KRVARENJE IZ NOSA KOD DECE - BEZAZLEN SIMPTOM ILI RAZLOG ZA BRIGU?
Dete vas je probudilo tokom noći, lica oblivenog krvlju? Panično pokušavate da utvrdite šta se dogodilo i shvatate da krv zapravo curi iz nosa. Šta uraditi? Kako zaustaviti crveni mlaz, umiriti dete i staviti situaciju pod kontrolu?
Krvarenje iz nosa kod dece je nešto sa čime se susrela većina roditelja. Iako je prizor šokantan i neprijatan, u većini slučajeva, nema razloga za brigu.
Uzroci krvarenja iz nosa
Do krvarenja najčešće dolazi zbog isušenosti sluzokože i oštećenja kapilara koji se nalaze u prednjem delu nosu.
Isušenost sluzokože
Suv vazduh, posebno tokom zimskih meseci ili u klimatizovanim prostorijama, isušuje sluznicu nosa, dovodeći do pucanja kapilara. Zbog suvog vazduha i grejne sezone, krvarenja iz nosa kod dece su češća u zimskom periodu.
Infekcije
Uzrok može biti i infekcija ili prehlada. Infekcije gornjih disajnih puteva uzrokovane virusima ili bakterijama dovode do upale sluznice nosa, izazivajući oticanje krvnih sudova u nosu i povećavajući sklonost ka pucanju, što može rezultirati krvarenjem. (Pročitajte: Kako se leči upala sinusa?)
Trauma
Udarac u nos, trljanje nosa ili bilo koje drugo fizičko oštećenje sluznice takođe može dovesti do krvarenja. Kod mlađe dece, do krvarenja nekad dolazi zbog previše intenzivnog izduvavanja sekreta, ali i onda kada dete prstićima čeprka po nosu.
Intenzitet i dužina trajanja krvarenja varira od slučaja do slučaja, a uglavnom traje desetak minuta. U najvećem broju slučajeva, krvarenje iz nosa kod dece prestaje do perioda adolescencije.
Obilnije krvarenje može izazvati glavobolju prolaznog karaktera, što je posledica ne samo gubitka krvi, već i opšte uznemirenosti deteta. Prirodna reakcija mališana je strah i nelagodnost, posebno ako se krvarenje javilo u snu, tokom noći.
Kako zaustaviti krvarenje iz nosa kod dece?
Na vama je da postupate smireno i objasnite detetu da je u pitanju čest problem koji ćete lako i brzo prevazići. Da bi se krvarenje iz nosa zaustavilo, neophodno je da dete sarađuje i sluša instrukcije koje mu dajete.
- Dete postavite u sedeći položaj, sa glavom blago nagnutom napred. Ukoliko vam je tako lakše, može da sedi u vašem krilu i da se leđima osloni na vas.
- Pomoću palca i kažiprsta čvrsto zatvorite obe nozdrve i objasnite detetu da treba da diše na usta. Treba da pritisnete središnji deo nosa koji se nalazi iznad nozdrva, a ispod koštanog središta.
- Nakon 10 minuta, oslobodite nos i proverite da li je krvarenje prestalo. Ukoliko jeste, dete se može vratiti na spavanje ili nastaviti započetu aktivnost.
- Ako krvarenje i dalje traje, ponovite ceo postupak. Važno je da ispoštujete desetominutni interval i ne proveravate šta se dešava pre isteka tog perioda.
- Ukoliko ni posle 20 minuta krvarenje nije zaustavljeno, potrebno je potražiti lekarsku pomoć. Postoji više načina da medicinski radnici zaustave krvarenje - prednja i zadnja tamponada, elektrokoagulacija, kauterizacija. Lekar će proceniti šta je najprimerenije za vaše dete i krvarenje će biti uspešno zaustavljeno.
Pravilan položaj tela dok curi krv iz nosa
Bez obzira na uzrast, sve dok traje krvarenje, dete ne sme ostati u ležećem položaju. Zabačena glava može dovesti do slivanja krvi u grlo. Ukus krvi može izazvati nagon za povraćanjem, pa je poželjno da mališan ispere usta vodom.
Podizanje ruke iznad glave nije potrebno i ni na koji način ne doprinosi zaustavljaju krvarenja. Najvažnije je da dete sedi mirno, a vreme će brže proći uz čitanje priče ili neku anegdotu iz porodičnog života. Guranje papirne maramice ili drugog predmeta u nozdrve neće zaustaviti krvarenje i naneće više štete nego koristi.
U narednim satima, preporučuje se odmor i mirovanje. Kupanje u kadi i izlaganje visokim temperaturama treba izbegavati. (Pročitajte: Atopijski dermatitis kod dece – uzroci i lečenje)
Kada je potreban dodatni oprez?
Starija deca lako mogu savladati tehniku zaustavljanja krvarenja iz nosa i tako pomoći sebi u situaciji kada do toga dođe. Ukoliko se krvarenje javi van kuće, važno je da dete sačuva prisebnost i odmah reaguje, kako bi gubitak krvi bio što manji.
U veoma malom broju slučajeva, krvarenje može biti simptom određenih bolesti ili posledica operacije nosa ili sinusa. Ukoliko sumnjate da je to slučaj kod vašeg deteta, posavetujte se sa pedijatrom. Konsultacije su poželjne i onda kada su krvarenja iz nosa izrazito obilna ili učestala. (Pročitajte: Promrzline kod dece - da uživanje u zimi ne postane noćna mora)
Za dodatne savete u vezi sa ovom temom, obratite se BENU savetnicima. Splemente i kozmetiku za svoje mališane poručite preko BENU shopa, klikom ovde.
Podelite članak
Povezana pitanja iz savetovališta
-
06. 08. 2024
Krvarenje iz nosa kod dece
Molim vas da mi preporucite nesto za jacanje kapilara kod devojcice 8 godina, zdrava, normalnog rasta i tezine ali sa cestim krvarenjem iz nosa
Koje bi preparate trebalo da uzima za jacanje nosnih kapilara?
Napominjem da su u pitanju slabi kapilari
Hvala
Povezani članci
Ocene/Recenzije
3 kupca)
(Ocenjena-
Detaljan i koristan članak... hvala!!
-
Hvala.Odlican savjet.
-
dobri saveti i koristan tekst
Poštovani,
Krvarenje iz nosa predstavlja neprijatno iskustvo za roditelje i decu ali uglavnom nije znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema.
Najčešći uzroci krvarenja su isušenost sluzokože i oštećenje kapilara u prednjem delu nosa. Do toga može doći usled izloženosti suvom vazduhu, kod povreda nosa, alergija i čestih infekcija nosa. O uzrocima krvarenja i kako ga zaustaviti možete pročitati na našem blogu na sledećem linku.
Što se tiče jačanja nosnih kapilara, preporučujem Vam suplementaciju vitaminom C. Vitamin C doprinosi odrzavanju zdravlja zuba, desni, hrskavice i kože. Pomaže sintezu kolagena i metabolizmu masnih kiselina. Takođe smanjuje zamor i iscprljenost, štiti od oksidativnog stresa i neophodan je kod normalne funkcije imunskog sistema. Prirodni izvori vitamina C su šipurak, citrusi, crna ribizla, lisnato zeleno povrće, tako da možete pojačati ishranu ovim namirnicama.
Možete uključiti preparat Imunocink za decu koji sadrzi dnevnu dozu vitamina C i cinka. To su tablete za žvakanje, ukusa pomorandže, bez glutena, laktoze i bez šećera. Upotrebljava se 1 dnevno posle jela. Pored dnevne doze vitamina C ovaj preparat sadrži i cink koji će doprineti jačanju imunskog sistema deteta.
Veoma je bitno adekvatno negovati i vlažiti sluzokožu nosa. Možete koristiti Marsol panthenol sprej za nos koji pored održavanja svakodnevne higijene nosa, vraća sluzokoži nosa njenu prirodnu vlažnost . Takođe je bogat D-pantotenatom koji poboljšava epitelizaciju oštećene i iziritirane sluzokože nosa. Preporučuje se tokom boravka u prostorijama sa centralnim grejanjem i klima uređajima koji dodatno suše vazduh. Možete ga detetu ubrizgavati u nos više puta u toku dana, po 1 do 2 prskanja u svaku nozdrvu.
Za vlaženje sluznice nosa u toku noći, pred spavanje detetu možete staviti 1cm masti Nisita u svaku nozdrvu. Ova mast sadrži soli koje imaju dejstvo održavanja vlažne sredine u nosnoj šupljini.
Kombinacijom ovih preparata sprečićete infekcije disajnih puteva i pojačati epitelizaciju i zarastanje sluzokože.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, stojim Vam na raspolaganju.
Mr ph Milica Uskoković