stručnog lica.
Kod opekotina izazvanih strujom, može doći do oštećenja unutrašnjih organa koja se ne mogu uočiti golim okom, pa je i tada svakako potrebno posetiti lekara.
Nakon što rana zaraste, kožu je potrebno negovati hranljivim preparatima kao što je Bioderma Cicabio regenerativna krema. Ova krema obnavlja oštećenu i iziritiranu kožu tela kod beba, dece i odraslih. Pored toga što revitalizuje epitel, ona štiti kožu od bakterija i potencijalne infekcije.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Mel-op E 150 ml
1 142,00 RSD
Jomelop G 50 g
733,00 RSD
Mel-op G 35 g
741,00 RSD
Jecovit mast sa ribljim uljem, 50 ml
514,00 RSD
Bioderma Cicabio regenerativna krema 40 ml
1 295,00 RSD