Pauza u korišćenju vitamina

    • Pitanje za BENU savetnika
    • vitamini i minerali
    11. 03. 2026

    Koristim multivitamine konstantno. Da li treba praviti pauzu?

    Poštovani,

    Niste naveli koji tačno preparat koristite.

    Ukoliko koristite nešto od preparata kao što su Oligovit, Centrum i sl., koji uglavnom ne pružaju doze minerala i vitamina iznad 100% preporučenog dnevnog unosa (PDU), pauza nije neophodna. Ovakvi preparati mogu da se koriste kao svakodnevna podrška, pogotovo  kada ishrana nije uravnotežena i raznovrsna. Ovakvi preparati ne dovode Vas u opasnost da ćete uneti prevelike doze vitamina niti minerala.

    Ukoliko koristite neke jače dozirane preparate (npr. Orthomol, Fortacel) ili preparate koji ciljano nadoknađuju neki mineral ili vitamin u količini mnogo većoj od PDU, tada je potrebno praviti pauze i ne koristiti preparat na duže staze bez kontrole lekara. Brojne korisne informacije o temi koja Vas interesuje pronađite na BENU blogu, u tekstu Vitaminska bomba za imunitet - ključni nutrijenti za prevenciju infekcija.

    Srdačan pozdrav,

    Ivona Stefanović

    magistar farmacije

     

     

    šipka Ivona Stefanovic Berisa

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Ivona Stefanovic Berisa , Pancevo Karadjordjeva pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Pitajte BENU savetnika Povratak u savetovalište