ISHRANA TRUDNICA - DA MAMA I BEBA BUDU ZDRAVE
Dobro izbalansirana ishrana u trudnoći pomoći će vam da ostanete zdravi, a vašoj bebi obezbediće hranljive materije koje su joj potrebne za razvoj. Ishrana trudnica treba da se sastoji od tri obroka i dve užine i podrazumeva upotrebu mlečnih proizvoda, nemasnog mesa (piletina, ćuretina, teletina), ribe, jaja, povrća, voća i žitarica (pre svega integralnih). Trudnicama sa dijabetesom, insulinskom rezistencijom, celijakijom i drugim zdravstvenim problemima, lekar i nutricionista mogu odrediti poseban režim ishrane.
Bez obzira na to da li je trudnica potpuno zdrava ili ima neko hronično oboljenje, važno je da u organizam unosi optimalnu količinu tečnosti, najbolje vode. To će smanjiti rizik od nastanka urinarnih infekcija i pojave opstipacije. Volumen krvi majke se povećava u trudnoći, pa je unos dovoljne količine vode važan i sa ovog aspekta. Što se tiče konzumiranja kofeina, njegov unos treba ograničiti, dok nikotin i alkohol treba izbegavati.
Zdrava, raznovrsna ishrana je najbolji način za unos hranljivih materija u trudnoći. Nažalost, zbog niza faktora, unos neophodnih mikronutrijenata putem ishrane često nije dovoljan. U tom slučaju je korisno uzimati određene suplemente, bilo kao pojedinačne doze vitamina ili u obliku kombinovanih preparata. Vitamini za trudnice uglavnom se uzimaju jednom dnevno, a dostupni su u obliku tableta, kapsula i granula.
Folna kiselina i omega-3 masne kiseline
Potrebe za folnom kiselinom u trudnoći rastu kao odgovor na razvoj fetusa i placente. Nedovoljan unos folne kiseline u trudnoći može biti povezan sa različitim problemima, uključujući povećan rizik od spontanog pobačaja, rupturu placente i defekt neuralne cevi. Namirnice bogate folnom kiselinom su sočivo, pasulj, kuvani brokoli, prokelj, sirovi spanać i sok od pomorandže.
Trudnice i žene koje planiraju trudnoću treba da unose adekvatne količine esencijalnih masnih kiselina, a naročito omega-3 masne kiseline koje su neophodne za razvoj bebinog nervnog sistema. Kada se uzimaju tokom trudnoće, omega preparati imaju povoljan uticaj na oštrinu vida i razvoj nervnog sistema deteta.
Esencijalni vitamini
U trudnoći se takođe povećavaju potrebe za vitaminom C. Posebnu korist od suplementacije tim vitaminom mogu imati trudnice koje nose više od jednog ploda, kao i trudnice kod kojih postoji nedovoljna zastupljenost voća i povrća u ishrani. Vitamin C je izuzetno važan i za jačanje imuniteta. Bogati izvori tog vitamina su plodovi citrusa, zeleno povrće i paradajz.
Vitamin D se preporučuje osobama sa nižim nivoom ovog vitamina, kao i kod trudnoće u toku zimskih meseci, kada su manji sunčani intervali. Najbolji izvor vitamina D su masne ribe (losos, tuna, sardina) i punomasni mlečni proizvodi.
Vitamini B grupe omogućavaju da se iz hranljivih sastojaka oslobodi energija koja je neophodna za rad nervnih ćelija, srčanih mišićnih ćelija, kao i svih drugih mišićnih ćelija. Upravo zato je za zdravlje trudnice veoma važan adekvatan unos vitamina B grupe.
Minerali značajni za razvoj ploda
Kalcijum je bitan za pravilan razvoj i mineralizaciju kostiju bebe. Posebnu pažnju zahtevaju trudnice na specijalnom režimu ishrane (vegeterijanci i žene intolerantne na laktozu). Dobar izvor kalcijuma su svi mlečni proizvodi, žumance, mahunarke i orasi.
Deficit joda u trudnoći može imati negativan uticaj na razvoj fetusa, dovodeći do hipotireoidizma novorođenčeta i nižeg koeficijenta inteligencije.
Gvožđe je neophodno za povećanje sinteze hemoglobina. U izvorima hrane često se nalazi u nedovoljnim količinama i u formi koja se ne resorbuje dobro, pa ga je onda potrebno uneti putem suplemenata. Raspoloživost gvožđa iz namirnica životinskog porekla je 5 puta veća nego iz namirnica biljnog porekla. Bogat izvor gvožđa su svinjska džigerica, govedina, jagnjetina, riba, piletina, zeleno lisnato povrće, koštunjavo voće (orasi, lešnici) i kakao.
Magnezijum je važan u ishrani svih ljudi, a posebno trudnica, kada se potrebe za njim povećavaju. Taj mineral smanjuje rizik od prevremenih kontrakcija uterusa i ublažava grčeve mišića, a posebno mišića nogu koji su česti u trećem trimestru trudnoće. Magnezijum sadrže orasi, riba, morski plodovi, mahunarke, kakao, pečene semenke bundeve, bademi, brazilski orah, susam, kikiriki, integralne žitarice, spanać, pasulj, brokoli, banana, krompir i mlečni proizvodi.
Cink je neophodan za gradivne ćelije bebe i DNK, deobu ćelija i rast tkiva, pa je unos adekvatne količine tog minerala kod trudnica jako bitan. Cinkom obiluje meso, žumance, riba, orašasti plodovi i semenke bundeve.
Veliki izbor vitaminsko-mineralnih preparata namenjih trudnicama pronađite na sajtu benu.rs, a na raspolaganju su vam i brojne BENU apoteke.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Jamieson Omega 3-6-9 1200 mg 80 kapsula
2 295,00 RSD
Biofar kalcijum i magnezijum 20 šumećih tableta
354,00 RSD
Magnezijum 400 + B complex 20 kesica
Nedostupno
504,00 RSD
Imunocink za odrasle 60 tableta
Nedostupno
1 080,00 RSD
LIVSANE Gvožđe Vital Liquid 200 ml
Nedostupno
640,00 RSD
448,00 RSD