Pupčana kila kod beba – zašto nastaje i kako je tretirati

PUPČANA KILA KOD BEBA – ZAŠTO NASTAJE I KAKO JE TRETIRATI

Ono što je za zdravstvene radnike deo svakodnevice i rutine, za roditelje može biti izvor velikog stresa. Kada primete ispupčenje na stomačiću svog novorođenčeta, uplaše se, misleći da je u pitanju neki ozbiljan problem, ali u najvećem broju slučajeva, zapravo se radi o pupčanoj kili.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Novorođenče i beba
  • Bebe i deca

7 minuta čitanja


Šta je pupčana kila kod beba i kako nastaje? Šta je pupčana kila kod beba i kako nastaje?

Pupčana kila je posledica nepotpunog zarastanja pupčanog prstena. Mišići i tkivo u jednom delu ostaju razmaknuti, a u prolaz u pupčanom zidu uvlači se delić creva koji postaje izbočen i vidljiv golim okom.

Pritiskom izbočine ona se vraća u unutrašnjost stomaka, što za bebu uglavnom nije bolno. Iako nije prijatan prizor, pupčana kila kod beba ne treba da bude razlog za brigu. U najvećem broju slučajeva, ona će spontano proći, tj. zarašće.

Pupčana kila se javlja kod svake pete bebe. Češća je kod prevremeno rođene dece, a na nju može uticati i nasledni faktor. U porodicama u kojima je trbušni zid slabiji, pupčana kila se javlja češće. (Pročitajte: Krvarenje iz nosa kod dece - bezazlen simptom ili razlog za brigu?

Kako izgleda pupčana kila?

Pupčana kila se obično pojavljuje kao mekani izbočeni deo oko pupka. Izbočina se povećava pri kašljanju ili naprezanju, a povlači ili smanjuje kada beba leži. Kila je obično mekana i može biti bolna na dodir.

Česta je kod beba, ali može se razviti i kod odraslih. Njen uzrok tada je uglavnom prekomerna težina, dugotrajno naprezanje, višestruke trudnoće ili prethodna hirurška intervencija u tom području. 

Pupčana kila - simptomi Pupčana kila - simptomi

Najčešći simptom je mekani izbočeni deo oko pupka. Ova izbočina može biti mala i neupadljiva ili može postati veća kada beba plače, kašlje ili se napreže. Izbočina se povlači kada beba leži.

Ako je kila velika ili se upali, može izazvati bol ili nelagodnost. Beba može biti nervozna i plačljiva, posebno kada se izbočina pritisne. U slučaju komplikacija, područje oko pupka postaje crveno i otečeno.

Ukoliko deo creva koji izlazi kroz kilu postane zarobljen i ne može da se vrati u trbušnu šupljinu, javljaju se problemi sa probavom, kao što su povraćanje, nadutost ili bolovi u stomaku. Uklještenje pupčane kile je izuzetno retko i uvek je praćeno nizom simptoma (otok, bol, povraćanje, crvenilo) koji ukazuju na neželjeno stanje.

Ako se simptomi pogoršaju i izbočina postane tvrda, ne može da se vrati u stomak ili se jave bilo kakvi znaci infekcije ili zapaljenja, obavezno potražite savet pedijatra. Rano prepoznavanje simptoma i pravilan medicinski nadzor doprinose blagovremenom rešavanju problema i sprečavanju potencijalnih komplikacija.

Pupčana kila kod dece

Otvor kile nije uvek podjednako velik i varira u opsegu od nekoliko milimetara do 3 cm. 

Što je otvor manji, to će se brže spontano zatvoriti. Ponekad je dovoljno da prođe dva ili tri meseca, a nekad se zatvori tek oko četvrte godine. Ukoliko je otvor veći od 2 cm, najverovatnije će biti potrebno zatvaranje hirurškim putem. Lekarska intervencija biće potrebna i ako se kila ne povuče do navršene četvrte godine.

Roditelji često misle da će se kila povećati ukoliko beba intenzivno plače. Grčevi, nicanje zubića, pelenski ojed i brojni drugi razlozi mogu uznemiriti bebu i dovesti do toga da se zaceni od plača. Činjenica je da plač i grčenje tela neće povećati otvor pupčane kile. Zbog naprezanja, ona će samo biti uočljivija nego ranije. Kada se beba umiri i prestane da plače, kila će izgledati isto kao i ranije. (Pročitajte: Kako pomoći bebi koja ima grčeve?)

Postavljanje dijagnoze Postavljanje dijagnoze

Dijagnoza pupčane kile kod bebe obično se postavlja kroz kombinaciju fizičkog pregleda i dodatnih dijagnostičkih procedura.

Lekar pregleda bebu, naročito područje oko pupka, kako bi identifikovao izbočinu koja je karakteristična za pupčanu kilu. Tokom pregleda, lekar može lagano pritisnuti područje oko pupka, kako bi procenio veličinu kile i to da li se može spontano povući.

Ukoliko proceni da je potrebno, lekar može preporučiti ultrazvuk. To će pomoći u proceni veličine kile, kao i u potvrđivanju da li se radi o pupčanoj kili ili nekoj drugoj vrsti kile.

Sledi praćenje simptoma tokom određenog perioda, kako bi se videlo hoće li se kila spontano povući. Ako nema komplikacija i kila se ne pogoršava, prati se razvoj stanja.

Kako se leči pupčana kila? Kako se leči pupčana kila?

Lečenje pupčane kile kod beba zavisi od veličine kile i prisutnih simptoma.

Praćenje stanja

U većini slučajeva, kila se spontano povlači tokom prve godine života. Kada se beba razvija i trbušni zid jača, rupa oko pupka se često zatvara sama. Tokom ovog perioda, lekar prati stanje kile, a roditeljima se savetuje da prate simptome i redovno dolaze na preglede.

Ukoliko se pojavi jak bol u predelu pupka, crvenilo ili otežano vraćanje izbočine, treba se odmah obratiti lekaru.

Operacija pupčane kile

Ako kila ne nestane, preporučuje se hirurška intervencija. Operacija je obično jednostavna i podrazumeva zatvaranje otvora u trbušnom zidu. Postupak se obavlja u okviru rutinske hirurške procedure, a oporavak je najčešće brz.

Nakon operacije, treba pratiti savete lekara o postoperativnoj nezi (praćenje rane, izbegavanje naprezanja i redovni pregledi, kako bi se potvrdilo da rana pravilno zarasta).

Kako ubrzati proces zatvaranja kile? Kako ubrzati proces zatvaranja kile?

Tokom prethodnih decenija koristila su se različita pomagala koja je trebalo da ubrzaju proces zatvaranja kile. Ipak, ispostavilo se da stavljanje pojasa preko stomačića, vezivanje metalnog novčića, tzv. parice i lepljenje flastera ne donose očekivani rezultat, pa se više ne primenjuju.

Ukoliko nije prevelika, kila će u svakom slučaju zarasti spontano. Ukoliko je prevelika, primena navedenih tehnika neće doneti nikakav boljitak i problem će se uspešno rešiti operacijom.

Mnogi roditelji pitaju se da li pupčana kila povećava mogućnost da njihovo dete dobije i onu preponsku. Preponska i pupčana kila nisu u međusobnoj vezi i slabost trbušnog zida nema nikakve veze sa preponskom kilom. To što neka beba ima pupčanu kilu ne znači da je sklonija onoj preponskoj i obrnuto.

Ukoliko niste sigurni da li vaše dete ima pupčanu kilu ili problem druge vrste, posetite pedijatra. Bezbolnim pregledom ustanoviće šta je uzrok ispupčenja u predelu pupka i posavetovaće vas koji su dalji koraci koje treba da preduzmete. (Pročitajte: Bebi kupke - kako odabrati najbolju)

Kozmetiku, mlečne formule, kao i kašice za svoje najmlađe poručite preko BENU shopa. 

 

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Pampers pelene Premium VP 3 60 komada

  • Akcija
  • Popust 16 %

2 061,00 RSD 1 739,00 RSD

Avent Natural Response Antikolik flašica, 125ml

  • Akcija
  • Popust 15 %

Nedostupno

1 875,00 RSD 1 593,75 RSD

Nutrino Pire od voća jabuka, breskva, jagoda, malina 100g

  • Akcija
  • Popust 10 %

163,00 RSD 146,70 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare