Primena ašvagande tokom dojenja
-
12. 03. 2026
Interesuje me upotreba ašvagande tokom dojenja, beba ima 3 meseca i trudimo se da sto duže izdržimo sa dojenjem?
Interesuje me upotreba ašvagande tokom dojenja, beba ima 3 meseca i trudimo se da sto duže izdržimo sa dojenjem?
Poštovana,
Nemojte preparate na bazi ašvagande upotrebljavati tokom dojenja, ašvaganda je endokrini modulator, postoji više ograničenja za upotrebu, a tokom perioda dojenja svakako nije adekvatna ni za Vas u postpartumu, kao periodu oporavka i rekalibracije vaših hormona, niti za dojenče (iako zapravo ne znamo da li i koliko dolazi do mleka, ali se svakako ne savetuje upotreba ašvagande za mlade ispod 18 godina).
Nalazite se u periodu gde je sasvim normalno i očekivano da imate malo energije, san je isprekidan, telo je još uvek u intenzivnom oporavku, a dojenje je dodatni izazov. Naravno, ukoliko imate dojam da nešto ozbiljnije nije u redu sa vašim nivoom energije, posavetujte se sa lekarom. Na primer, može biti da se razvila anemija posle trudnoće i porođaja. (Pročitajte: Anemija u trudnoći – kako izbeći malokrvnost)
U ovom periodu ne bih preporučila upotrebu bilo kakvih preparata iz apoteke na svoju ruku, izuzev eventualno multivitamina za podršku organizmu (poput Pregnacare New mom).
Takođe nemojte pokušavati da ograničavate ishranu niti da gubite kilažu još uvek, sve ovo može biti dodatni faktor iscrpljivanja i prepreka dojenju za koje ste izrazili nameru da što duže potraje. Laktaciju može podriti nuđenje formulom i preskakanje noćnih podoja.
Kasnije, nakon šest meseci i kako se bližite prvoj godini deteta, kako ono polako dodaje i čvrste obroke mlečnoj ishrani, nivo vaše energije postaje bolji, ukoliko imate kilažu koju ste stekli tokom trudnoće, ona obično kreće postepeno i spontano da opada nakon 6-12 meseci od porođaja, a svakako i izbor suplemenata i preparata koje možete isprobati postaje manje ograničen kako beba bude veća i manje zavisna od Vašeg mleka.
Hvala Vam na upitu.
Srdačan pozdrav,
Ivona Stefanović, magistar farmacije