KAKO POMOĆI BEBI KOJA IMA GRČEVE?
9 minuta čitanja
Grčevi kod beba su jedna od stvari kojih se roditelji najviše pribojavaju. Neutešni plač, bolni izraz lica i grčenje celog tela novorođenčeta unose nemir u prve mesece koje beba provodi u kući. Prema nekim podacima, svaka peta beba ima taj problem, a jačina simptoma i dužina njihovog trajanja zavisi od više faktora.
Kod nekih beba grčevi se manifestuju razdražljivošću i nadutošću stomaka, dok se kod drugih to ogleda u višesatnom plakanju, stiskanju pesnica i grčenju tela. Beba podiže kolena ka glavi, lice joj je zajapureno, a često su prisutni i gasovi.
Šta izaziva kolike?
Iako bi mnogi voleli da znaju šta tačno dovodi do stvaranja grčeva kod beba, to se još uvek ne zna sa sigurnošću. Veruje se da su oni posledica nezrelosti organa za varenje, ali takve pretpostavke nisu dokazane.
Problem pogoršava i halapljivo sisanje i ispijanje mleka, pri čemu se novorođenče naguta vazduha koji kasnije ne može da izbaci iz tela. Pored svega navedenog, infantilne kolike povećava i preosetljivost, intolerancija i alergija na neke sastojke sadržane u mleku.
Kad počinju i koliko traju grčevi kod beba?
Kolike se obično pojavljuju kod beba starih 2-3 nedelje i prestaju oko 4. meseca. Neke bebe mogu imati simptome duže, ali stanje se poboljšava kako beba raste, a njen probavni sistem se razvija.
Kad su najjači grčevi kod beba? Skoro uvek, kolike se javljaju u isto doba dana. Kod većine beba, grčevi su najintenzivniji u popodnevnim ili večernjim satima i mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Iako roditeljima deluje da ova faza nikada neće proći, grčevi najčešće nestaju do četvrtog meseca. Umirujući rituali i adekvatna nega novorođenčeta pomažu da se lakše prebrodi ovaj zahtevan period.
Kako ublažiti grčeve?
Umesto sažaljenja, najmlađem članu porodice potrebna je pomoć, kako bi što lakše prevazišao neprijatne simptome. Roditelji mogu da olakšaju stanje na nekoliko načina.
Ne čekajte da beba pregladni
Pre svega, ne treba dozvoliti da beba pregladni. Ako je suviše gladna, halapljivo ispijanje mleka dovešće do nepotrebnog gutanja vazduha, što vodi do nadutosti i grčeva. Umesto da čekate tačno vreme podoja, ukoliko primetite da se beba unervozila, ponudite joj mleko petnaestak minuta ranije.
Uspravite dete nakon hranjenja
Nakon svakog obroka, bebu podignite kako bi podrignula i smanjila pritisak u želucu i stomaku. Mališanima koji piju adaptirano mleko, olakšanje mogu doneti i specijalno formulisane, lako svarljive formule, kao što je Humana AntiColic.
Termofor za bebe
Mnogi roditelji slažu se u tome da termofor pomaže u ublažavanju kolika. Toplota pruža olakšanje na nekoliko načina. Doprinosi opuštanju napetih mišića u stomaku, a kada se mišići opuste, smanjuje se bol i nelagodnost koju beba oseća zbog grčeva.
Pored toga, toplota poboljšava cirkulaciju u području stomaka, što olakšava probavne probleme i smanjuje bol. Ne treba zanemariti ni umirujući efekat.
Kako se koristi termofor za bebe? Pratite uputstvo za ubotrebu koje ste dobili uz kupovinu proizvoda. Postoji više tipova termofora koji se koriste na različite načine. Neke pre korišćenja treba napuniti vodom, dok su drugi već napunjeni i potrebno ih je samo zagrejati.
Svaki termofor treba koristiti obazrivo jer previsoka temperatura može izazvati opekotine. Termofor nikada nemojte stavljati direktno na bebinu kožu, već preko pelene i benkice.
Pre stavljanja na bebin stomačić, proverite temperaturu dodirivanjem termofora unutrašnjom stranom podlaktice. Trebalo bi da bude topliji od tela, ali ne prevruć.
Koristite flašicu sa posebnim ventilom
Ukoliko beba pored majčinog mleka pije i mlečnu formulu, za hranjenje koristite flašice sa posebnim anti-colic ventilima.
Avent flašica anti-colic može se koristiti od rođenja, a zahvaljujući specijalno dizajniranom ventilu, smanjuje gutanje vazduha tokom ispijanja mleka i na taj način sprečava pojavu grčeva, nadutosti i refluksa.
Stvorite opuštajuću atmosferu
Bez obzira na to da li dojite ili koristite mlečne formule za bebe, u vreme obroka treba da budete udobno smešteni, u prostoriji u kojoj je mirno. Buka, lupanje vratima i ostali neprijatni zvuci mogu uplašiti novorođenče, a ako tokom jela počne da plače, velika je šansa da će sve krenuti u pogrešnom pravcu.
Kapi za grčeve kod beba
Kod ublažavanja grčeva, od pomoći mogu biti i posebno formulisane kapi, koje uspešno smanjuju tegobe. Najčešće korišćen sastojak u kapima protiv grčeva je simetikon, koji pomaže u razbijanju mehurića gasova u stomaku, što može da olakša njihov prelazak kroz digestivni sistem.
Neke kapi sadrže enzim laktazu koji pomaže u varenju laktoze, što je korisno ako beba ima problema sa probavljanjem mlečnih šećera. U prvim nedeljama života probavni sistem bebe nije dovoljno razvijen i ne proizvodi dovoljne količine enzima laktaze. Mlečni šećer laktoza bez laktaze ne može da se razloži na prostije šećere i zato stvara nadutost, bol i grčeve u stomaku.
Pojedini proizvodi sadrže probiotike, sojeve dobrih bakterija koji doprinose regulaciji crevne flore i smanjenju gasova.
Colief
Colief infant kapi za bebe sadrže enzim laktazu i dodaju se u mleko za bebe kako bi razgradili laktozu, a samim tim smanjili nadutost i otklonili grčeve i bol.
ColiPrev
ColiPrev kapi su dodatak ishrani koji sadrži enzim laktazu i funkcioniše po istom principu. Dodavanjem u mleko, laktoza se razlaže na prostije šećere, čime se sprečava nadutost stomaka i grčevi. Ove kapi se koriste samo u prva 3 - 4 meseca života, u periodu kada još uvek nema dovoljnog stvaranja laktaze u digestivnom sistemu bebe. Bebama koje sisaju, kapi treba dati pomoću kašičice, neposredno pre podoja, dok se onima koje piju iz flašice kapi sipaju direktno u mleko.
Gas Bimbi
Gas Bimbi kapi su dodatak ishrani koji sadrži ekstrakte ploda komorača, cveta kamilice, ploda kima i ulja nane. Ove kapi pomažu u poboljšanju varenja i smanjenju intestinalnih gasova. Ekstrakti ploda komorača i kima, zajedno s etarskim uljem nane, podržavaju normalnu funkciju digestivnog trakta, dok cvet kamilice ima umirujuće dejstvo.
Becutan KIDS VITS
Becutan KIDS VITS protiv grčeva je proizvod namenjen za smirivanje grčeva i nadutosti kod beba i dece. Praktična kapaljka koja se nalazi u pakovanju omogućava brzo i jednostavno doziranje. Može se koristiti od rođenja.
Šta ako ništa ne pomaže?
Ako pored svega što ste preduzeli vaša beba i dalje ima grčeve, to ne znači da je bolesna i da ima ozbiljan problem. Dok god lepo jede, spava i napreduje, nema razloga za brigu. Grčevi su prolazno stanje i pre ili kasnije novorođenče će ih prevazići. Ukoliko sumnjate da je beba alergična na neki sastojak mleka ili da grčevi koje ima izlaze iz opsega normalnog, posavetujte se sa pedijatrom.
Kapi protiv grčeva, flašice, cucle, kozmetiku i druge proizvode za najmlađe članove porodice poručite preko BENU shopa, klikom ovde.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Humana AC Expert AntiColic, 300g
1 391,00 RSD
Colief infant kapi 15 ml
2 925,00 RSD
Coliprev kapi 15 ml
1 790,00 RSD
Gas BIMBI kapi, 30 ml
825,00 RSD
Becutan KIDS VITS Kapi protiv grčeva, 30 ml
Nedostupno
660,00 RSD
Normia Baby kapi, 8 g
1 159,00 RSD
Waya kapi, 10 ml
1 095,00 RSD
Waya D3 kapi, 10 ml
1 095,00 RSD
BioGaia Protectis Baby Kapi sa vitaminom D3, 5 ml
1 429,00 RSD
Avent Natural Response Antikolik flašica, 125ml
Nedostupno
1 875,00 RSD
Canpol termofor meda
Nedostupno
629,00 RSD
Biogaia termostabilne kapi 5 ml
1 225,00 RSD
Povezana pitanja iz savetovališta
-
17. 09. 2024
Espumisan i Colief protiv grčeva kod beba
Poštovani,
Možete li mi reći kako da kombinujem Espumisan i Colief obzirom da se oba leka koriste pre svakog podoja?
Povezani članci
Ocene/Recenzije
1 kupac)
(Ocenjeno-
Koje su najbolje kapi za grčeve kod beba?
Poštovana,
U konkretnom slučaju, sasvim je dovoljno koristiti 2 do 3 puta na dan Espumisan kapi. Potrebno je dobro promućkati bočicu, 25 kapi ukapati u silikonsku kašičicu za bebe i polako joj dati da popije. U sebi sadrži aromu vanile i bebe ih lepo prihvataju. Aktivna supstanca- simetikon sa sobom fizički povlači gasove iz creva, bez sistemske resorpcije i na taj način oslobađa bebu nadutosti i ublažava bolne grčeve. Možete ih davati pre ili nakon podoja, na Vama je da izaberete.
Colief infant kapi su, takođe, dobar izbor. U svom sastavu sadrže enzim laktazu koji potpomaže bebinom nedovoljno razvijenom digestivnom sistemu da vari mleko. Na taj način smanjuju grčeve i nadutost. Potrebno je 4 kapi pre svakog podoja pomešati sa malom količinom majčinog mleka ukoliko beba doji ili dodati u flašicu sa pripremljenom formulom ukoliko je beba na dohrani. Enzim će delovati tokom samog hranjenja i time uticati na uzrok nastanka gastričnih problema kod odojčeta. Primena je preporučena u prvih 3- 4 meseca, kasnije bebin digestivni sistem postaje jači i zreliji.
Poželjna je primena nefarmakoloških mera koje umnogome mogu olakšati period grčeva. Možete probati sa vežbicama opuštanja i masažom stomačića. Savijajte bebine nogice pokretima vožnje bicikle, u smeru kazaljke na satu možete lagano prstima kružiti oko pupka. Pričajte i pevajte svojoj bebi za to vreme. Ona će uživati, a istovremeno ćete je osloboditi nagomilanih gasova. U apotekama postoje i termofori za bebe. Mogu biti različitih oblika i boja. Zagrevanjem bebinog stomačića dolazi do smanjenja bolnih grčeva, razdražljivosti i neutešnog plača. Važna preporuka je da se nikad nijedan termofor ne stavlja direktno na bebinu kožu, već preko pelene ili neke druge tkanine, zbog rizika od nastanka opekotina.
Više korisnih informacija o nastanku grčeva možete pročitati ovde. Za sva dodatna pitanja, stojim Vam na raspolaganju.
Srdačan pozdrav,
mr ph Milena Stojiljković, Benu Vivo park Jagodina.