Izbegnite toplotni udar - 4 saveta za bezbedno leto

IZBEGNITE TOPLOTNI UDAR - 4 SAVETA ZA BEZBEDNO LETO

Toplotni udar je ozbiljno stanje koje se javlja kao posledica izloženosti visokim temperaturama i nedovoljne regulacije telesne temperature. Ovo stanje može biti veoma opasno i zahteva hitnu medicinsku pomoć.

  • BLOG Brinemo o vama

Toplotni udar nastaje kada telo ne može efikasno da se rashladi i održi normalnu telesnu temperaturu, što dovodi do otkazivanja termoregulacionog sistema. Termoregulacija uključuje procese poput znojenja, širenja krvnih sudova i isparavanja vlage sa kože, kako bi se održala optimalna temperatura tela.

Toplotnom udaru doprinose ekstremno visoke temperature vazduha, posebno u kombinaciji sa visokom vlažnošću, intenzivna fizička aktivnost i dehidratacija. Kada je spoljašnja temperatura veća od temperature tela, termoregulacija postaje otežana, što može dovesti do pregrevanja. Pod povećanim rizikom su starije osobe, deca, sportisti, hronični bolesnici i oni koji tokom vrućina rade na otvorenom, u neadekvatnim uslovima. (Pročitajte: Povišena temperatura kod dece - zašto nastaje i kako je sniziti bez lekova?)

Toplotni udar može nastati i ako osoba boravi u automobilu koji je stajao na suncu, posebno tokom vrućih letnjih dana. Automobil se brzo zagreva zbog efekta staklene bašte - sunčeva svetlost prolazi kroz prozore i pretvara se u toplotnu energiju koja ostaje zarobljena unutar vozila. Ovo dovodi do naglog porasta temperature u njemu, što je opasno po život

Ne ostavljajte nikoga, uključujući decu i kućne ljubimce, same u automobilu, čak ni na nekoliko minuta. Ako je moguće, parkirajte vozilo u hladovini. Ukoliko je automobil parkiran na suncu, stavite reflektujuću zaštitu na instrument tablu jer će smanjiti prodor sunčeve svetlosti i toplote u unutrašnjost vozila. Prozore zasenčite namenskim štitnicima protiv sunca.

Pre ulaska u vozilo, otvorite vrata i prozore kako biste smanjili temperaturu u vozilu i podstakli strujanje vazduha. 

toplotni-udar-inner

Toplotni udar - simptomi 

Simptomi toplotnog udara variraju od blagih do ozbiljnih i uključuju vrtoglavicu, mučninu, glavobolju, ubrzan puls, povišenu telesnu temperaturu, crvenu i vrelu kožu. Mogu se javiti i ozbiljniji simptomi, kao što su gubitak svesti i konfuzija, grčevi ili otkazivanje vitalnih organa.

Prevencija toplotnog udara je od suštinske važnosti, posebno za osetljive kategorije poput dece i starijih osoba. Sprečavanju toplotnog udara doprinose:
 

  1. Odgovarajući unos tečnosti

Hidriran organizam ključan je za regulaciju telesne temperature. Redovno pijte vodu ili elektrolite kako biste nadoknadili gubitak tečnosti. Ukoliko ste nedavno imali stomačni virus praćen dijarejom ili povraćanjem, ne izlažite se direktnom suncu. 

  1. Izbegavanje aktivnosti na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana

Ako je moguće, ograničite izlaganje visokim temperaturama, posebno tokom podneva, kada su temperature najviše. Šetnju i sportske aktivnosti pomerite za jutarnje ili večernje sate. (Pročitajte: Trčanje za početnike - saveti, predlozi i preporuke) 

  1. Nošenje lagane i prozračne odeće

Odeća od pamuka i drugih prirodnih materijala pomaže koži da diše i olakšava isparavanje znoja. Uska sintetička odeća to otežava, što dovodi do zadržavanja toplote i povećava rizik od pregrevanja. 

  1. Boravak u hladu i klimatizovanim prostorijama

Klimatizovan prostor ne samo što pruža trenutno olakšanje od vrućine, već čuva zdravlje tokom ekstremnih vremenskih uslova.

Na šta je još važno obratiti pažnju?

Određeni lekovi mogu uticati na termoregulaciju tela, ometajući njegovu sposobnost da se rashladi. Na primer, neki lekovi za visok krvni pritisak mogu suziti krvne sudove, smanjiti protok krvi do kože i ometati proces znojenja. Drugi lekovi, poput diuretika, mogu povećati izlučivanje tečnosti iz tela, što može dovesti do dehidracije i dodatno povećati rizik od toplotnog udara. Uvek je važno konsultovati se sa lekarom ili farmaceutom o potencijalnim efektima lekova na termoregulaciju i preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti.

Konzumiranje alkohola utiče na termoregulaciju tela na nekoliko načina. Alkohol deluje kao diuretik i povećava gubitak tečnosti putem mokrenja. Takođe, alkohol može uticati na sposobnost tela da prepozna i adekvatno odreaguje na povišenu temperaturu. Zato je važno ograničiti konzumaciju alkohola, posebno tokom vrelih dana. (Pročitajte: Kada je potrebno uzimati vitamin D?)

Pojedine psihoaktivne supstance podižu telesnu temperaturu, ubrzavaju rad srca i povećavaju metaboličku aktivnost, što povećava stvaranje toplote u organizmu. Istovremeno, one mogu suziti krvne sudove i ometati proces znojenja, otežavajući telu da se rashladi. Ovakva kombinacija pogoduje nastanku toplotnog udara. 

Kako pomoći osobi koja ima toplotni udar?

Važno je zapamtiti da je toplotni udar ozbiljno stanje koje zahteva medicinsku intervenciju. 

Ako sumnjate da neko ima toplotni udar, važno je da odreagujete brzo. Premestite osobu u hladovinu ili rashlađenu prostoriju, kako bi se smanjila izloženost visokim temperaturama. 

Pozovite hitnu pomoć, a u međuvremenu rashladite osobu tako što ćete je pokvasiti hladnom vodom ili umotati u mokar peškir. Ako je žrtva toplotnog udara svesna, ponudite joj da popije par gutljaja tečnosti. U suprotnom, nemojte joj davati piće. (Pročitajte: Zašto je nizak krvni pritisak podjednako opasan kao i onaj visoki?)

Izlaganje suncu tokom visokih temperatura može izazvati ne samo toplotni udar, već i niz drugih problema. Pored ostalog, mogu nastati opekotine, sunčanica, toplotna iscrpljenost i toplotni osip. Prekomerno izlaganje suncu bez zaštite oštećuje kožu, izazivajući crvenilo, otoke i bol. Osobe sa svetlom kožom i atopijskim dermatitisom su posebno podložne opekotinama. 

Termalnu vodu koja je praktična za rashlađivanje tokom žege, kvalitetne kreme sa UV zaštitom, kao i ostale proizvode koji će olakšati funkcionisanje na visokim temperaturama, pronađite na BENU shopu, klikom OVDE.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Uriage Termalna voda sprej 300 ml

  • Preporučeno

1 244,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare