Istine i zablude o dojenju

ISTINE I ZABLUDE O DOJENJU

Majčino mleko ima neprocenjivu vrednost za sveobuhvatni razvoj deteta.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Bebe i deca

Majčino mleko, zbog idealnog sadržaja svih potrebnih komponenti, predstavlja najzdraviji način ishrane za optimalan rast i razvoj dojenog deteta. Postoje brojni dokazi o prednostima dojenja za sveobuhvatni razvoj i zdravlje deteta, kao i za zdravlje dojilje. 

Pored toga što sadrži hranljive materije, vodu i antitela, majčino meko poboljšava imunitet bebe, smanjuje šansu za nastanak alergija, astme, raznih infekcija i šećerne bolesti u kasnijem životnom dobu.

Dojenje ima mnogostruke prednosti za majku: pomaže da se uspostavi emocionalna veza sa detetom, smanjuje rizik od postporođajne depresije, smanjuje krvarenje posle porođaja i rizik od pojave anemije. Pored toga, doprinosi normalizaciji telesne mase, smanjuje rizik od pojave osteoporoze i malignih oboljenja dojke i jajnika.

Pravilna ishrana tokom dojenja

Pravilna ishrana podrazumeva pre svega izbalansiranost, raznovrsnost i odabir namirnica koje su bogate vitaminima, mineralima i proteinima. Majčino mleko je potreba svakog deteta do navršene druge godine života, a posebna pažnja usmerena je na njegov sastav i količinu.

Nepravilna ishrana dojilje se štetno odražava na zdravlje majke i odojčeta jer se svi hranljivi sastojci izlučuju u mleko, pa u tom slučaju mleko ne zadovoljava potrebe ni u kvalitetu ni u kvantitetu. (Pročitajte: Nega novorođenčeta - da prvi dani proteknu bez stresa)

Dojilje treba da jedu sve namirnice iz piramide pravilne ishrane. Preporučuje se pojačan unos zdravih kalorija, a izbegavanje prostih šećera i slatkiša koji ne obogaćuju organizam ni na koji način. Energetske potrebe žene u toku laktacije su veće u odnosu na period trudnoće za 200-300 kalorija, pa bi ukupno dnevno trebalo da obezbede sebi oko 2500-2800 kcal. 

Tokom dojenja povećane su potrebe za proteinima zbog stvaranja mleka, zatim vitaminima B grupe (koji mogu da pomognu u otklanjanju umora, ali i učestvuju u svim biohemijskim procesima u organizmu), zatim vitaminom C, vitaminom A i D. (Pročitajte: Kada je potrebno uzimati vitamin D?)

Od minerala posebno je značajno gvožđe, zbog gubitka krvi tokom porođaja, kao i tokom post porođajnog krvarenja, zatim unos kalcijuma i fosfora. Ovi vitamini i minerali se nalaze u žitaricama, mesu, ribi, jajima, voću i povrću.

Hidratacija je jako bitan aspekt dojenja, a to podrazumeva unos dovoljne količine vode i tečnosti. Unos tečnosti tokom dojenja je od ekstremne važnosti jer voda čini najveći procenat majčinog mleka.

majka-doji-bebu-inner

Grčevi i alergije kod beba

Pretpostavlja se da pojedine namirnice mogu uzrokovati grčeve i alergije kod beba, mada su istraživanja različita u pogledu rezultata. Za neke namirnice i začine (grožđe, citrusi, bobičasto voće, karfiol, brokoli, kupus, pasulj, grašak, paradajz, beli luk) se pretpostavlja da uzrokuju grčeve, pa ukoliko se  konzumiraju, treba obratiti pažnju na bebine reakcije. Za početak, dojilja treba da posluša savete lekara i da jede sve, dok se ne pokaže da nešto od namirnica ne prija bebi.

Treba obratiti pažnju na bebine reakcije ukoliko se koriste namirnice od kravljeg mleka poput sireva ili samo kravlje mleko, kao i riba. Treba izabrati vrstu ribe koja sadrži manje količine žive jer se ona može preneti na bebu putem majčinog mleka. Najbezbedniji izbor bio bi losos, sardine, inćuni, som, bakalar, pastrmka i oslić.

Dojenje i loše navike

Dim cigarete sadrži preko 400 hemikalija, među kojima su cijanidi, olovo i oko 60 kancerogenih sastojaka. Ugljen monoksid iz dima se 200 puta brže vezuje za hemoglobin u odnosu na kiseonik, tako da vrlo brzo toksini iz duvana dospevaju u krvotok, a potom u mleko kojim se dete hrani.

Nikotin menja ukus mleka i smanjuje njegova zaštitna svojstva, smanjuje stvaranje mleka i skraćuje period dojenja. Dokazano je da duvanski dim kod dojilja pušača smanjuje prelaz joda u mleko, što za posledicu može imati oštećenje mozga deteta i usporen mentalni rast i razvoj. (Pročitajte: Praktični saveti za odvikavanje od pušenja)

Dojilja bi trebalo da izbegava kafu i energetska pića, naročito prvih mesec dana nakon porođaja i naročito ako je beba prevremeno rođena. Kofeina ima u kafi, crnom i zelenom čaju, energetskim pićima, ali i nekim lekovima koji se mogu dobiti bez recepta. S obzirom na to da kofein prolazi u majčino mleko, unos većih količina pića sa kofeinom kod dojenog deteta moze izazvati nervozu, slabiji apetit, grčeve, poremećaj spavanja, anemiju.

Ukoliko se dojilja i odluči da piju kafu, najbolje je popiti je nakon podoja. Ne preporučuje se unos veći od 200 mg kofeina dnevno, odnosno ne više od dve do tri šoljice domaće kuvane kafe, četiri kratka espresa ili tri šolje čaja.

Alkohol smanjuje proizvodnju i refleks oslobađanja mleka. Brzo prolazi u mleko, pa se kao posledica kod dojenog deteta javljaju pospanost, kratak san, uznemirenost i slabije sisanje. Najopasniji je unos veće količine alkohola u kratkom vremenskom intervalu. Kod dece su prijavljeni slučajevi dubokog sna, hrkanja, neosetljivosti na bol, slabog pulsa. Iako u narodu vlada uverenje da čaša piva podstiče stvaranje mleka, nema dokaza da bilo koje alkoholno piće pospešuje dojenje. Najbezbednije je ne konzumirati alkohol.

U izuzetnim situacijama, podoj treba odložiti 2 sata nakon konzumiranja jednog standarnog pića, za čiju eliminaciju je potrebno dva sata, dok je za eliminaciju dva standardna pića potrebno četiri sata. Unos ne treba da bude veći od dva standardna pića dnevno i ne više od sedam standardnih pića sedmično. Tokom hroničnog unosa alkohola, savetuje se prekid dojenja. Standardna mera za piće je čašica žestokog pića (0,3 dl), pola čaše vina (1 dl) ili jedna čaša piva (2 dl).

Ana Stefanović, specijalista farmacije

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

CHICCO ručna pumpica za izmlazanje mleka

  • Akcija
  • Popust 20 %

5 016,00 RSD 4 012,80 RSD

Livsane Ulošci za dojilje 30 komada

  • BUDI HUMAN

439,00 RSD

Multi-Mam lanolin 30 ml

1 532,00 RSD

Weleda  Ulje za masažu grudi za dojilje  50 ml

1 389,00 RSD

Avent ručna pumpa za izmuzavanje

  • Akcija
  • Popust 15 %

7 640,00 RSD 6 494,00 RSD

Hipp čaj za dojilje 200 g

740,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • bebe
    • dojenje
    • imunitet
    • prehlada i grip
    • trudnoća
    • zdravlje dece
    • žene
    11. 03. 2022

    Propolis i dojenje

    Zdravo, zanima me da li je tokom dojenja dozvoljeno korišćenje propolisa?

    Poštovana,

    Med, propolis, kao i ostali pčelinji proizvodi su dozvoljeni, čak se i preporučuju, tokom trudnoće i dojenja pod uslovom da majka nije alergična na njih. Med i propolis sadrže nutrijente koji su veoma značajni za normalno funkcionisanje organizma i predstavljaju odličan izvor energije koja je potrebna kako u toku trudnoće, tako i u periodu dojenja. Koncentracija propolisa koja prelazi u mleko je minimalna i bebi koja sisa neće smetati. Ukoliko primetite bilo kakav osip po koži, u ustima ili da dete odbija da sisa, svakako prekinite sa upotrebom propolisa. 

    Za sva dodatna pitanja Vam stojim na raspolaganju.

    Mr pharm Gordana Liptak

     

    šipka Gordana Liptak

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Gordana Liptak , BENU 439 Zrenjanin Centar pogledajte odgovor sakrijte odgovor

    • Pitanje za BENU savetnika
    • dojenje
    • nesanica
    10. 01. 2023

    Nesanica kod dojilje

    Postovanje,

    Dojim bebu od rodjenja , sada ima 6 meseci, zanima me posto ne mogu da spavam a dojim, sta mi savetujete da koristim, ne uzimam nikakvu terapiju, zdrava sam ali nocu lose spavam..bojim se da koristim sama nesto sto moze da se luci u mleko koje beba sisa pa mi znaci Vas savet.

    Umalred hvala na odgovoru

    Poštovani,

    Zbog povećanih potreba za obavljanje dnevnih aktivnosti sa jedne strane, ali i energije potrebne za sintezu mleka, česta je pojava nesanice kod dojilja. Kako bih Vas pravilno i provereno savetovala u vezi ovog pitanja, pozvaću se na prošlogodišnje objavljene Nacionalne smernice za dojilje, priznate od strane Ministarstva zdravlja Srbije.

    Iz palete biljnih preparata, koje bih jedino mogla da Vam preporučujim bez konsultacije lekara, pravi izbor za Vas bio bi čaj od matičnjaka. Čaj od lista matičnjaka pokazuje efekat kod uznemirenosti, nesanice, osećaj lupanja srca i pratećih simptoma izazvanim stresom. Ono što je najbitnije, aktivni sastojci iz biljke se ne izlučuju u mleko, tako da je beba potpuno bezbedna. Za pripremu jedne doze čaja, potrebna Vam je supena kašika suvog čaja koju prelivate sa 200 ml ključale vode. Poklopite sud i ostavite da odstoji 10-15min. Ovako pripremljen čaj popijte neposredno pre spavanja. 

    Kao drugu opciju, ostavila bih korišćenje melatonina u obliku spreja. Melatonina je supstanca koja se i inače nalazi u našem organizmu, a pojačano se luči noću. Zaslužan je za regulaciju cirkadijalnog ritma, odnosno ritma spavanja i buđenja. Primenom spreja sublingvalno, odnosno ispod jezika, ubrzava se dejstvo, ali i skraćuje vreme zadržavanja u organizmu. Preporučujem primenu samo uveče, nakon obavljenog dojenja.

    Dodatno, primena magnezijuma uveče dovodi do opuštanja mišića i može pomoći u procesu uspavljivanja.

    Za sva dodatna pitanja, stojim Vam na raspolaganju!

    mr farmacije Ana Ivanović

    BENU Roda Niš

    šipka Ana Ivanović

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Ana Ivanović , Roda Nis pogledajte odgovor sakrijte odgovor

    • Pitanje za BENU savetnika
    • dojenje
    • imunitet
    • prehlada i grip
    30. 06. 2023

    Bol u grlu i dojenje

    Poštovani,

    Šta dojilja sme da koristi za blag bol u grlu?
    Hvala unapred!
    Pozdrav

    Poštovana,

    Ukoliko ste dojilja, preporučila bih Vam Pantenol oriblete za grlo koje su blage, nemaju neželjena dejstva na bebu prilikom dojenja. Više puta u toku dana možete koristiti po jednu pastilu, s obzirom da pantenol povoljno utiče na regeneraciju i oporavak sluznice grla, ako je upala blaža i nema bakterijske infekcije.

    Pored toga, Isla pastile sa različitim ukusima-ribizla, menta, ukus bilja, takođe možete kao dodatak, s obzirom da sadrže islandski lišaj koji se odlično pokazao kod iritacije grla, promuklosti, suvog nadražajnog kašlja. Nije kontraindikovan kod dojilja, tako da možete i to koristiti ukoliko bude potrebe.

    Što više toplih napitaka, blagih čajeva od kamilice i belog sleza možete uvrstiti dok postoji bol u grlu. Možete raditi i na jačanju imuniteta jer kod dojilja postoje povećane potrebe za hranjljivim sastojcima. Pored raznovrsne ishrane pune svežeg voća i povrća, preporučila bih Vam neki od suplemenata, npr. Elevit kapsule koje sadrže vitamine, minerale i nezasićene masne kiseline, tako da je jako dobra podrška imunitetu i opštem stanju organizma. Uzima se jedna dnevno, uz obrok, sa čašom vode.

    Ukoliko imate još pitanja, stojimo Vam na raspolaganju. Pojedine naše BENU apoteke imaju stručna savetovanja za dojilje i primenu lekova kod dojilja, tako da možete i to da iskoristitite ukoliko bude potrebe.

    Srdačan pozdrav,

    Dipl.farmaceut, Ivana Jovanović

    šipka Ivana Jovanović

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Ivana Jovanović , BENU 434 Niš Obrenovićeva pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare