Vitaminska bomba za imunitet - ključni nutrijenti za prevenciju infekcija

VITAMINSKA BOMBA ZA IMUNITET - KLJUČNI NUTRIJENTI ZA PREVENCIJU INFEKCIJA

Imunitet se može ojačati putem ishrane (sveže voće, povrće, orašasti plodovi i integralne žitarice) i suplemenata. Od koristi su i dodaci poput spiruline ili pčelinjeg polena.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Imunitet

Vitaminska bomba za imunitet je izraz koji se koristi za opisivanje kombinacije vitamina i minerala koji se preporučuju za podršku i jačanje imunološkog sistema. Ovaj izraz može da se odnosi na dodatke ishrani, napitke ili obrok bogat određenim hranljivim materijama koje su poznate po svom pozitivnom uticaju na imunitet.

Neki od ključnih vitamina i minerala koji čine vitaminsku bombu su vitamini C, D, A, E, kao i minerali cink i selen.

  • Vitamin C poznat je po svojoj ulozi u stimulaciji proizvodnje belih krvnih zrnaca i poboljšanju imunološkog odgovora. Nalazi se u citrusnom voću, jagodama, paprici i zelenom povrću.
  • Vitamin D pomaže u regulaciji imunološkog sistema i može smanjiti rizik od infekcija. Dobar izvor vitamina D su sunčevi zraci, riba, obogaćeni mlečni proizvodi i suplementi.
  • Vitamin A ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja sluzokože i podržava funkciju imunološkog sistema. Može se naći u namirnicama kao što su šargarepa, batat i tamno zeleno povrće.
  • Vitamin E deluje kao antioksidant i pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja. Ima ga u orašastim plodovima, semenkama i zelenom lisnatom povrću.
  • Cink je izuzetno bitan za pravilno funkcionisanje imunološkog sistema i može pomoći u smanjenju trajanja prehlade. Nalazi se u mesu, školjkama, mahunarkama i orašastim plodovima.
  • Selen ima antioksidativna svojstva i može pomoći u očuvanju imuniteta. Izvori uključuju brazilske orahe, ribu i meso.
  • Gvožđe je važno za prenos kiseonika i prevenciju anemije.

Preparati za podizanje imuniteta i energije

To su suplementi koji se koriste za jačanje imunološkog sistema i povećanje opšte vitalnosti. Postoji više vrsta takvih preparata - vitaminsko-mineralni kompleksi, biljni dodaci (ehinacea, sibirska aronija, žen-šen, astragalus, ašvaganda itd.), probiotici, matični mleč, ekstrakti gljiva, L-karnitin. 

Namenjeni su osobama koje su sklone čestim infekcijama ili imaju hronične bolesti koje slabe imunološki sistem. Pogodni su i za starije ljude, osobe pod stresom, ljude izložene velikim fizičkim i mentalnim naporima, kao i one koji osećaju konstantan umor ili imaju nizak nivo energije. 

Preparati za podizanje imuniteta ne mogu da zamene zdravu ishranu, ali mogu da je upotpune. Kako bi se postigli optimalni rezultati, treba ih uzimati redovno. Prekomerna upotreba suplemenata može izazvati različite nuspojave. 

Pre nego što započnete sa uzimanjem suplemenata, posavetujte se sa lekarom, posebno ako imate neke zdravstvene probleme ili uzimate druge suplemente ili lekove. 

Šta piti za imunitet? 

Izbor suplementa zavisi od individualne potrebe, zdravstvenog stanja i specifičnih ciljeva. Uverite se da preparat sadrži odgovarajuće količine aktivnih sastojaka, koje su u skladu sa preporučenim dnevnim dozama. Birajte proizvode renomiranih proizvođača koji koriste kvalitetne sastojke i imaju dobru proizvođačku praksu.

Proverite sastav proizvoda kako biste izbegli sastojke na koje ste alergični ili intolerantni. Neki suplementi mogu interagovati sa lekovima koje uzimate. 

osoba pokazuje suplemente

Orthomol Immun

Orthomol Immun granule su podrška osobama koje iz različitih razloga imaju oslabljen imunološki sistem. Pogodne su za prevenciju respiratornih infekcija tokom sezonskih epidemija, kod starijih osoba, osoba koje su podložne stresu i teškim fizičkim naporima, kao i kod onih koji su često u kontaktu sa velikim brojem ljudi. Takođe su korisne u slučajevima akutnih i hroničnih infekcija (prehlada, grip, pneumonija i HPV infekcije), kao i kod hroničnih oboljenja poput astme, alergijskog rinitisa i hronične opstruktivne bolesti pluća. Suplement može biti od pomoći i nakon hemioterapije, zračenja, kao i pre i posle hirurških intervencija. 

GE 132+

GE 132+ natural je dodatak ishrani koji se odlikuje visokim sadržajem antioksidanasa i germanijuma. Ovaj suplement doprinosi povećanju količine kiseonika u ćelijama i štiti organizam od štetnih efekata slobodnih radikala. Pomaže u stimulaciji imunološkog odgovora protiv virusa i gljivica. Sadrži organski vezan germanijum iz biljnih ekstrakata i pomaže u poboljšanju opšteg stanja organizma. 

LIVSANE Immune 

LIVSANE Immune Support Liquid je rastvor sa ukusom narandže, koji sadrži vitamine, minerale, biljne ekstrakte i oligoelemente. Koristi se za intenzivnu podršku imunološkom sistemu, za ublažavanje simptoma prehlade i gripa, kao i za borbu protiv umora i iscrpljenosti. Ne preporučuje se za upotrebu tokom dojenja.

Bimunal Imuno

Bimunal Imuno Adults sadrži ekstrakt ploda crne zove, pulpu ploda baobaba, plod acerole, propolis, cink, bakar, vitamine C i D. Kontinuirana primena Bimunala preporučuje se za jačanje imunog sistema i podizanje odbrambenih sposobnosti. Preporučuje se u vreme sezonskih infekcija (prehlade, gripa, virusnih infekcija), kao i nakon upotrebe antibiotika.

Orthomol Junior

Orthomol Junior C Plus je razvijen za podršku imunološkom sistemu dece starije od 4 godine. Sadrži optimalne količine antoksidanata, minerala i fitonutrijenata, koji pružaju maksimalnu podršku u prevenciji i borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija. Posebno je koristan za decu koja često imaju respiratorne infekcije, tokom akutnih faza bolesti, kao i za prevenciju virusnih infekcija u kolektivima. Takođe pomaže u jačanju imuniteta, prevenciji respiratornih infekcija, kao i u slučajevima prehlade, sinuzitisa, laringitisa, tonzilitisa i hroničnih oboljenja.

Jačanje imuniteta - šta je najbolje za imunitet

Najbolji način za jačanje imuniteta je uravnotežena ishrana, ali ona sama po sebi nije dovoljna. Iako mnogi toga nisu svesni, redovno vežbanje i san imaju velik uticaj na imunitet.

Uloga vežbanja

Vežbanje poboljšava protok krvi, što pomaže imunološkom sistemu da efikasnije detektuje i odgovori na patogene. Poboljšava funkciju T-ćelija i makrofaga, koje igraju ključnu ulogu u borbi protiv infekcija. Umereno vežbanje smanjuje nivo hronične upale u telu, a jedan od benefita vežbanja je i smanjenje nivoa stresa, što je važno jer hronični stres slabi imunološki sistem. 

Preporučuje se redovno i umereno vežbanje koje je u skladu sa vašom trenutnom kondicijom i fizičkom spremnošću - pešačenje, brzo hodanje, ples i sve ostalo što vam prija. Vežbe treba raditi bar tri puta nedeljno. (Pročitajte: Trčanje za početnike - saveti, predlozi i preporuke)

Uticaj sna na imunitet

Tokom dubokog sna, telo proizvodi citokine, proteinske molekule koji pomažu u borbi protiv infekcija i upala. Nedostatak sna može smanjiti proizvodnju ovih važnih molekula. Kvalitetan san pomaže u proizvodnji antitela koja su ključna za prepoznavanje i neutralizaciju patogena.

Pored ostalog, san pomaže u regulaciji hormona stresa, kao što je kortizol. Ovo je izuzetno bitno jer hronično povišeni nivoi kortizola negativno utiču na imunitet. Dobar san doprinosi opštem fizičkom i mentalnom zdravlju, što smanjuje rizik od infekcije.

Nastojte da spavate između 7 i 9 sati svake noći. Stvaranje opuštajuće rutine pre spavanja poboljšava kvalitet sna. (Pročitajte: Nesanica i isprekidan san - ublažite tegobe bez lekova)

Vitaminska bomba za imunitet

Da bi vitaminska bomba za imunitet bila što efikasnija, treba da sadrži različite vrste namirnica, koje zajedno pružaju širok spektar vitamina, minerala i drugih hranljivih materija i tako pomažu u jačanju imunološkog sistema. Pored voća i povrća, ne zaboravite na biljna mleka, jogurt i kefir, zdrave masti (orašasti plodovi i semenke, avokado), začine i biljke sa korisnim svojstvima (kurkurma, đumbir, spirulina, godži bobice).

Na internetu postoji bezbroj recepata za pravljenje vitaminske bombe za imunitet, a na vama je samo da odaberete jedan i nabavite sastojke. Gotovo uvek, za pripremu se koriste sveže, neprerađene namirnice, najbolje iz organske proizvodnje. 

Vitaminska bomba može biti u obliku napitka, rendanog obroka, kao i naseckanog voća i povrća. Napitke možete koristiti kao povremeni dodatak ishrani, dok seckano i rendano voće i povrće treba da bude deo redovnih obroka. Sveži sastojci brzo gube svežinu i treba ih konzumirati odmah nakon pripreme.

Kupovni napici često sadrže dodatne šećere, veštačke zaslađivače ili druge aditive i zato ih treba izbegavati. Napici bez dodatog šećera (ceđeni sokovi i smutiji) koje sami pravite su jednostavni za pripremu i atraktivni za decu zbog ukusa i boje. Nedostatak napitaka je taj što se procesom pripreme gube vlakna koja se nalaze u namirnicama. 

Rendano voće i povrće pored vitamina i minerala zadržava vlakna, što pomaže u regulaciji probave i podržava zdravlje crevne flore. Sa druge strane, za rendanje treba više vremena, a deci je teže da pojedu veću količina izrendane hrane.

Vitaminska bomba za imunitet kod dece

Postoje određene namirnice koje se zbog potencijalnog rizika ne preporučuju deci. Med je bogat antioksidantima i ima antibakterijska svojstva, ali se ne preporučuje deci mlađoj od godinu dana zbog rizika od botulizma, retke, ali ozbiljne bolesti koju izazivaju bakterije koje se mogu nalaziti u medu.

Orašasti plodovi i semenke su opasni za decu mlađu od 4 godine zbog rizika od gušenja. Pored toga, alergije na orašaste plodove su prilično česte i mogu biti ozbiljne. 

Neke vrste sirovog povrća (keleraba i brokoli) su teške za varenje i izazivaju probavne smetnje kod dece, pa ih je najbolje kuvati ili pripremiti na drugi način. Jaki začini iritiraju probavni sistem mališana i uzrokuju nelagodnost i bol i ne treba ih dodavati u obroke.

Prirodni lek za apetit kod dece

Slab apetit kod dece može biti posledica infekcija, stresa, emocionalnih problema ili nedostatka gvožđa. Neka deca prirodno imaju slabiji apetit i to ne mora biti znak zdravstvenih problema. 

Da bi se poboljšao apetit, važno je obezbediti raznovrsnu ishranu bogatu vitaminima, proteinima, mastima i ugljenim hidratima. Roditelji treba da daju primer jer deca uče kroz posmatranje. Ako dete odbija određenu hranu, ne treba insistirati na njenom trenutnom prihvatanju, već je najbolje pokušati ponovo s uvođenjem nakon nekoliko nedelja.

Okupljanje porodice oko stola i stvaranje lepih zajedničkih trenutaka može pomoći detetu da pojede i ne tako omiljene namirnice. Umesto pretnji i prisile, efikasnije je ograničiti konzumiranje grickalica i nezdravih proizvoda pre obroka.

Za poboljšanje apetita kod dece, preporučuju se pravilna ishrana s raznovrsnim i hranljivim namirnicama, redovni obroci u određeno vreme, uključivanje deteta u pripremu hrane, redovna fizička aktivnost (dete će trošenjem kalorija postati gladno), kao i optimalna hidratacija (za održavanje normalnog metabolizma).

Ako gubitak apetita potiče od infekcije, sirupi za poboljšanje apetita mogu biti od pomoći, ali ih treba koristiti tek nakon konsultacije sa pedijatrom. (Pročitajte: Slab apetit kod dece - zašto dete neće da jede i kako mu poboljšati apetit?)

Oligovit sirup

Oligovit sirup je posebno formulisan za najmlađe i preporučuje se kada je unos vitamina iz hrane nedovoljan, posebno tokom zimskih meseci. Koristi se kao dodatak ishrani za poboljšanje apetita, borbu protiv umora i smanjenje sklonosti ka infekcijama. 

Sve za imunitet poručite preko BENU shopa, klikom ovde

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Orthomol Junior C plus ukus pomorandže, 30 doza

4 179,00 RSD

Oligovit sirup, 100 ml

696,00 RSD

Orthomol Immun granule 30 doza

6 254,00 RSD

GE 132 + Natural 60 kapsula

  • Preporučeno

6 970,00 RSD

LIVSANE Immune Support Liquid 7x25 ml

  • Akcija
  • Popust 10 %
  • BUDI HUMAN

1 699,00 RSD 1 529,00 RSD

Bimunal Imuno Adults, 30 kapsula

755,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare