KAKO SE REŠITI TEMENJAČE KOD BEBA?
Temenjača kod beba je problem o kome se nerado govori, pa mnogi nisu ni svesni koliko je zapravo prisutan. Najčešće se javlja u prva dva meseca života novorođenčeta i u većini slučajeva prolazi do prve godine. Može se stvoriti i kod devojčica i kod dečaka, a podaci pokazuju da temenjača nije povezana sa lošom higijenom.
Kako temenjača kod beba izgleda?
Masne, beličaste ili žućkaste naslage pojavljuju se u predelu temena i celog vlasišta i mogu zahvatiti manji ili veći deo površine glave. Iako izaziva bojazan da će se preneti na ostale ukućane, temenjača nije zarazna i ne postoji opasnost da beba zarazi braću ili sestre.
Ne postoje dokazi šta tačno uzrokuje pojavu temenjače, ali pretpostavlja se da do nje može doći iz više razloga. Temenjača se dovodi u vezu sa pojačanim radom lojnih žlezda. Prekomerna masnoća sprečava uklanjanje mrtvih ćelija i one se lepe za epitel, stvarajući naslage. Drugi uzrok, kao i kad je u pitanju atopijski dermatitis, može biti neadekvatna kozmetika koja iritira vlasište i remeti njegovu prirodnu ravotežu. Pojedini stručnjaci temenjaču dovode u vezu sa nepovoljnim vremenskim uslovima i kožnim oboljenjima bebe, ali to nije dokazano.
Na koji način rešiti problem?
Pojava temenjače gotovo uvek zadaje brigu roditeljima jer misle da ona boli ili svrbi dete. U najvećem broju slučajeva, to nije tačno i svrab se javlja izuzetno retko. Nastojeći da što pre reše problem, roditelji dolaze u iskušenje da naslage uklone, tj. sastružu noktima ili češljem. To je velika greška zato što je bebina koža nežna i osetljiva. Svako grebanje može stvoriti rane preko kojih u telo lako ulaze bakterije i tako nastaje infekcija.
U početnoj fazi, temenjača kod beba se najlakše uklanja namenski formulisanom kozmetikom. Šampon, ulje ili krema će, udruženi sa nežnom četkom od prirodne dlake, ukloniti naslage na bezbedan način. Svi proizvodi protiv temenjače koriste se na sličan način. Preparat se nanosi na regiju zahvaćenu temenjačom, nakon čega se ostavlja da odstoji neko vreme kako bi aktivne supstance omekšale naslage. Bebinu kosicu zatim treba nežno četkati u smeru suprotnom od rasta dlake.
Mustela šampon pena za temenjaču ne sadrži mirise i idealan je za svakodnevno pranje nežne kože novorođenčadi, uključujući prevremeno rođene bebe. Dokazano nežno čisti, omekšava i uklanja temenjaču, pri čemu ne isušuje kožu glave. Zahvaljujući formulaciji sa 99% prirodnih sastojaka, ima dobru podnošljivost i ne izaziva alergije. Pored toga, ovaj šampon je nežan prema koži i očima. Korišćenje je jednostavno - malu količinu šampona je potrebno naneti na mokru kosu bebe i ostaviti da odstoji minut ili dva, a zatim je treba dobro isprati. Pored toga što pomaže u uklanjanju temenjače, penasti šampon takođe smanjuje mogućnost njene ponovne pojave. To se postiže zahvaljujući kombinovanju polifenola avokada sa patentiranom mešavinom aktivnih sastojaka koji umiruju kožu.
Kada potražiti lekarsku pomoć?
Pregrevanje i znojenje svakako loše utiče na bebinu kožu, pa izbegavajte svaki vid pretopljavanja i boravka u pretoploj prostoriji. Nega novorođenčeta pored kupanja treba da podrazumeva i svakodnevno raščešljavanje bebine kose i masiranje vlasišta četkom, kako bi se poboljšala cirkulacija i sprečilo taloženje viška masnoće.
Ukoliko se temenjača proširi, stanje kože ne popravi ili uočite neke znake infekcije, posavetujte se sa pedijatrom. Ako proceni da je potrebno, on može odrediti dodatnu terapiju poput medicinskog šampona ili kreme sa kortikosteroidima.