ANEMIJA U TRUDNOĆI – KAKO IZBEĆI MALOKRVNOST
5 minuta čitanja
Trudnoća je stanje u kome se dešavaju brojne hormonske promene. Menja se ne samo izgled i oblik tela, kvalitet kože i kose, već i način posmatranja i doživljavanja sveta oko sebe.
Pred trudnicu iskrsavaju mnoga pitanja, javlja se strepnja zbog perioda koji predstoji, ali srećom, u najvećem broju slučajeva, situacija se odvija u željenom pravcu. Iako se trudnoća naziva blagoslovenim stanjem, neke žene se tada po prvi put suočavaju sa različitim poteškoćama.
Mučnina i povraćanje, oticanje nogu, gubitak ili pak porast apetita, bolovi u kičmi i promene raspoloženja su samo neke od stvari koje će veliki broj njih iskusiti. Neprijatni pratioci trudnoće uglavnom nestaju odmah nakon porođaja, kada se telo i um postepeno adaptiraju na novonastalu situaciju i najmlađeg člana porodice. (Pročitajte: Planiranje trudnoće – prečicom do začeća)
Da bi cela trudnoća, kao i period nakon porođaja protekli što lakše, trudnica treba da bude zdrava. Ukoliko ima neku hroničnu bolest, neophodno je da se konsultuje sa svojim lekarom. On će proceniti da li je potrebno korigovati dozu ili pronaći alternativni lek koji je bezbedan za korišćenje u trudnoći. Mnogi lekovi i suplementi nisu pogodni za upotrebu zato što nema dovoljno podataka o njihovom uticaju na plod.
Anemija simptomi
Tokom prvog trimestra, mnoge trudnice primećuju da su umornije i pospanije nego ikada ranije. Neke se žale na nesvesticu i vrtoglavicu, a ima i onih koje primećuju slabost, malaksalost, glavobolju i ubrzani rad srca. Sve navedeno može biti povezano sa rastom i razvojem ploda, što je iscrpljujuće za majčin organizam, ali može ukazati i na nizak hemoglobin i gvožđe u krvi i prisustvo anemije. Prema nekim podacima, anemiju će u trudnoći imati svaka peta žena i to u trećem trimestru, kada fetus ubrzano raste i razvija se. (Pročitajte: Nega novorođenčeta - da prvi dani proteknu bez stresa)
Anemija u trudnoći se lako dijagnostikuje laboratorijskim testiranjem krvi, a na nju u velikoj meri utiče način ishrane. Obilnija krvarenja takođe mogu dovesti do pada nivoa hemoglobina, što je jasan znak da je u pitanju anemija. Hrana bogata gvožđem i odgovarajući suplementi uglavnom su dovoljni da se stanje popravi, ali odluku o tome ipak donosi lekar. Kada je reč o ishrani, potrebno je voditi računa ne samo o količini, već i o vrsti hrane. Dobar izvor gvožđa su govedina, blitva i spanać, tunjevina, mahunarke, kao i jaja.
Eksperimentisanje različitim dijetama bez konsultacije sa nutricionistom može ugroziti zdravlje i bebe i majke. Unos hranljivih materija u trudnoći je ključan za pravilan rast i razvoj fetusa, pa je svako izgladnjivanje nepoželjno.
Hemoglobin u krvi se u najvećem broju slučajeva može povećati promenom ishrane, povećanim unosom gvožđa, vitamina C, folne kiseline i vitamina B12, koji su ključni za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Ukoliko promena ishrane nije dovoljna, tu su odgovarajući suplementi.
Ako ni suplementacija ne da očekivani rezultati i ne pomogne u rešavanju anemije, može se primeniti transfuzija, o čemu odlučuje isključivo lekar. (Pročitajte: Ishrana trudnica - da mama i beba budu zdrave)
Šta smanjuje gvožđe u krvi?
Smanjenje nivoa gvožđa u krvi može biti uzrokovano neadekvatnom ishranom, poremećajima apsorpcije, gubitkom krvi, povećanim potrebama (u trudnoći i tokom dojenja) i nekim bolestima.
Na to u kojoj će se meri gvožđe iskoristiti u organizmu utiče i hrana uz koju se uzima. Hrana bogata vitaminom C može značajno da poboljša apsorpciju gvožđa iz biljnih izvora, čime se smanjuje malokrvnost. Nasuprot tome, mlečni proizvodi i kalcijum ometaju apsorpciju gvožđa i zato ih ne treba konzumirati zajedno. Isto važi i za tanine prisutne u čaju i kafi.
Koja je donja granica gvožđa u krvi?
To zavisi od referentnih vrednosti same laboratorije i specifičnih testova. Okvirne vrednosti su:
- 14,3 – 25, 1 mmol/l – za muškarce
- 11,5 – 22 mmol/l – za žene
Nedostatak gvožđa može se dijagnostikovati kada su vrednosti ispod ovih granica, a posebno ako su i feritinske vrednosti niske. Sniženi eritrociti su, uz druge parametre, jedan od pokazatelja anemije, a povišeni eritrociti (crvena krvna zrnca) mogu biti znak dehidratacije i policitemije.
Na nivo gvožđa u krvi utiče niz faktora, uključujući dnevne varijacije, intenzivnu fizičku aktivnost, stres, nesanicu i menstrualni ciklus. Da bi se dobili pouzdani rezultati, važno je pridržavati se sledećih preporuka:
Uzorak krvi treba uzeti ujutru, između 7 i 10 sati, na prazan stomak, najmanje 12 sati nakon poslednjeg obroka, koji treba da bude lagan. Potrebno je izbegavati alkoholna i energetska pića, kao i multivitaminske preparate, jer mogu dovesti do lažno povišenih vrednosti. Pojedini lekovi takođe mogu povećati nivo gvožđa u krvi, pa je poželjno uraditi i analize kapaciteta zasićenja gvožđem (TIBC/UIBC).
Anemija u trudnoći - posledice
Anemija u trudnoći može imati različite posledice, koje se ne javljaju kod svih žena, već variraju u zavisnosti od težine stanja. Malokrvnost često dovodi do smanjenja energije, što otežava svakodnevne aktivnosti. Nedostatak gvožđa može oslabiti imunološki sistem, čineći trudnice podložnijim infekcijama. Žene sa trudničkom anemijom imaju veći rizik od anemije nakon porođaja, što otežava oporavak. (Pročitajte: Anemija - kako da je prevaziđete I povratite energiju)
Teža anemija povećava rizik od komplikacija, kao što su prevremeno rođenje ili niska porođajna težina. Nedostatak gvožđa može uticati na rast i razvoj fetusa, posebno u drugom i trećem trimestru i povećati rizik od neuroloških problema.
Koje su najbolje tablete za gvožđe?
Kako bi se sprečio nastanak anemije, trudnice u dogovoru sa ginekologom mogu uzimati neki od suplemenata sa gvožđem.
Nekada su ti preparati imali niz negativnih propratnih efekata, što je otežavalo njihovu primenu. Danas je paleta ovih proivoda izuzetno bogata, a zahvaljujući savremenoj formulaciji, lakše se podnose i imaju bolju iskoristljivost u organizmu. I dok se ranije podrazumevalo da suplementi sa gvožđem teško padaju na želudac, situacija je sada znatno drugačija. Pa ipak, ne postoji samo jedan preparat koji bi se mogao okarakterisati kao najbolji. Odluku o izboru najpogodnijeg preparata prepustite svom lekaru.
Solgar Prenatal
Solgar Prenatal je namenski formulisan za trudnice i dojilje. Količine vitamina, minerala i drugih nutrijenata optimalno su izbalansirane neophodnim sastojcima za majku, ali i za postnatalni razvoj deteta. Kombinacija vitamina doprinosi očuvanju i poboljšanju funkcije imunološkog, kardiovaskularnog i neurološkog sistema, a minerali su u heliranim oblicima radi bolje i lakše iskoristivosti. Pored ostalog, u ovom preparatu nalazi se i gvožđe.
Terranova Gvožđe
Terranova Gvožđe bisglicinat complex sadrži prirodni izvor gvožđa koji u okruženju Magnifood kompleksa omogućava najveću bioraspoloživost. Klinička studija sprovedena na trudnicama koje su bile anemične pokazala je pozitivnu vezu između uzimanja Easy Irona i podizanja gvožđa u krvi. Ovaj proizvod ne izaziva konstipaciju i mučnine.
Feroglobin
Feroglobin kapsule se preporučuju u lečenju i zaštiti od anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa, pre i posle operacija, ženama sa obilnim ciklusima, kao i zaštiti od anemije tokom trudnoće i dojenja. Korisne su i kod opadanja kose uzrokovanog anemijom, kao i kod prolećnog umora.
Ukoliko anemija već postoji, izbor preparata i plan lečenja treba prepustiti stručnom licu. Anemiju u trudnoći nikada ne treba lečiti na svoju ruku jer posledice mogu biti veoma ozbiljne.
Kozmetiku i suplemente namenjene trudnicama i dojiljama poručite klikom ovde.
Podelite članak

Preporučeni proizvodi
Solgar Prenatal 60 tableta
2 159,00 RSD
Terranova Easy Iron kompleks, 50 kaspula
1 300,00 RSD
Feroglobin B12, 30 kapsula
1 595,00 RSD
1 435,50 RSD

Povezana pitanja iz savetovališta
-
20. 07. 2022
Preparat za nizak hemoglobin
Poštovani,
Nekoliko godina patim od manjka hemoglobina i eritrocita. Koji preparat gvoždja mi preporučujete s obzirom na to da ih ne podnosim jer imam hronični atrofični gastritis? Imam 60 godina. Zahvaljujem unaprijed.
Ksenija

Poštovana,
Gvožđe je jedan od najvažnijih minerala za zdravlje čoveka i nažalost najčešći mineral koji mu nedostaje. Ima važnu ulogu u izgradnji hemoglobina koji pak prenosi kiseonik kroz naše telo i pomaže mišićima da ga koriste i skladište. Nizak nivo gvožđa uglavnom znači i nizak nivo eritrocita, a eritrociti koje telo uspe da proizvede su manji i slabašniji. Nema gvožđa, nema hemoglobina, što znači da telo neće dobijati dovoljno kiseonika za normalan rad.
Jedan od razloga nedostatka može biti i ishrana. Bitno je da se prilikom prisutne anemije ne drže dijete i da se unose namirnice koje su bogate gvožđem, a koje mogu biti i biljnog i životinjskog porekla. Od namirnica životinjskog porekla treba unositi džigericu, govedinu, ribu i morske plodove, a što se tiče namirnica biljnog porekla, tu su pasulj, spanać, lan, kopriva, koštunjavo i orašasto voće. No, čak i ako unosimo sasvim dovoljno gvožđa i to iz kvalitetnih izvora, može da se desi da zbog drugih faktora apsorpcija bude slaba i neadekvatna. Usled ovakvih nedostataka, potrebna je nadoknada gvožđa u vidu suplemenata.
Za sintezu hemoglobina i eritrocita, osim gvožđa u organizmu su neophodni vitamin B12, kao i folna kiselina i poželjno je da preparat sadrži vitamin C kako bi resorpcija bila bolja. Njihovim udruženim delovanjem obezbeđuje se normalan transport kiseonika u telu, podiže se imunitet i povećava energija.
Preparat Oligogal Fe Direkt je odgovarajućeg sastava, sa adekvatnim dozama. Skrenula bih Vam jedino pažnju na to da je u pitanju direktan oblik, što je odlično za resorpciju preparata, ali nisam sigurna koliko će Vam prijati zbog problema sa želucem koji imate. Možete pokušati sa ovim preparatom, međutim ukoliko Vam se javlja nelagoda u želucu, možda je bolje da se držite preparata koji se oralno primenjuju u vidu kapsula, kao što su npr. Feroglobin kapsule. Pakovanje je za mesec dana, uzima se jedna dnevno i sadrži sve potrebne sastojke. Imate i preparat gvožđa Globifer forte koji je u obliku tableta, pakovanje od 40 tableta gde uzimate po jednu dnevno. Oba preparata se generalno dobro podnose.
Za koji god preparat da se odlučite, savet je da se koristi u kontinuitetu 3 meseca, a onda da se proveri krvna slika gde ćete ispratiti status eritrocita, hemoglobina i gvožđa.
Hvala što koristite uslugu Pitajte farmaceuta na našem sajtu.
Srdačan pozdrav,
dipl. ph Dragana Ivković