ČEST PROBLEM, A JOŠ UVEK TABU TEMA - PROŠIRENI HEMOROIDI
Hemoroidi su krvni sudovi koji se nalaze u zidu creva i glavna uloga im je zaštita analnog kanala i sprečavanje izlivanja stolice. U narodu se pod hemoroidima ili šuljevima uglavnom podrazumevaju prošireni, otečeni i najčešće bolni krvni sudovi u završnom delu debelog creva. Proširenja su posledica pritiska i nastaju na mestu spajanja hemoroidalne vene i arterije, kada zbog povećanog protoka krvi nastaju čvorići.
Uvećani šuljevi mogu biti unutrašnji i spoljašnji, u zavisnosti od toga da li se nalaze iznad ili ispod tzv. zupčaste linije analnog kanala. Njihov izgled, veličina i stanje zavise od stadijuma u kom se nalaze.
Za mnoge ljude, problem sa hemoroidima je i dalje tabu tema, zbog čega odlažu posetu lekaru i početak lečenja. Međutim, time se problem ne rešava, već samo produbljuje. Procenjuje se da svaka druga osoba starija od 50 godina ima ovaj problem. Početni stadijum proširenih hemoroida uspešno se rešava promenom određenih životnih navika, a ukoliko se pacijent kasno javi lekaru, problem se rešava laserski ili hirurški.
Unutrašnji hemoroidi
Unutrašnji hemoroidi su čest uzrok krvarenja iz anusa za koji je tipična sveža, svetla krv. Do krvarenja najčešće dolazi pri pražnjenju creva, a njihovo postojanje utvrđuje se lekarskim pregledom. S obzirom na to da su analna krvarenja karakteristična i za neka druga oboljenja, veoma je važno utvrditi njihov tačan uzrok. U tu svrhu se koriste različite dijagnostičke metode, a koja je najadekvatnija u konkretnom slučaju, odlučuje lekar. (Pročitajte: Kako prepoznati predijabetes i sprečiti nastanak dijabetesa?)
Spoljašnji hemoroidi
Za spoljašnje hemoroide tipična je forma čvorića, otečenost, crvenilo, bol i svrab. Nalaze se na ivici i oko anusa. Prošireni hemoroidi mogu biti praćeni i određenim komplikacijama. Pri velikim naporima, podizanju teškog tereta, napinjanju tokom porođaja i kašljanja, pritisak na hemoroidalne vene naglo raste, što može dovesti do hemoroidne tromboze. Ukoliko hemoroid pukne, može nastati obilnije krvarenje.
Simptomi i stadijumi proširenih šuljeva
Često su vidljivi krvavi tragovi na toalet papiru, kao i u wc šolji. Ukoliko dođe do krvarenja tokom defekacije, stolica nije pomešana sa krvlju, već je samo prekrivena svežim tragovima. Hemoroidi mogu biti praćeni bolom tokom i nakon pražnjenja, što je često povezano sa tvrdom stolicom koja vrši pritisak na osetljivo područje. Peckanje, nelagodnost, otok, svrab i bol u području anusa su takođe često prisutni.
U zavisnosti od težine kliničke slike, razlikuju se 4 stadijuma proširenih šuljeva:
- Hemoroidi su izraženi i otečeni.
- Hemoroidi ispadaju tokom naprezanja i spontano se vraćaju.
- Hemoroidi ispadaju tokom naprezanja, ali ne vraćaju se spontano, već manuelno.
- Hemoroidi su trajno prolabirani i ne mogu se vratiti manuelno.
Uzrok nastanka
U najčešće uzroke nastanka šuljeva spadaju nezdrava ishrana i nedovoljno kretanja, tj. fizičke aktivnosti. Industrijska hrana siromašna vlaknima, a bogata masnoćom i aditivima utiče na ceo organizam, pa i na rad organa za varenje čiji završni deo predstavlja debelo crevo sa analnim otvorom. Ukoliko je stolica tvrda, krvni sudovi trpe veći pritisak i povećava se mogućnost nastanka šuljeva.
U većem riziku su i osobe sa slabim venama, kao i stariji ljudi jer se elastičnost krvnih sudova tokom vremena smanjuje. Dugotrajno sedenje takođe se dovodi u vezu sa proširenim i bolnim hemoroidima. Kod trudnica, šuljevi nastaju zbog pritiska ploda na hemoroidalne vene i arterije, kao i zbog hormonskih promena koje se odražavaju na sva tkiva. Najčešće, trudnički hemoroidi nestaju ubrzo nakon porođaja. (Pročitajte: Ishrana trudnica - da mama i beba budu zdrave)
Lečenje
Kada se problem uoči na vreme, hemoroidi se uspešno saniraju promenjenim načinom ishrane. Sveže voće i povrće, intergralne žitarice i velike količine tečnosti kod određenog broja pacijenata mogu značajno ublažiti neprijatne simptome. Uz redovnu fizičku aktivnost, rezultati su još bolji. Pored toga, neophodno je posvetiti dodatnu pažnju higijeni analne regije. Od pomoći mogu biti i kreme i melemi koji otklanjaju upalu i svrab. Postoje brojni proizvodi koji mogu pomoći ljudima sa proširenim hemoroidima.
Avaricon hemor krem ublažava hemoroidalne tegobe zahvaljujući biljnim ekstraktima koje sadrži. Hamamelis deluje protivupalno i regenerativno, dok je neven pogodan za tretiranje rana koje sporo zarastaju. Nakon korišćenja, upaljena, bolna i iziritirana sluznica analne regije postaje umirena.
LaxoGel Natural je prirodan preparat za regulisanje probave. Sadrži biljna vlakna koja imaju sposobnost da zadržavaju vodu i toksine iz digestivnog trakta, doprinose omekšavanju stolice i pokretljivosti creva, čime se stimuliše pražnjenje i normalno funkcionisanje crevnog trakta. Mogu da ga koriste trudnice, dojilje i deca starija od 6. godine, a pogodan je i za primenu kod dijabetičara.
Laxomucil Forte se preporučuje kod usporene pokretljivosti i otežanog pražnjenja creva usled nedovoljnog konzumiranja svežeg voća i povrća, nedovoljnog kretanja i bavljenja sportom, sprovođenja proteinskih redukcionih dijeta, kao i postojanja fiziološke slabosti creva, posebno česte u poznijim godinama života. Dijetetska vlakna koja sadrži Laxomucil Forte su dragocena za stimulisanje rada creva i upijanje štetnih materija crevnog sadržaja, dok list sene pojačava crevnu pokretljivost.
Zahvaljujući mekoj teksturi i posebno razvijenoj formuli, Avaricon hemor vlažne maramice pružaju osećaj čistoće i svežine tokom celog dana. Ekstrakt kamilice, bisabolol i hidratantna emulzija neguju osetljivu kožu analne regije i štite je od isušivanja, a ekstrakt hamamelisa ima umirujuće dejstvo. Ove maramice preporučuju se za upotrebu u svim situacijama kada je koži analne regije potrebna dodatna higijena.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Avaricon hemor krem 20 ml
Nedostupno
589,00 RSD
LaxoGel® Natural, 10 kesica
Nedostupno
418,00 RSD
Laxomucil forte prašak 7 kesica
670,00 RSD
Avaricon vlažne maramice protiv hemoroida, 20 komada
254,00 RSD
Povezana pitanja iz savetovališta
-
28. 03. 2022
Hemoroidi u trudnoći
Poštovani da li avaricon vlažne maramice smeju da se koriste u trudnoći?
Poštovani,
Avaricon vlažne maramice su potpuno bezbedne za upotrebu u toku svih faza trudnoće i nakon porođaja pre svega jer je higijena osnovni način sprečavanja nastanka, ali i lečenja hemoroida.
Hemoroidi u trudnoći nastaju jako često, pre svega zbog pritiska ploda i zbog hormonskih promena koje utiču na motilitet creva, ali i zbog svih ostalih faktora i pre trudnoće: prethodna pojava hemoroida, ishrana, fizička aktivnost, genetska predispozicija itd. U trudnoći se najčešće javljaju u kasnijoj fazi, oko 25. nedelje i u periodu porođaja. Osim jako neprijatnih i bolnih simptoma i peckanja, dobro je znati da nemaju negativne posledice na sam plod.
U terapiji hemoroida mora se delovati na više načina, a pre svega ishranom. Treba birati hranu bogatu vlaknima, kao sto je povrće i voće, žitarice od celog zrna. Unosite dosta tečnosti i uz redovno upotrebu probiotika pomoći ćete crevima da na adekvatan način vare hranu i smanje napor pri pražnjenju, čime ćete sprečiti razvoj hemoroida.
Sa druge strane, higijena je od presudnog značaja i za ovu namenu Avaricon vlažne maramice su apsolutno bezbedne. U svom sastavu imaju hamamelis, kamilicu i aloju koji u kombinaciji sa bisabololom, alantoinom i pantenolom deluju umirujuće, neguju kožu, deluju antibakterijski i sprečavaju isušivanje analne regije.
Uz Avaricon vlažne maramice, u terapiji možete koristiti i Avaricon hemor kremu. Po sastavu slična maramicama, krema će dodatno sprečiti razvoj upale i umiriti regiju. Ukoliko se hemoroidi jave u unutrašnjosti, za nanošenje treba koristiti priloženi aplikator dva puta dnevno. Dodatne informacije na temu hemoroida pronaći ćete u tekstu Čest problem, a još uvek tabu tema - prošireni hemoroidi.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.
Lep pozdrav!
mr farmacije Ana Ivanović
Benu Roda Niš