Korpa

Korpa je prazna. Ubacite proizvode koji su Vam potrebni.

Tamne fleke i hiperpigmentacija Biretix, Rilastil

Pitajte BENU savetnika

Ponedeljak - petak, 09:00 - 17:00


Online

Filter

Akcija

Tip namene

Linija brenda

  • Rilastil D-Clar (3)
  • Apivita Bee Sun Safe
  • Bioderma Pigmentbio
  • Darphin Melaperfect
  • Ducray Melascreen
  • Eucerin Anti-Pigment
  • Eucerin SUN
  • La Roche-Posay Anti-age
  • Noreva Iklen+
  • Uriage Bariesun
  • Uriage Depiderm
  • Vichy Capital Soleil
  • Vichy Liftactiv
  • Vichy Neovadiol

Obriši sve filtere

_label_param_filter_active:

Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija je stanje kože koje se karakteriše pojavom tamnijih mrlja ili oblasti na koži. Nastaje zbog povećane proizvodnje melanina, pigmenta koji koži daje boju. Do toga dolazi usled različitih faktora, kao što su izlaganje UV zracima, hormonske promene, upalni procesi, uzimanje određenih lekova ili zbog genetske predispozicije.

Hiperpigmentacija može biti lokalizovana ili difuzna. Uglavnom je bezopasna, ali za neke ljude može predstavljati estetski problem. Topikalni preparati i dermatološki tretmani, poput hemijskog pilinga i laserske terapije, često se koriste za ublažavanje tamnih fleka. 

Flekama su skloniji stariji ljudi, i to iz više razloga. Tokom života, koža akumulira oštećenja nastala izlaganjem UV zracima, što vremenom dovodi do tamnjenja delova kože. Kako starimo, proces regeneracije kože se usporava, a koža postaje manje sposobna da se oporavi od oštećenja i upala. Sa starenjem dolazi do smanjenja nivoa kolagena i elastina, što utiče na elastičnost kože i pojavu hiperpigmentacija kože. (Pročitajte: Hiperpigmentacija na licu i telu - uzroci i rešenja)

Kod mlađih ljudi promene na koži i fleke su uglavnom posledica akni i upalnih stanja i spadaju u postinflamatornu hiperpigmentaciju. Zbog neadekvatnog tretiranja akni, hiperpigmentacija lica može biti prisutna i kod tinejdžera

Zašto nastaju fleke na licu?

  • Sunčeva svetlost stimuliše proizvodnju melanina, što dovodi do stvaranja fleka, tako da je izlaganje UV zracima jedan od najčešćih uzroka nastanka hiperpigmentacija. Koža lica je tanja i osetljivija od kože na telu, što je čini podložnijom raznim promenama, uključujući hiperpigmentaciju.
  • Hormonske promene do kojih dolazi u trudnoći i menopauzi, kao i tokom korišćenje kontraceptivnih pilula, mogu izazvati melazmu, tamne mrlje na licu.
  • Ožiljci ili iritacije koje su posledica akni, dermatitisa ili drugih kožnih stanja nekad rezultiraju postinflamatornom hiperpigmentacijom.
  • Neki ljudi su genetski skloniji razvoju fleka.
  • Određeni lekovi izazivaju fotosenzitivnost i tamnjenje kože.

U retkim slučajevima, pojava braon fleka na koži može biti znak ozbiljnijih stanja, kao što je melanom. Ako primetite promene u izgledu fleka na koži, obratite se dermatologu.

Fleke na koži - kako ih sprečiti?

Ne postoji način da se potpuno spreči nastanak fleka na koži jer je nemoguće zaustaviti prirodni proces starenja, a ne možemo uticati ni na genetsku predispoziciju. Iako možemo smanjiti izlaganje UV zracima korišćenjem SPF kozmetike, potpuno izbegavanje sunca je nemoguće. Zbog svega ovoga, pojava fleka na koži je neizbežna.

Ono na šta možemo da utičemo je to kada i u kojoj meri će se hiperpigmentacije pojaviti. Njihov nastanak možemo odložiti na više načina:

  • Korišćenjem krema za sunčanje sa visokim SPF-om.
  • Izbegavanjem direktnog izlaganja suncu, posebno kada je intenzitet zračenja najjači.
  • Redovnim korišćenjem hidratantnih i antioksidativnih preparata.
  • Neka istraživanja sugerišu da ishrana bogata antioksidantima može pomoći u smanjenju hiperpigmentacije. Namirnice bogate vitaminima C i E, kao i omega-3 masnim kiselinama, mogu doprineti zdravlju kože i smanjenju upalnih procesa.

Ukoliko hiperpigmentacije na licu već postoje, kreme sa hidrohinonom, azelainskom kiselinom, vitaminom C i thiamidolom mogu pomoći u njihovom smanjenju.

Dermatološki tretmani, kao što su hemijski piling, laser ili mikrodermoabrazija, takođe su efikasni u uklanjanju ili smanjenju fleka. Zbog osetljivosti kože lica, ti tretmani moraju biti manje agresivni od onih za tretiranje fleka na telu.

Fleke od sunca

Zbog konstantne izloženosti lica spoljašnjim uticajima i UV zračenju, fleke na licu su zastupljenije nego na drugim delovima tela. 

La Roche-Posay Mela B3 SPF30 Nega protiv tamnih fleka

Klinički je potvrđeno da Mela B3 SPF30 efekasno koriguje tamne fleke. Sa SPF 30 i zaštitom od UVA zraka, pruža svakodnevnu zaštitu od sunčevog zračenja. Pomaže u smanjenju tamnih fleka, a koža odmah deluje blistavije i ujednačenije. Nakon četiri nedelje, veličina, broj i intenzitet tamnih fleka su značajno smanjeni. Pored toga što smanjuje postojeće fleke, sprečava njihovo ponovno pojavljivanje. Pogodna je za sve tipove kože, uključujući masnu i osetljivu.

Eucerin Anti-Pigment Krema SPF 30

Eucerin Anti-Pigment Dnevna krema uspešno smanjuje tamne fleke, pruža zaštitu od UVA/UVB zraka i čini da koža bude ujednačena i blistava. Njen ključni sastojak thiamidol smanjuje i sprečava hiperpigmentaciju, a prvi rezultati vidljivi su već nakon 2 nedelje. UVA/UVB filteri štite kožu od nastanka tamnih fleka izazvanih sunčevim zracima. Kliničke i dermatološke studije su pokazale visoku efikasnost i dobru podnošljivost ove kreme na koži.

Bioderma Pigmentbio C-koncentrat

Inspirisana vodećim dermatološkim tretmanima, Laboratorija Bioderma je razvila LumiReveal tehnologiju koja pruža rešenje za sve s kožnim hiperpigmentacijama, bez poznatih neželjenih efekata. Koktel vitamina ključnih za zdravlje kože (vitamini C, E i PP) štiti i jača kožnu barijeru. Sa visokom koncentracijom AHA/BHA (glikolne i salicilne kiseline), Pigmentbio C-koncentrat nudi efikasan tretman protiv fleka, pri čemu ne oštećuje i ne isušuje kožu.

Ukoliko imate tamne fleke na koži, fleke od bubuljica i druge hiperpigmentacije, u dogovoru sa dermatologom odaberite preparat koji je namenjen rešavanju tog problema. Dermokozmetičke proizvode za negu lica i tela poručite preko BENU shopa.

Nazad na vrh stranice

Kontakt formular