Činjenice o HPV vakcini koje treba da znate

ČINJENICE O HPV VAKCINI KOJE TREBA DA ZNATE

HPV vakcina sprečava razvoj anogenitalnih bradavica (kondiloma) i premalignih lezija i karcinoma uzrokovanih nekim HPV tipovima. Humani papiloma virus (HPV) je najučestalija polno prenosiva infekcija seksualno aktivne populacije, a naročito je prisutna u kasnom tinejdžerskom dobu i ranim dvadesetim godinama. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

Humani papiloma virusi su DNK virusi bez omotača koji inficiraju epitelne ćelije kože i sluzokože. Postoji preko 200 identifikovanih sojeva ovog virusa. Neki su vrlo infektivni i mogu dovesti do nekontrolisane proliferacije tkiva, tj. tumorskog rasta, usled DNK mutacija.

U nekim slučajevima, HPV infekcija prolazi spontano, međutim, određeni tipovi mogu izazvati pojavu genitalnih bradavica (kondiloma) ili dovesti do razvoja karcinoma. Nisko onkogeni sojevi izazivaju kondilome, a najvažniji su HPV-6 i HPV-11. Visoko onkogeni sojevi su udruženi sa karcinomima, a najvažniji sojevi su HPV-16 i HPV-18.

Da li će se kod neke osobe infekcija spontano završiti ili će ona dovesti do perzistentne infekcije, displazije i razvoja karcinoma, zavisi od mnogo faktora, uključujući i reakciju imunskog sistema domaćina. (Pročitajte: HIV – smrtna presuda ili problem za koji postoji rešenje?)

HPV-inner-1

Kada je reč o HPV uzrokovanim karcinomima, statistika pokazuje da je u Srbiji u 2020. bilo 1205 novoobolelih žena od kacinoma cerviksa, a 634 su preminule. Karcinom grlića materica se u oko 90% slučajeva može sprečiti. (Pročitajte: Kako sprečiti nastanak raka grlića materice?)

Kako se prenosi HPV virus i da li se infekcija može izbeći?

U 90% slučajeva HPV virus se prenosi polnim putem. Procenjuje se da tokom života čak 8 od 10 osoba bar jednom dobije HPV infekciju, pri čemu je najveća učestalost ove infekcije kod mlađih osoba, u ranim dvadesetim godinama (prevalencija od 22% kod mlađih od 25 godina).

HPV-inner-2

Jedini siguran način da se u potpunosti izbegne HPV infekcija je da osoba nikada ne postane seksualno aktivna. Najefikasniji i najbezbedniji način zaštite od komplikacija nastalih HPV infekcijom je vakcinacija.

Prezervativ i dalje ostaje nezamenljivo sredstvo za zaštitu od polno prenosivih bolesti. Upotreba prezervativa može smanjiti rizik od transmisije.

Strategija Svetske zdravstvene organizacije

HPV-inner-3

 

Šta je HPV vakcina?

To je profilaktička/preventivna vakcina koja sadrži virusu slične partikule koje imaju protein poreklom od virusa, ali ne sadrže njegov genetički materijal, usled čega nisu infektivne

Vakcinacijom se podstiče imunski sistem da produkuje zaštitna antitela protiv HPV. Vakcinacija se primenjuje od 2006. godine u svetu, a kod nas sporadično, sve do skoro.

U svetu je 1,5 miliona devojaka vakcinisano pre 17. godine. 12 godina kasnije, došlo je do drastičnog smanjenja učestalosti karcinoma grlića materice. Nakon više od 15 godina iskustva, jasno je da su HPV vakcine veoma bezbedne i vrlo efikasne. Zaključno sa novembrom 2022. godine, čak 125 država uvelo je HPV vakcinaciju devojčica i 47 zemalja vakcinaciju dečaka u svoje nacionalne programe imunizacije.

Srbija se od nedavno pridružila i započela vakcinaciju dece uzrasta 9-19 godina devetovalentom vakcinom o trošku države. Imunizacija dečaka i devojčica pomaže u kontroli širenja infekcije. Pored dece, i stariji od 26 godina mogu razmotriti HPV vakcinaciju i njene benefite. (Pročitajte: Sprečite nastanak hroničnih bolesti na najlakši način)

hpv-inner

HPV vakcina - indikacije, kontraindikacije i neželjene reakcije

HPV vakcinacija se preporučuje u uzrastu 11-12 godina. Sprečava razvoj anogenitalnih  bradavica (kondiloma) i premalignih lezija i karcinoma uzrokovanih HPV tipovima koje vakcina sadrži.

Dečaci i devojčice 9-14 godina treba da prime dve doze vakcine. Druga doza se prima 6-12 meseci nakon prve doze.

Stariji оd 15 godina i imunokompromitovani treba da prime tri doze vakcine. Druga se prima dva meseca nakon prve doze, a treća doza 6 meseci od prve doze.

HPV vakcinu ne treba da prime:

  • Osobe sa teškom alergijskom reakcijom na neku od komponenti HPV vakcine ili na prethodnu dozu vakcine.
  • Trudnice
  • Osobe sa visokom temperaturom.
  • Оsobe sa istorijom alergije na kvasnice.

Neke od neželjenih reakcija su crvenilo, otok i bol na mestu uboda, povišena temperatura, glavobolja, malaksalost, mučnina i bol u mišićima. (Pročitajte: Povišena temperatura kod dece - zašto nastaje i kako je sniziti bez lekova?)

Pitaj me za HPV je projekat Farmaceutske Komore Srbije čiji su učesnici i farmaceuti AU BENU. Značaj i uloga apoteka u promociji HPV vakcinacije je velika. S obzirom na petogodišnje visoko obrazovanje, učešće u programima kontinuirane edukacije i drugim oblicima stručnog usavršavanja, farmaceuti su u mogućnosti da građanima pruže informacije zasnovane na dokazima i savete za prevazilaženje pogrešnih verovanja i zabluda u vezi sa vakcinacijom.

Spisak BENU apoteka u kojima možete dobiti odgovore na pitanja o HPV vakcini možete videti ovde.

 

 

Bojana Letić, diplomirani farmaceut, specijalista farmacije


 


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju